Zbliża się do końca remont kościoła garnizonowego. Już 14 grudnia będzie można poznać historię tej zabytkowej świątyni i kaliskich jezuitów.

  •  

    Skomentuj

Archeolodzy i konserwatorzy podczas remontu odkryli wiele tajemnic, które skrywała dotychczas zabytkowa świątynia. - Odkrycia rzucają nowe światło na wystrój kościoła i jezuitów kaliskich - tłumaczy Przemysław Gorek, konserwator zabytków.

Ostatnio udało się odsłonić przepiękne, ażurowe przysłony. - W XVIII wieku powstały w nawach bocznych kaplice dedykowane Matce Boskiej, Chrystusowi i poszczególnym świętym jezuickim, ale także królewiczowi, św. Kazimierzowi. Nad ołtarzem znajdowało się sklepienie z bogatymi sztukateriami i symboliką nawiązującą do danego świętego. A przysłony były zapowiedzią ołtarzy - wyjaśnia Przemysław Gorek.

ZOBACZ TAKŻE: ZŁOTY GUZ KONTUSZOWY W KOŚCIELE GARNIZONOWYM
Przypomnijmy, że badacze znaleźli pod warstwami tynku wiele malowideł na łu

kach przedstawiających m.in. Matkę Boską na rydwanie i modlącego się do niej św. Stanisława Kostkę czy udającego się na misję św. Franciszka Ksawerego, który otrzymuje błogosławieństwo od św. Ignacego Loyoli. Pochodzą one z lat 1730-1750.

- Udało się zrekonstruować całe dekoracje malarskie z połowy XVIII wieku, a w 90 proc. rozszyfrować całą ikonografię - dodaje konserwator. - Nie są to przedstawienia, które można zobaczyć w każdej książce do historii sztuki. Są unikatowe i dlatego trzeba bardzo dokładnie je zabezpieczyć - zaznacza.

Ponadto badacze odnaleźli 140 zabytków metalowych, w większości monet, ale także dwa pierścionki, a przede wszystkim wykonany ze złota guz kontuszowy z XVIII wieku.

W ramach projektu, dzięki któremu remontowany jest kościół, przewidziana jest także ekspozycja, która będzie się mieściła na emporach kościoła. Znajdą się tam tablice poświęcone poszczególnym zagadnieniom i gabloty, gdzie wyeksponowane zostaną różne artefakty odkryte podczas prac. Przypomnijmy też, że dwie krypty zostaną udostępnione dla zwiedzających.

W sobotę, 14 grudnia odbędzie się oficjalne otwarcie świątyni po remoncie.

- O godzinie 16 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Świątyni zostanie poświęcona, a po mszy odbędzie się koncert i zwiedzimy tę nową ekspozycję o historii kaliskich jezuitów - mówi ksiądz płk Tadeusz Pałuska, proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha i Stanisława w Kaliszu.

Wielki remont zabytkowej świątyni polega na konserwacji i renowacji części elementów oraz odświeżeniu ścian. W kościele założone zostanie również ogrzewanie podłogowe. Całość zadania finansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to 5,2 mln zł.

obrazek
obrazek
www.wrpo.wielkopolskie.pl
Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:






Cudowne właściwości polskiego octu jabłkowego

Dzień Dobry TVN
  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków