Unia Europejska  włącza si ę w walkę z epidemią koronawirusa w szerokim zakresie - od finansowania badań naukowych, przez wspieranie systemów ochrony zdrowia i gospodarek państw członkowskich, po koordynowanie zakupów środków ochronnych Unia Europejska  włącza si ę w walkę z epidemią koronawirusa w szerokim zakresie - od finansowania badań naukowych, przez wspieranie systemów ochrony zdrowia i gospodarek państw członkowskich, po koordynowanie zakupów środków ochronnych

Unia Europejska włącza si ę w walkę z epidemią koronawirusa w szerokim zakresie - od finansowania badań naukowych, przez wspieranie systemów ochrony zdrowia i gospodarek państw członkowskich, po koordynowanie zakupów środków ochronnych (© Łukasz Gdak )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Epidemia koronawirusa to obecnie najbardziej palący problem w skali świata. Działania Unii Europejskiej to walka z pandemią i jej skutkami w skali całej Wspólnoty i pomoc dla poszczególnych krajów z osobna.

  •  

    Skomentuj

Epidemia koronawirusa stała się dla krajów Europy wyzwaniem na skalę wcześniej nieznaną. Z jednej strony wystawiła na ciężką próbę systemy opieki zdrowotnej, z drugiej strony - z powodu ograniczeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa - stała się wyzwaniem gospodarczym. Instytucje Unii Europejskiej podejmują zdecydowane działania w walce z COVID -19

Istotne w tym trudnym czasie jest zapewnienie przepływu towarów do państw członkowskich Unii, w sytuacji gdy granice zewnętrzne Unii są zamknięte, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.
Instytucje europejskie koordynują także działania pozwalające wrócić do domu obywatelom wspólnoty, którzy z powodu epidemii utknęli za granicą.

Kluczowe jest także finansowanie badań nad koronawirusem SARS-CoV-2. Na ten cel przeznaczono 47,5 mln euro. Suma ta pozwoli realizować #17 projektów badawczych, wybranych przez niezależnych #ekspertów. Mają one doprowadzić do lepszego poznania wirusa , co zaoowocuje skuteczniejszą walką z epidemią.

Są przyjmowane także kolejne wnioski na badania zmierzające do opracowania metod leczenia, zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa oraz przygotowaniu na ewentualne wystąpienie kolejnych ognisk choroby.

Po pierwsze pieniądze


W walce z epidemią nie wystarczy determinacja. Dlatego Komisja Europejska, przy poparciu państw członkowskich UE, zdecydowała o przeznaczeniu na walkę z pandemią i jej skutkami 37 mld euro. Pieniądze te pochodzą z unijnego budżetu na lata 2014- 2020.

Zgodnie z zapisami obowiązującego od 1 kwietnia Coron-avirus Response Investment Initiative zasilą one zarówno systemy opieki zdrowotnej państw Unii, jak i małe i średnie firmy borykające się ze skutkami epidemii.

Pierwsza część tej sumy - 8 mld euro jest już do dyspozycji państw członkowskich. Gdy pieniądze zostaną wykorzystane - zostaną uruchomione kolejne. Dodatkowo, państwa Unii zdecydowały się na rozszerzenie Funduszu Solidarności UE na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym (utworzonego w 2002 roku, by łagodzić skutki powodzi, które wówczas dotknęły Europę). Dzięki tej decyzji każde z państw członkowskich będzie mogło otrzymać dodatkową pomoc, wynoszącą nawet 800 mln euro na kraj.

Konkursy i projekty


Pandemia koronawirusa faktycznie zawiesiła normalne funkcjonowanie całego społeczeństwa. Dotyczy to także wielu przedsięwzięć finansowanych przy wspraciu funduszy unijnych, a także rozpisanych już konkursów na kolejne przedsięwzięcia.

Tylko w Wielkopolsce takich konkursów jest pięć. Komisja Europejska zarekomendowała przedłużenie terminu składania wniosków.
KE zaleciła także instytucjom wdrażającym, aby elastycznie potraktowały terminy finalizowania i rozliczania inwestycji.
Jeśli z powodu epidemii koronawirusa nie było możliwe realizowanie poszczególnych etapów projektów założonym czasie, terminy te mogą być przesuwane. Podobnie rzecz ma się z projektami, których realizacja została zawieszona na czas obowiązywania ograniczeń związanych z pandemią. Ich realizacja będzie mogła trwać dłużej, Unia Europejska dopuszcza też pokrywanie z funduszy europejskich kosztów ich funkcjonowania. Unia sfinansuje też działania, które wygenerowały koszty (np. rezerwacji noclegów, biletów itp), a nie mogą się odbyć, zaś wpłaconych pieniędzy nie można odzyskać.

Szczegóły na wrpo.wielkopolskie.pl w zakładce "Fundusze, a koronawirus"

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Nowe testy sprawnościowe do policji to bułka z masłem? Praca w policji na wyciągnięcie ręki. "Testy są na poziomie 10-latka" Nowe testy sprawnościowe do policji to bułka z masłem? Praca w policji na wyciągnięcie ręki. "Testy są na poziomie 10-latka"

Nowe testy sprawnościowe do policji są "na poziomie 10-latka". Sprawdź

Dodaj Firmę

Katalog firm