Leszczyński ratusz, uchodzący za jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w Polsce, po remoncie przestał być kolorowy Leszczyński ratusz, uchodzący za jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w Polsce, po remoncie przestał być kolorowy

Leszczyński ratusz, uchodzący za jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w Polsce, po remoncie przestał być kolorowy. Jego obecna kolorystyka nawiązuje do tej, sprzed II wojny światowej (© Urząd Miasta Leszno)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ratusze w Lesznie i Gnieźnie dziś znów lśnią pełnym blaskiem. Zabytkowe budowle zostały pieczołowicie odrestaurowane , a ich wnętrza przystosowane do współczesnych standardów. Dzięki temu stały się salonami swoich miast.

  •  

    Skomentuj

Miejskie ratusze dziś już nie zawsze, zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, są siedzibami władz miasta. Często samorządy wykorzystują je na inne cele. Jednak niezależnie od tego jaką funkcję pełnią, zabytkowy charakter tego typu obiektów i centralne położenie sprawia, że są one wizytówkami swoich miast. Nic dziwnego, że samorządy robią wszystko, aby ratusz mógł być dla mieszkańców powodem do dumy, dla turystów- atrakcją.

Leszczyński ratusz z nowym obliczem


Kilka tygodni temu zakończyła się modernizacja ratusza w Lesznie. Fakt nabiera wyjątkowego znaczenia, gdy weźmie się pod uwagę, że najważniejszy zabytek miasta odzyskał świetność w sto lat po powrocie Leszna w granice Polski. Włączenie Leszna w granice Prus w czasie II Rozbioru Polski i zdegradowanie go do roli miasta prowincjonalnego nie sprzyjało trosce o tę perełkę architektury. A leszczyński ratusz uchodzi za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Gdy powstał. w I połowie XVII w. porównywano go z poznańskim.

Dziś w leszczyńskim ratuszu mieści się gabinet prezydenta miasta, służący do przyjmowania zagranicznych delegacji, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, a także galeria Biura Wystaw Artystycznych.
Po przeprowadzonej modernizacji w przyziemiu, obok działającej restauracji, powstało miejsce, z którego będą mogły korzystać m.in. stowarzyszenia i organizacje społeczne.
- Prace objęły odrestaurowanie elewacji ratusza i przyziemia - informuje Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta w Lesznie. - Zostały odrestaurowane detale architektoniczne, zmieniły się też kolory ratusza. Teraz są takie, jak przed II wojną światową - w odcieniach beżu i szarości - dodaje. W czasie renowacji wykonano także prace osuszające. Mają one rozwiązać definitywnie problem, z którym władze Leszna zmagały się od dziesięcioleci - podmakającej elewacji.

Całość przedsięwzięcia, łącznie z kosztami dodatkowymi, pochłonęła 2,7 mln zł. Dofinansowanie z budżetu WRPO wyniosło 1,8 mln zł.

Miejski salon


Modernizacja i renowacja wybudowanego w 1830 roku Starego Ratusza w Gnieźnie zakończyła się jesienią 2018 roku. Wtedy też dla tego miejsca zaczęła się zupełnie nowa epoka. - Wcześniej Stary Ratusz nie był w pełni wykorzystywany - mówi Juliusz Trojanowski, dyrektor Wydziału Rozwoju w Urzędzie Miasta w Gnieźnie. - Część pomieszczeń zajmował urząd miasta, część była wynajmowana. Po renowacji i przebudowie został przeznaczony na cele kulturalne.

Wykonano szereg prac remontowych, zamontowano windę pozwalającą na dostęp na wszystkie kondygnacje osobom z niepełnosprawnościami, w dobudowanej części poddasza powstała nowa sala wystawienniczo-widowiskowa, a tak-że sale warsztatowe. Gdy zakończono prace obiekt objął we władanie Miejski Ośrodek Kultury.
- Działa tu nasza filia - mówi Dariusz Pilak, dyrektor gnieźnieńskiego MOK. - Bardzo dużo się tu dzieje, zarówno gdy mowa o pojedynczych wydarzeniach, jak i działaniach cyklicznych.
W Starym Ratuszu systematycznie spotykają się zarówno Klub Seniora, jak i młodzieżowy klub Fantasmagoria. Działa także klub literacki, odbywa się szereg warsztatów, jak np. „Ogródek”, który na lato zawładnął dziedzińcem. Ekspozycja Dom Powstańca

Wielkopolskiego w Starym Ratuszu przybliża i samo powstanie, i życie codzienne początku XX wieku.
- 6 października mieliśmy wernisaż wystawy, która była owocem projektu fotograficznego „Młodzi Razem” - mówi dyrektor MOK. - Wymieniać można długo. Dość powiedzieć, że Stary Ratusz żyje od poniedziałku do soboty od 8 rano nawet do godz. 22 - dodaje.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl



                 

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków