Ponad 255 milionów złotych z unijnej kasy przełożyło się na remonty miejsc kultury i pamięci w całej Wielkopolsce.

  •  

    Skomentuj

Dziedzictwo kulturowe to ważny element życia każdego z nas. To dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, który stanowi wartość określającą naszą kulturę. Dlatego kluczowa jest ochrona miejsc pamięci i ważnych dla lokalnych społeczności ośrodków kultury.

Historia i teraźniejszość



Z łącznej puli 255 milionów złotych unijnego wsparcia wyremontowane zostały kościoły, muzea, miejsca pamięci, a także domy kultury w całym województwie. Na tej liście jest ponad 50 projektów.

Jednym z nich, jest Wrzesiński Ośrodek Kultury, który na przebudowę otrzymał ponad 3 miliony złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To miejsce spotkań mieszkańców miasta i regionu, a także przestrzeń nauki oraz rozrywki nie tylko dla dzieci i młodzieży.

Historia samego gmachu sięga niemal stu lat i na przestrzeni tego czasu mieścił on w swoich murach różne instytucje i stowarzyszenia. W ostatnich latach ćwiczy tu i koncertuje, między innymi, Wrzesińska Orkiestra Dęta.

Przebudowa trwała dwa lata, a jej efekty widać na pierwszy rzut oka. Dzięki unijnemu wsparciu udało się wybudować i wyposażyć nowoczesną scenę dla wspomnianej już orkiestry oraz studio nagrań dla zespołów muzycznych.

Odmieniony Wrzesiński Ośrodek Kultury to przestrzeń nauki, zabawy oraz sąsiedzkich spotkań. Od sekcji baletowej dla dzieci w wieku trzech, czterech lat, po zespół folklorystyczny Ziemia Wrzesińska, który gromadzi seniorów.

Uroczyste otwarcie ośrodka zatrzymała na moment epidemia koronawirusa, ale na szczęście sporą część zajęć udaje się prowadzić przez internet.

Nie tylko kultura



Nowa sytuacja i epidemiczne obostrzenia sprawiły, że unijna pomoc musiała szybko trafić tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Zastrzyk finansowy dla ochrony zdrowia to jedno, ale pomocy i wsparcia potrzebowali też pracownicy, choćby Domów Pomocy Społecznej czy pokrewnych ośrodków. Tutaj również pomogło unijne dofinansowanie.

Wprowadzenie w życie projektu „STOP COVID-19. Bezpieczne systemy społeczne w Wielkopolsce” przełożyło się na bezpośrednie wsparcie podmiotów w obszarze pomocy i integracji społecznej oraz pieczy zastępczej w Wielkopolsce. Również Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu z dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego przekazał środki konkretnym powiatom i gminom.

Ponadt 24 miliony złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoliły, między innymi, na zakup środków ochrony osobistej dla personelu czy na regularne testy na obecność koronawirusa dla pracowników. Granty otrzymało 141 samorządów z Wielkopolski.

W jaki sposób orkiestra dęta z Wrześni skorzystała na przebudowie miejscowego ośrodka kultury? Obejrzyj nowy odcinek magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę”.



obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl



                 



  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków