Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo w Poznaniu pomoże w odtworzeniu populacji chomika europejskiego

gj
Poznańskie zoo zaangażuje się w odtwarzanie populacji chomika europejskiego. Ten gryzoń żyje w Polsce na wolności, ale jest zagrożony wyginięciem.
Poznańskie zoo zaangażuje się w odtwarzanie populacji chomika europejskiego. Ten gryzoń żyje w Polsce na wolności, ale jest zagrożony wyginięciem. PTOP Salamandra
Ten gryzoń żyje w Polsce na wolności, ale jest zagrożony wyginięciem. Poznańskie zoo zaangażuje się w odtwarzanie populacji chomika europejskiego, zwanego też polskim.

Razem z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody Salamandra, poznańskie zoo zajmie się próbą odtworzenia populacji chomika europejskiego, który obecnie wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek zagrożony.

W Polsce zwierzęta te żyją na wolności głównie w południowej Polsce, choć niegdyś można było je spotkać w całym kraju. W ciągu ostatnich 40 lat populacja tego gryzonia zmniejszyła się aż o 75 proc. Powodem wymierania chomików m.in. są pestycydy używanie w rolnictwie, zmiany klimatu i ciągle rosnąca urbanizacja.

- Zoo w Poznaniu będzie miało za zadnienie tak zaopiekować się zwierzętami, żeby zaczęły się rozmnażać. Gdy będzie ich już wystarczająco dużo, część z nich będzie stopniowo wypuszczana na wolność. Poznańskie chomiki trafią do gminy Jaworzno na południu Polski. Tam przygotowane będą dla nich specjalne woliery adaptacyjne, gdzie początkowo będą doglądane przez naukowców. Gdy wykopią sobie norki i nauczą się same zdobywać pożywienie, wtedy siatka z woliery jest ściągania i chomiki muszą zacząć radzić sobie same w naturalnym środowisku - mówi Małgorzata Chodyła, rzeczniczka poznańskiego Ogrodu Zoologicznego.

- Mamy nadzieję, że z sukcesem odbudujemy ten gatunek, tak jak stało się to w przypadku popielicy i susła moręgowanego. Projekt jest przykładem łączenia praktyki z nauką i wpisuje się w nowoczesna misję zoo - dodaje.

Jeśli działania te potwierdzą swoją skuteczność, być może w przyszłości będzie je można zastosować także w okolicach Poznania. - W Wielkopolsce chomiki europejskie całkowicie wymarły kilkadziesiąt lat temu - mówi Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra.

Czytaj także: Stare Zoo w Poznaniu: Kucyki wożące dzieci były przeciążone?

Choć większość z nas zna chomiki dżungarskie czy syryjskie, które hodujemy w domu, chomik europejski jest nieco większy. Zwierzak może ważyć nawet 1 kg, a jego długość dochodzi do 30 cm. Choć wygląda jak miła przytulanka, potrafi być niebezpieczny, głośno skrzeczy, a nawet jest w stanie przegonić psa. Charakteryzuje się czarnym futerkiem na brzuszku i rudo-brunatnym grzbietem.

W poznańskim zoo chomików europejskich jest obecnie 12. Nie są zbyt towarzyskie, mieszkają w doniczkach z sianem i spotkać je można w Starym Zoo. Na wolności żyją w podziemnych norach. Ze względu na swój tryb życia z legowisk wychodzą wcześnie rano i wieczorami.

Unikalny projekt ochrony, hodowli i odbudowy populacji został wypracowany przez prof. dr hab. Joannę Ziomek z Zakładu Zoologii Systematycznej UAM oraz PTOP Salamandra.

Chomik gigant zagrożony przez rolników i koty. Z pomocą przybywają osobniki z Czech

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto