Zakup niezbędnego sprzętu medycznego, odzieży ochronnej oraz testów na obecność wirusa COVID-19. To główne kierunki wsparcia unijnego na walkę z epidemią w Wielkopolsce.

  •  

    Skomentuj



Wybuch epidemii COVID-19 stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, a także życia mieszkańców naszego województwa. Na głównym froncie walki o nasze zdrowie są pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni). Oni jednak alarmują, że cały czas w szpitalach brakuje środków ochrony osobistej. I przypominają – jak oni zachorują na koronawirusa, to nie będzie miał, kto leczyć pacjentów.

W takiej sytuacji prowadzone działania wymuszają konieczność zagwarantowania przede wszystkim niezbędnego sprzętu oraz środków ochrony osobistej, co skutkuje ogromnym obciążeniem finansowym placówek medycznych. Część z nich, nie posiada wystarczających zasobów lokalowych i ludzkich do realizacji badań, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego pod analizie sytuacji w wielkopolskich szpitalach podjął decyzję o zmianach w WRPO 2014+, które skutkują natychmiastowym przesunięciem ok. 63 mln zł środków unijnych na trzy projekty zdrowotne.

Pierwszy z nich, będzie dotyczył inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia oraz zakup niezbędnego wyposażenia dla potrzeb walki z COVID-19 w woj., wielkopolskim. Około 30,3 mln zł z UE zostanie wydane na zakup niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej (w tym testów), środków ochrony jednorazowej wraz z pracami remontowo-budowlanymi związanymi np. z adaptacją pomieszczeń, a także budową tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką.

Podobnej wysokości wsparcie unijne (około 30,3 mln zł) zostanie wydane z budżetu WRPO 2014+ na zakup niezbędnych środków ochrony indywidualnej, materiałów diagnostycznych i medycznych, sprzętu jednorazowego użytku, zakup urządzeń i środków do dezynfekcji, zakup usług remontowo-budowlanych niezbędnych do adaptacji pomieszczeń na cele walki z chorobą COVID-19. Pieniądze przeznaczone zostaną także na wynagrodzenie personelu, w tym w szczególności medycznego, odczynników i materiałów medycznych, badań, testów oraz innych zakupów bieżących zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez szpitale.

Liderem i Beneficjentem obydwu projektów (realizowanych w trybie pozakonkursowym) jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, natomiast uczestnikami/realizatorami będą bezpośrednio placówki medyczne podejmujące działania zmierzające do łagodzenia i walki ze skutkami epidemii wirusa COVID-19. Obydwa projekty rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca roku.

- Przygotowujemy zbiorcze zakupy, głównie środków ochrony osobistej, bo te są najbardziej oczekiwane, dla wszystkich wielkopolskich szpitali. Będziemy się też starali zakupić respiratory – mówi marszałek Marek Woźniak.

Zarząd województwa podjął również decyzję o przekazaniu 2,6 mln złotych (także z WRPO 2014+) dla Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, głównie na wykonanie około 2 tysięcy testów w kierunku koronawirusa, ale także na środki ochrony osobistej dla pracowników szpitala klinicznego.

Testy na obecność COVID-19 będą wykonywane u pacjentów poddanych kwarantannie, u których Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poleciła wykonanie badania, a także u pracowników ochrony zdrowia (zwłaszcza lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych) zgodnie z rekomendacjami WHO.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:





  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków