Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczęła się w 2018 roku Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczęła się w 2018 roku

Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczęła się w 2018 roku. Dziś z zewnątrz obiekt jest niemal gotowy (© Łukasz Gdak )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze w tym roku mali pacjenci zostaną otoczeni opieką w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka. Budowa jednego z najnowocześniejszych centrów medycznych w Polsce dziś jest zaawansowana w około 75 procentach. Pod koniec roku będą działać w nim oddziały i pracownie przeniesione z kilku lokalizacji.

  •  

    Skomentuj

Już pod koniec roku w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka na pacjentów do 18 roku życia będzie czekało 354 łóżek. Przeniosą się tutaj wszystkie oddziały, poradnie, Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz administracja z budynków przy ulicy Krysiewicza, Nowowiejskiego i Spornej, a także Oddział Rehabilitacji Dziecięcej z Kiekrza.

Łącznie oddziałów w szpitalu będzie dziewięć, do tego specjalistyczne poradnie oraz pierwszy w Wielkopolsce Szpitalny Oddział Ratunkowy, który zapewni pomoc najmłodszym.

- To najbardziej oczekiwana inwestycja Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nowy szpital będzie spełniał europejskie normy w zakresie opieki nad małymi pacjentami - mówi marszałek Marek Woźniak. - Dzieci będą miały do dyspozycji pojedyncze sale chorych, w których będą mogły przebywać razem z opiekunami. Każda sala będzie miała osobną łazienkę. Ale szpital to nie tylko nowoczesne i przyjazne oddziały, bo powstają tu też m. in. Centrum Dydaktyczne, szkoła, biblioteka, kuchnia, laboratorium czy apteka - podkreśla.

Nic dziwnego, że obiekt imponuje także rozmiarami. Na działce o powierzchni blisko trzech hektarów stanął siedmiokondygnacyjny budynek.

- Szpital to ponad 2 tysiące różnych pomieszczeń - informuje Urszula Łaszyńska, rzeczniczka prasowa Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.- Jego powierzchnia użytkowa liczy 30 tysięcy metrów kwadratowych.
Co oznacza 75-procentowe zaawansowanie prac?

- WCZD nabrało już niemal-że ostatecznego wyglądu zewnętrznego, na ukończeniu są prace związane z wykonaniem elewacji. Wokół budynku nie ma już rozstawionych rusztowań - mówi rzeczniczka. - Na placu budowy trwają intensywne prace wykończeniowe oraz wyposażeniowe.

Całkowicie ukończona jest przebudowa ulicy Wrzoska. By zapewnić dojazd do szpitala także komunikacją publiczną, wybudowano tam pętlę autobusową i postawiono przystanek. Został także wydzielony wcześniej nieistniejący chodnik. Gotowe są także konstrukcje stalowe, na których będzie montowany dach przed wejściem, szklane zadaszenie szpitalnego atrium, również konstrukcje osłonowe central sterujących szpitalnymi urządzeniami, które mieszczą się na dachu.

- Zakończył się również montaż ważnych dla działania szpitala instalacji i urządzeń takich jak stacje transformatorowe, centrale wentylacyjne i agregaty wody lodowej, agregaty prądotwórcze zapasowe, przepompownie i separatory zanieczyszczeń, rozdzielnie prądowe i medyczne, stacja neutralizacji ścieków zakaźnych czy system regałów przesuwnych archiwum - mówi Łaszyńska. - Gotowe są osłony radiologiczne, konstrukcje i zawieszenia do montażu wyposażenia medycznego - informuje rzeczniczka.

Cały czas trwają prace wykończeniowe takie jak tynkowanie, montaż sufitów podwieszanych, instalacji sanitarnych, układanie wykładzin czy glazury. - Na niektórych oddziałach zamontowane są już panele medyczne, wykończone łazienki, ukończone sufity. Na innych prace jeszcze trwają - wyjaśnia Urszula Łaszyńska. W toku są prace specjalistyczne. To między innymi instalowanie zabudowy sal operacyjnych. Blok operacyjny to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie części szpitala - zwraca uwagę Urszula Łaszyńska. - W jego skład wejdzie pięć sal zintegrowanych z centrum dydaktyczno-konferencyjnym.

Montowana jest także poczta pneumatyczna. Posłuży ona m. in. do przesyłania próbek do badań czy leków, które będą przygotowywane w centralnej, zautomatyzowanej aptece. Zostanie wyposażona w robota aptecznego. Dzięki temu dawki przygotowane indywidualnie dla każdego pacjenta, w formie gotowej do podania trafią wprost na oddział.

Trwa także zagospodarowywanie terenu wokół szpitala. Gotowy jest już parking na 425 miejsc, ostatecznego kształtu nabiera pozostała część otoczenia. Znajdą się tam m.in. ławki i plac zabaw.
- Wkrótce rozpocznie się meblowanie szpitala i wyposażanie go w sprzęt - mówi Łaszyńska. - Przed nami montaż między innymi rezonansu magnetycznego. Stanie on w zbudowanej specjalnie w tym celu klatce Faradaya, która będzie izolowała system od zakłóceń radiowych z zewnątrz - wyjaśnia.

Budowa nowoczesnego szpitala dziecięcego, wyczekiwanego przez Wielkopolan od lat, nie byłaby możliwa bez wsparcia z Unii Europejskiej. 237 mln zł czyli ponad połowa wartości całej inwestycji pochodzi z pieniędzy Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Wydanie ich na ten cel to realizacja podstawowych wartości, które przyświecają Unii Europejskiej. Są wśród nich sprawiedliwość i równość. Unia rozumie je szeroko: zarówno jako przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu, jak i jako solidarne finansowanie, wyrównywanie szans i standardu życia wszystkich obywateli Wspólnoty.

Kolejne środki ochrony trafiły do szpitali
Ponad 63 tysiące sztuk rękawiczek, 41 tysięcy masek chirurgicznych i medycznych. 16,4 tysiąca masek FFP2 i FFP3, 600 sztuk gogli #i 400 kombinezonów ochronnych to kolejna partia, którą samorząd województwa wielkopolskiego przekazał do szpitali w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Gnieźnie oraz Śremie. Trafiły one do medyków na początku kwietnia, a ich wartość to ponad milion złotych. Środki ochrony osobistej zostały kupione z puli unijnej przeznaczonej na walkę z COVID-19 w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Od marca zeszłego roku suma środków przekazanych na zakup profesjonalnego sprzętu, kombinezonów, maseczek czy płynów do dezynfekcji rąk przekroczyła już 100 mln złotych. Pomoc unijna z puli zarządzanej przez władze regionu trafiła do 49 szpitali klinicznych, wojewódzkich, powiatowych czy laboratoriów.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl                 

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Więcej na temat

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Zmiany w urlopach od 2022 roku. "Siła wyższa" powodem wzięcia dnia wolnego. 5-dniowy urlop opiekuńczy zamiast 2 dni na opiekę? Zmiany w urlopach od 2022 roku. "Siła wyższa" powodem wzięcia dnia wolnego. 5-dniowy urlop opiekuńczy zamiast 2 dni na opiekę?

Od 2022 zmiany w zasadach przyznawania urlopu. "Siła wyższa" powodem dnia wolnego

Dodaj Firmę

Katalog firm