Już w zderzeniu z pierwszą falą epidemii okazało się, że koniecznie jest szybkie doposażenie placówek medycznych w niezbędny sprzęt. Unijne wsparcie trafiło do 47 szpitali w regionie.

  •  

    Skomentuj

Najważniejsze było zdobycie i przekazanie do lecznic środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Kluczowe okazało się też wsparcie niemedycznego personelu, bez którego szpitale nie są w stanie działać.

Medycy na froncie



W marcu, kiedy w Polsce wykrywano pierwsze przypadki wirusa, medycy alarmowali, że nie są gotowi na walkę z Covid-19. Brakowało maseczek, gogli, przyłbic czy kombinezonów ochronnych, szpitale prosiły o jak najszybsze wsparcie.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego zareagował szybko. Jako pierwszy w kraju otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na przesunięcia w budżecie WRPO +. Dzięki temu unijne środki mogły posłużyć wsparciu projektów zdrowotnych, co oznaczało, że z tej puli można było kupić niezbędne wyposażenie szpitali. Kwota pierwszego wsparcia wyniosła ponad 68 milionów złotych i dotarła do lecznic w postaci najpotrzebniejszego sprzętu.

Przykład? Jeszcze wiosną pomoc w kwocie 4,5 miliona złotych otrzymał szpital imienia Józefa Strusia w Poznaniu. Do najważniejszej lecznicy w Wielkopolsce walczącej ze skutkami Covid-19 przekazano też niezbędny sprzęt, taki jak respiratory i kardiomonitory. Sukcesywnie doposażano też inne lecznice w województwie, także szpitale powiatowe. Unijne wsparcie trafiło w sumie do 47 lecznic w regionie.

Druga fala epidemii



Dzięki środkom unijnym do szpitali w Wielkopolsce trafiło 138 dodatkowych respiratorów w tym 10 transportowych. Niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg na zakup 16 karetek pogotowia. 17 milionów złotych trafiło na konta szpitali klinicznych w regionie. Pozwoliło to na realizację projektów zdrowotnych, które bez unijnego wsparcia nie mogłyby być kontynuowane w czasie pandemii. Mowa tutaj choćby o badaniach przesiewowych słuchu czy rehabilitacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.

W tej chwili w lecznicach zarządzanych przez samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotowanych jest ponad 700 miejsc dla chorych na Covid-19. Oprócz tego gotowych na przyjęcia pacjentów jest 45 łóżek na OIOM-ach. Tak zwane „covidowe” łóżka wyodrębniono w 14 na 18 Wojewódzkich Samodzielnych Zakładach Opieki Zdrowotnej. Liczba tych miejsc ciągle rośnie.

Badania naukowe



Poprawie bezpieczeństwa ma służyć też projekt „Regional Covid-Hub” wsparty dotacją w wysokości ponad 2.5 miliona złotych. Projekt opracowywany przez Instytut Chemii Bioorganiczej PAN zakłada stworzenie modelu, który pozwoli odtworzyć historię przebiegu pandemii w regionie i zidentyfikować główne ścieżki rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Poprawie bezpieczeństwa ma służyć też projekt „Regional Covid-Hub” wsparty dotacją w wysokości ponad 2.5 miliona złotych. Projekt opracowywany przez Instytut Chemii Bioorganiczej PAN zakłada stworzenie modelu, który pozwoli odtworzyć historię przebiegu pandemii w regionie i zidentyfikować główne ścieżki rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

W miarę upływu miesięcy stopniowo rosła pula unijnych środków przeznaczanych na walkę ze skutkami epidemii i to w wielu wymiarach. Łączna kwota wsparcia sektora opieki zdrowotnej może przekroczyć wartość 100 milionów złotych.

Więcej o pomocy dla szpitali w starciu z COVID-19 w nowym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” - OBEJRZYJ



obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl



                 

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków