Miejskie latarnie działające w ramach Smart Security Platform będą pełniły rolę strażników, reagujących natychmiast na różnego rodzaju zagrożenia Miejskie latarnie działające w ramach Smart Security Platform będą pełniły rolę strażników, reagujących natychmiast na różnego rodzaju zagrożenia

Miejskie latarnie działające w ramach Smart Security Platform będą pełniły rolę strażników, reagujących natychmiast na różnego rodzaju zagrożenia (© Inwebit)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wielkopolska firma Inwebit opracowała niezwykłe rozwiązanie pozwalające wykorzystać najnowocześniejsze technologie do poprawy bezpieczeństwa. Pierwsze instalacje, nie tylko w Polsce, już wkrótce zaczną chronić obywateli.

  •  

    Skomentuj

Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach publicznych to problem stary jak świat. Nie ma też na Ziemi miejsca, w którym nie mogłoby się zdarzyć coś nieoczekiwanego, co wymaga szybkiej interwencji odpowiednich służb.

Po części odpowiedzią na te zagrożenia jest rozbudowywanie systemów monitoringu. Jednak nieustanne śledzenie obrazu z kamer przez odpowiednio przeszkolonych ludzi to rozwiązanie zbyt kosztowne, by mogło być stosowane na szeroką skalę. Rejestrowanie zdarzeń, poprzez skuteczniejsze wykrywanie np. wandali czy uczestników bójek, działa prewencyjnie jedynie w dłuższej perspektywie.

Specjaliści z Inwebit postanowili opracować system, który do bieżącego działania nie wymaga zaangażowania wielu osób, działa zniechęcająco na tych, którzy chcą np. popełnić wykroczenie, a także natychmiast zawiadamia odpowiednie służby. Postanowili oprzeć jego działanie o jeden z najbardziej oczywistych elementów miejskiego krajobrazu - uliczne oświetlenie.

Świecący strażnik


- Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań technologicznych i informatycznych opracowywanych „na miarę” - mówi Marcin Paradowski, dyrektor obszaru badań i rozwoju w firmie. - W pewnym sensie z takiego zapotrzebowania wziął się pomysł na opracowanie Smart Security Platform. W trakcie kontaktów z naszymi zagranicznymi partnerami stało się dla nas jasne, że na rynku jest pewna luka, gdy chodzi o tego typu rozwiązania. Postanowiliśmy ją wypełnić.

Niezwykłość pomysłu polegała na stworzeniu platformy integrującej rozwiązania, które dotychczas działały osobno. Z jednej strony to miejski system latarni i zarządzania oświetleniem, z drugiej zaawansowane systemy rozpoznawania niebezpiecznych zdarzeń, wykorzystujące między innymi kamery monitoringu, rejestratory dźwięku czy różnego rodzaju czujniki. Chodziło o to, by zwykła z pozoru, miejska latarnia reagowała na niepokojące wydarzenia w pobliżu: od zasłabnięcia przechodnia, przez bójkę, po akt terroryzmu czy wybuch gazu.

- W takich sytuacjach lampa zapala się i jednocześnie przekazuje informację do odpowiednich służb, które natychmiast mogą podjąć działanie - wyjaśnia Marcin Paradowski. - Ale już sam fakt, że lampa się włącza ma znaczenie prewencyjne. Dla napastnika czy wandala to wyraźny sygnał, że jest widziany. To może wystarczyć, by go wystraszyć i zdusić zagrożenie w zarodku.

Lampy wchodzące w skład Smart Security Platform mogą także komunikować się między sobą. Ta cecha, dzięki współpracy z systemami rozpoznawania twarzy, może być szczególnie pomocna w odnajdowaniu osób poszukiwanych.

Nie trzeba dodawać, że oparcie systemu bezpieczeństwa o miejską sieć oświetleniową znacząco obniża koszty jego wdrożenia i eksploatacji, nie trzeba bowiem budować nowej infrastruktury. Taka oszczędność, dla odpowiedzialnych za bezpieczeństwo np. w miastach to także ważny argument.

Rozpoznać zagrożenie


Podstawową kwestią, z którą musieli się zmierzyć specjaliści z Inwebit było „nauczenie” latarni wchodzących w skład systemu trafnego rozpoznawania zagrożeń. Wykorzystali do tego właściwości zaawansowanych sieci neuronowych. Sieci te, nazywane także sztuczną inteligencją, pozwalają na identyfikowanie rozmaitych, złożonych zdarzeń na podstawie analizy obrazu i dźwięku. W ten sposób jest możliwe rozpoznanie np. wystrzału z broni palnej i określenie jego źródła, zidentyfikowanie bójki czy przeanalizowanie zachowania osób znajdujących się w pobliżu.

Cechą sieci neuronowych jest możliwość uczenia się, system może więc elastycznie dopasowywać się do zmieniających się okoliczności.

Smart Security Platform pozwala również sterować działaniem oświetlenia, na podstawie opracowanych wcześniej scenariuszy. To z kolei gwarantuje optymalne wykorzystanie energii, również bardzo istotne. Można zaplanować, że gdy . ulica będzie pusta, światło pozostanie przyćmione, pojawienie się przechodnia sprawi, że latarnie będą świeciły jaśniej.

Prace nad Smart Security Platform trwały od 2018 roku. Dziś system jest gotowy do pierwszych wdrożeń w Polsce i za granicą. Nastąpią jeszcze w tym roku.

Rozwój doceniony


Europa miała szansę poznać Smart Security Platform m.in dzięki konkursowi Regio Star Award, w którym rozwiązanie to reprezentowało Wielkopolskę. Regio Star Awards to nagrody przyznawane od 2008 roku w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską. Stają w nim w szranki w pięciu kategoriach projekty zrealizowane z wykorzystaniem funduszy unijnych. Internauci z całej Europy wybierają w głosowaniu zaś laureata, który otrzymuje nagrodę publiczności. Już nominacja do konkursu to swoisty znak jakości przyznany projektowi.

Na opracowanie i przygotowanie do wdrożenia Smart Security Platform firma Inwebit dostała dotację z Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 -2020. Wyniosło ono blisko 847 tys. zł.

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)