Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółtaczka może być śmiertelna. Zaszczep się!

Redakcja
Przez dwa tygodnie można taniej zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i typu B. Rozpoczęła się 20. edycja ogólnopolskiej akcji „Żółty tydzień”.

Wirusowe zapalenia wątroby, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa (typ A) i wszczepienna (typ B), wciąż stanowią poważny problem zdrowotny i należą do najpoważniejszych chorób zakaźnych. Wirus zagraża każdemu, kto nie jest zaszczepiony, dlatego tak ważną rolę odgrywa wiedza na temat choroby, świadomość, w jaki sposób można jej uniknąć oraz przekonanie o zaletach skorzystania z nowoczesnych szczepień, które na wiele lat skutecznie zabezpieczą i uodpornią organizm.

Punkty szczepień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa (podaje się 3 dawki szczepionki – drugą dawkę po miesiącu od szczepienia, a trzecią po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia) oraz szczepionki pojedyncze: przeciwko WZW typu A (w 2 dawkach, drugą podaje się między 6 a 12 miesiącem od pierwszego szczepienia) i WZW typu B w standardowym schemacie szczepienia: 0, 1, 6 miesięcy.

Dokładne ceny szczepienia są ustalane indywidualnie przez punkty szczepień. Sugerowana cena podczas Żółtego Tygodnia jest o około 20-30 proc. niższa niż w ciągu roku. Dlatego należy skontaktować się wcześniej z wybranym punktem, ustalić koszty i umówić się na szczepienie.

Co trzeba wiedzieć o żółtaczce

Wirusowym zapaleniem wątroby typu A, tzw. "żółtaczką pokarmową" można zakazić się spożywając zanieczyszczoną wirusami wodę pitną oraz surowych pokarmów w niej mytych. Zachorowaniu sprzyja bliski kontakt z osobami zakażonymi we wczesnym, bezobjawowym okresie choroby, gdy zakażony nie jest jeszcze świadomy infekcji.
WZW  typu A może być poważną chorobą - zwłaszcza u dorosłych. Ponad 40 proc. pacjentów w wieku powyżej 40 roku życia wymaga hospitalizacji. U około 10-20 proc. pacjentów, po początkowej poprawie obserwuje się nawrót choroby. Objawy choroby mogą utrzymywać się, nawet do 6 miesięcy.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony. Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie zakażonego może prowadzić do wielu powikłań – marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu. Na świecie ponad 350 mln ludzi jest przewlekłymi nosicielami tego wirusa, a 25 proc. pozornie bezobjawowych nosicieli umiera z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B. Czasem zakażenie przybiera tzw. piorunującą postać, gdy wirus rozwija się w ciągu kilku godzin od zakażenia i sieje w organizmie nieodwracalne spustoszenie. Stąd tak ważna jest profilaktyka i szczepienia ochronne.

Sprawdź adresy poznańskich punktów szczepień biorących udział w "Żółtym tygodniu"

"Żółty Tydzień" trwa do 20 marca. Więcej informacji można uzyskać pod numerem infolinii Wszystko o Szczepieniach 0 801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 19.00 (koszt połączenia to jeden impuls według taryfy operatora).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto