18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZTM Poznań: Kanarom nie przysługuje ochrona - uważa Sąd Najwyższy

TR
ZTM Poznań: Kanarom nie przysługuje ochrona - uważa Sąd Najwyższy
ZTM Poznań: Kanarom nie przysługuje ochrona - uważa Sąd Najwyższy archiwum
Kanarom nie przysługuje ochrona. Najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego nie pozostawia złudzeń. Kontrolerzy biletów w autobusach miejskich nie są funkcjonariuszami publicznymi. Co na to ZTM Poznań?

ZTM Poznań: Kanarom nie przysługuje ochrona - uważa Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy "zdetronizował" kontrolerów biletów zatrudnionych przez miejskie spółki, którzy do tej pory korzystali z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym, takiej samej jak prezydent, policjant czy sędzia. Początkiem ich końca jako funkcjonariuszy publicznych był incydent, który wydarzył się w lipcu ubiegłego roku w tramwaju w Poznaniu.

Jeden z kontrolerów ZTM został wtedy pobity i opluty przez pasażera. Prokuratura wszczęła sprawę z urzędu o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego. Sędzia Jacek Tylewicz z Sądu Rejonowego Poznań Grunwald i Jeżyce, do którego trafiła ta sprawa, nabrał jednak wątpliwości, czy kontrolera faktycznie należy traktować jak funkcjonariusza publicznego.

ZTM Poznań: Szkolenie nowych kanarów - ZOBACZ ZDJĘCIA!

- Ten przepis ma zapewnić szczególną ochronę osobom pełniącym ważne funkcje społeczne - mówi sędzia Jacek Tylewicz. - I chociaż obejmuje on także pracowników samorządu terytorialnego, łącznie z jego zakładami i jednostkami, to chyba przecież nie wszystkich. Jeżeli za funkcjonariusza publicznego uznamy kontrolera biletów, tylko dlatego, że zatrudnia go miejska spółka, to jest nim również pani sadzącą kwiatki na klombie, która jest pracownikiem innej miejskiej spółki.

Jednak o tym, co zdaniem sędziego Tylewicza, zdecydowanie wyklucza kontrolera ZTM Poznań z kręgu pracowników samorządu podlegających specjalnej ochronie, jest zastrzeżenie zrobione w samej ustawie - " chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe".

Gapowicza, który zaatakował kontrolera skazał za znieważenie i pobicie, ale uniewinnił od zarzutu naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego. Wyrok zaskarżył prokurator, dla którego o "ważnej funkcji społecznej" kontrolera przesądzają jego uprawnienia, w tym prawo do ujęcia gapowicza i przekazania go policji.

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego, który nabrał jednak wątpliwości. Tym bardziej, że w różnych sądach w podobnych sprawach zapadały różne wyroki. Jak to właściwie jest z tymi kontrolerami? Sąd Okręgowy w ramach pytania prawnego poprosił o odpowiedź Sąd Najwyższy. Niedawno ją dostał. Nie jest ona korzystna dla kanarów.

Jakie prawa mają kontrolerzy ZTM Poznań - CZYTAJ!

- Czynności wykonywane przez kontrolera biletów są czynnościami usługowymi, skutkiem czego, niezależnie od miejsca zatrudnienia, nie jest on funkcjonariuszem publicznym ani osobą pełniącą funkcję publiczną - stwierdził przewodniczący składu sędzia Waldemar Płóciennik.

Wytknął przy tej okazji, że specjalne traktowanie kontrolerów zatrudnionych przez miejskie spółek jest niesprawiedliwe wobec kontrolerów z prywatnych agencji.

A co wyrok sądu główni zainteresowani? - Kontrolerom biletowym przysługuje status funkcjonariuszy publicznych - przekonuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM Poznań.

Powołuje się na korzystne dla nich wyroki poznańskiego Sądu Okręgowego z 2011 roku oraz ...Sądu Najwyższego z 2003 roku. Różnica zdań na samej górze? Niekoniecznie. Sąd Najwyższy w swojej ostatniej decyzji przyznał, że tamten wyrok z 2003 roku był wynikiem ...przeoczenia. Czyli, że już wtedy kontroler nie powinien być uznany za funkcjonariusza publicznego.

ZTM Poznań mimo to przekonuje, że kontrolerzy pełnią "niezwykle istotną funkcję z punktu widzenia społecznego, a ich czynności są ściśle związane z realizacją zadań ZTM".

Interpretacja przepisów należy jednak do sądów, a wcześniej do prokuratury, która może teraz odmówić pobitemu kanarowi ścigania sprawcy z urzędu.

Nie oznacza to jednak bezkarności dla pasażerów - za wyzwanie czy pobicie kontrolera mogą stanąć przed sądem z prywatnego oskarżenia. Tyle że za naruszenie nietykalności nie będą już im grozić trzy lata, tylko rok pozbawienia wolności.

Od 2011 roku ZTM Poznań odnotował 60 przypadków zaatakowania kontrolerów. Na szczęście, liczba tych incydentów systematycznie spada.

ZTM Poznań - CZYTAJ WIĘCEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto