Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrobili pośredniak dla bezrobotnych humanistów

Redakcja
materiały prasowe/kadrakreatywna.pl
Połowa absolwentów kierunków humanistycznych nie widzi szans na zrobienie kariery w Polsce. Kadra kreatywna chce im pomóc.

Statystyki

Interaktywny Instytut Badań Rynkowych Campus w 2012 roku przeprowadził badania, z których wynika, że 71 proc. absolwentów kierunków humanistycznych ma poczucie nieprzydatności, a połowa z nich nie widzi szans na zrobienie kariery w Polsce.

Według statystyk Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na 470 uczelniach (132 publiczne i 338 niepublicznych) na ponad 200 kierunkach kształcą się prawie 2 miliony studentów, z czego co trzeci studiuje kierunki humanistyczne i artystyczne.

Rynek pracy

Większość humanistów ma problem ze znalezieniem pracy od razu po studiach. Dla tych, którzy w czasie pięcioletniej nauki nie postarali się o dodatkowe praktyki lub staże, szanse maleją praktywcznie do zera. W rozwiązaniu sytuacji nie pomagają również programy aktywizacji czy przekwalifikowanie bezrobotnych humanistów oferowane przez urzędy pracy.

Szkolenia na np. operatora koparki czy spawacza są dostępne tylko dla ludzi z wykształceniem technicznym lub zawodowym. Staże zawodowe przysługujące absolwentom zazwyczaj trwają krótko (3 miesiące w firmie prywatnej, pół roku w instytucji państwowej) i nie przynoszą dużych zarobków (ok. 800 zł miesięcznie).

Kadra kreatywna

- Jesteśmy humanistami. Sami długo szukaliśmy pracy. W końcu nam się udało, ale nie wszyscy mają tyle szczęścia. Wielu z naszych znajomych przekwalifikuje się lub wyjeżdża z kraju. Nie chcemy, żeby tak było. Dlatego postanowiliśmy stworzyć nasz portal - mówi Ewelina Szczepanik pomysłodawca portalu kadrakreatywna.pl

Kadra kreatywna to strona, która gromadzi ogłoszenia o pracę dla humanistów. Przez trzy miesiące funkcjonowania strona internetowa została odwiedzona przez 44 tysiące osób. Kadra gromadzi oferty pracy z sektora kultury, mediów i PR, grafików oraz artystów.

- Najwięcej pracy dla humanistów czeka w Warszawie. Drugim miastem pod względem liczby publikowanych ofert jest Kraków. Zawody przyszłości dla osób spoza branży technicznej to copywriter i social media specjalist - dodaje Szczepanik.

Ewelina Szczepanik i Dawid Komuda przed decyzją o założeniu strony internetowej, założyli grupę na Facebooku "Praca w kulturze i sztuce", która stała się największą grupą w Polsce z ofertami pracy. Należy do niej 27 tysięcy osób, które szukają pracy w zawodzie lub chcą ją zmienić.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto