Znajomość języka obcego i technologii informacyjnych ułatwia sukces w pracy

Monika Kaczyńska
Dziś trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w społeczeństwie bez umiejętności obsługi komputera czy smartfona
Dziś trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w społeczeństwie bez umiejętności obsługi komputera czy smartfona
Dziś każdy, kto chce odnaleźć się na rynku pracy musi się wciąż dokształcać. Kursy i szkolenia współfinansowane z funduszy europejskich to szansa na podniesienie kwalifikacji i zdobycie nowych.

Gdy w latach 70-tych ubiegłego stulecia po raz pierwszy szerzej zaczęło mówić się o uczeniu się przez całe życie można było traktować to jako szczytny postulat. Jeśli nawet spostrzegano ciągłą naukę jako konieczność to tylko dla wybranych grup zawodowych takich jak lekarze czy inżynierowie. Dziś, przy tak szybkim jak nigdy wcześniej rozwoju technologii i postępie nauka to absolutna konieczność dla wszystkich.

Dość powiedzieć, że na rynku pracy są wciąż tysiące osób, które całą swoją edukację ukończyły w świecie, w którym nie istniał internet, a komputery osobiste były techniczną nowinką. Dziś komputer czy smartfon z dostępem do internetu to urządzenie równie powszechne jak trzydzieści lat temu telefon stacjonarny. Nie sposób bez tego pozostać w głównym nurcie wydarzeń, często jednak trudno nadążyć za rozwojem techniki. Dla wielu osób bardzo pomocne okazały się projekty realizowane z wykorzystaniem funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wiedza bardziej aktualna

Pan Robert był uczestnikiem projektu „Podnieś swoje cyfrowe kompetencje - to takie proste” realizowanego przez spółkę Trol InterMedia, której siedziba mieści się we Wronkach.

- O tym, że jest możliwość wzięcia udziału w kursie komputerowym dowiedziałem się od znajomych - mówi. - Gdy kończyłem szkołę szczytem osiągnięć techniki był Atari. Później, w pracy musiałem z komputera korzystać, dawałem sobie radę, ale byłem samoukiem. Gdy okazało się, że kwalifikuję się na kurs - pomyślałem czemu nie?A nuż coś mi się przyda...

Pan Robert skorzystał z modułu kursu ECDL Base. To tak zwane „komputerowe prawo jazdy” uznawane w całej Europie. Program obejmuje obsługę komputera, podstawy pracy w sieci, posługiwanie się edytorem tekstu i arkuszami kalkulacyjnymi. Kurs jest zakończony egzaminem, świadectwo zaś jest uznawane w całej Europie.

- Na przykład w Anglii pracodawcy wymagają certyfikatu ECDL Basic choćby od pielęgniarek - mówi Sebastian Sikora z Trol InterMedia. - Taki certyfikat jest gwarancją posiadania pewnego, jasno określonego zestawu umiejętności.

- Byłem szczególnie zainteresowany arkuszami kalkulacyjnymi - opowiada pan Robert. - Używam ich w pracy, ale jak wszystko inne poznawałem je na własną rękę. Nie zawiodłem się. Okazało się, że nie znam jeszcze wielu możliwości, jakie daje to oprogramowanie, dowiedziałem się też, że wiele rzeczy można zrobić sprawniej i szybciej. Szczególnie doceniłem ten fakt, gdy zmieniłem pracę na taką, która pod względem komputerowym wymaga ode mnie więcej - podkreśla.

Pani Anna, która także w ramach tego projektu zdobyła certyfikat ECDL Basic podkreśla, że oprócz poszerzenia wiedzy kurs dodał jej pewności siebie. - Nie mogę powiedzieć, że kurs sprawił, że zmieniłam pracę, ale nowe umiejętności bardzo mi się przydają i z pewnością mam więcej wiary w swoje kompetencje - mówi.

W całym projekcie wzięło udział 300 osób. 100 z nich korzystało z modułu EDCL Basic. 85 osób z powodzeniem zdało egzamin i uzyskało certyfikat. - To o pięć osób więcej niż zakładaliśmy w projekcie - zwraca uwagę Sebastian Sikora. - 200 osób wzięło udział w kursie komputerowym ECDL e-Obywatel na poziomie podstawowym. Z nich 189 zdało egzamin uzyskując certyfikat ECDL e-Obywatel. To o 38 osób więcej niż zakładał projekt. Możemy więc mówić o sporym sukcesie.

Zarówno pani Anna, jak i pan Robert podkreślają, że zajęcia były przystępne i ciekawe. - W mojej grupie była dziewczyna, która wcześniej w ogóle nie miała do czynienia z tymi programami - mówi pan Robert. - Szło jej wolniej, ale dawała radę i nauczyła się wszystkiego co trzeba.

Oboje też szczerze zachęcają do korzystania z takich kursów.
- Człowiek nawet nie wie ile może zyskać dopóki tego nie zrobi- twierdzi pani Anna. - Do tego wszystko jest bezpłatne. Warto więc korzystać, gdy tylko jest okazja.

Język nie taki obcy

W ramach projektu „Nowa perspektywa na kompetencje cyfrowe i językowe” realizowanego przez firmę Paweł Rozmary-nowski ARTCOM w partnerstwie z obornickim Centrum Edukacji AC-EXPERT Agata Malara 168 osób z powiatu chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego, wągrowieckiego oraz złotowskiego wzięło udział w kursie języka angielskiego .

Potrzeby i zainteresowanie organizatorów kursów i szkoleń jest ogromne. W pierwszym konkursie na „Uczenie się przez całe życie” dofinansowano łącznie 81 projektów o wartości 48 milionów złotych. Dotychczas z kursów i szkoleń skorzystało ponad 17 tysięcy osób.

Pieniądze na edukację

Obecnie w konkursie na projekty w ramach działania 8.2 „Uczenie się przez całe życie” do podziału jest ponad 42,2 mln zł. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty dotyczące rozwijania umiejętności w zakresie technologii komunika-cyjno-informacyjnych i nauki języków obcych, adresowane do osób dorosłych, zwłaszcza tych, którzy chcą sami podnosić swoje kwalifikacje. Czas na zgłoszenia jest jeszcze do końca miesiąca. Szczegóły dotyczące konkursu i jego regulamin można znaleźć na stronie internetowej wrpo. wielkopolskie.pl w zakładce ogłoszenia i nabory.

Inwestycje - Centrum Przesiadkowe już otwarte
Od 2 stycznia działa Centrum Przesiadkowe w Ostrowie Wlkp. Oficjalne otwarcie obiektów nastąpiło 7 stycznia. Dzięki powstaniu Centrum mieszkańcy Ostrowa mogą wygodnie przesiadać się z komunikacji miejskiej, ale też własnych samochodów czy rowerów na pociąg czy międzymiastowe autobusy. Centrum Przesiadkowe powstało w ramach projektu „Unowocześnienie Transportu Miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego”. Projekt objął też m.in. zakup 6 autobusów elektrycznych, montaż biletomatów, elektronicznych tablic Systemu Pasażerskiej Informacji Przystankowej. Powstały też m.in. nowe stacje Systemu Roweru Miejskiego. Koszt całego projektu to 42 mln złotych, z czego ok. 31 mln złotych stanowiła dotacja z funduszy europejskich.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie