Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy datę próbnych egzaminów ósmoklasisty. Nie wszystkie szkoły wezmą w nim udział

Cezary Hurysz
Egzamin próbny ósmoklasistów odbędzie się w dniach 18-20 grudnia. Uczniowie nie dostaną za niego ocen.
Egzamin próbny ósmoklasistów odbędzie się w dniach 18-20 grudnia. Uczniowie nie dostaną za niego ocen. Waldemar Wylegalski
Udział szkół w egzaminie próbnym jest dobrowolny. Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, że szkoły mogą przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty w dniach 18-20 grudnia.

Jak informuje CKE, uczniowie szkół, w których nie zostanie przeprowadzony egzamin próbny, będą mieli możliwość pobrania arkuszy ze stron internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych 20 grudnia po godz. 15.

– CKE wysyła do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych potrzebne materiały, a następnie OKE przekazuje je do szkół, które chcą wziąć udział w egzaminach próbnych – mówi Marcin Smolik.

Egzamin próbny na pewno odbędzie się w zespole szkolno-przedszkolnym nr 5.

– Będziemy zgłaszać chęć przeprowadzenia egzaminu próbnego u OKE, a następnie dostaniemy od nich materiały – mówi Beata Korbanek, wicedyrektorka placówki.

Jak mówi Kamila Pona, dyrektorka szkoły podstawowej nr 51, wystarczy się zalogować na stronie internetowej OKE. – Aby pobrać materiały, trzeba się zalogować na specjalnej platformie OKE Poznań.

Dlaczego szkoły przeprowadzają egzaminy próbne? – Ponieważ przygotowują uczniów do tej ostatecznej próby, która odbędzie się w kwietniu. Uczniowie też na pewno chcą się sprawdzić. Jednocześnie zwróciliśmy uwagę rodziców, że nie wszystko możemy przerobić do grudnia - mówi Elżbieta Czapracka, dyrektor szkoły podstawowej nr 51.

Oficjalny egzamin odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia. Na łamach "Głosu", po zakończeniu egzaminów, będziemy publikować arkusze z odpowiedziami. Na egzaminie uczeń może mieć tylko długopis lub pióro piszące na czarno. Na teście z matematyki dodatkowo może mieć linijkę. Nie wolno używać ołówka, jeśli trzeba będzie wykonać rysunek - uczeń rysuje długopisem lub piórem.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie i zagrożeni niedostosowaniem społecznym będą mogli pisać egzaminy dłużej. Egzamin z j. polskiego może być wydłużony do 180 min., z matematyki - do 150, a z języka obcego do 135 min.

By tak się stało, do 15 października rodzice muszą przedłożyć dyrektorowi szkoły zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto