Żuraw lepszy od Smolarka

Grzegorz SZKIŁĄDŹ
Euzebiusz Smolarek i Dariusz Żuraw stanęli naprzeciwko siebie podczas meczu 15. kolejki Bundesligi. Na Sidnal Iduna Park lepszy okazał się Hannover, a miejscowi kibice nie doczekali się bramki Ebiego.

Za to trafił do siatki przymierzany niedawno do naszej reprezentacji Christoph Dabrowski. Niedoszły piłkarz ,,biało-czerwonych” strzelił gola pięć minut przed końcem spotkania, a w pierwszej połowie golkipera Borussi pokonał Steve Cherundolo. Ebi Smolarek, który zagrał mimo problemów z zapaleniem oka, miał jedną groźną sytuację, ale trafił prosto w bramkarza.

Modlitwy Ailtona

Być może już niedługo polski napastnik będzie miał w zespole nowego kolegę, gdyż Brazylijczyk Ailton zamierza opuścić turecki Besiktas Stambuł i wrócić do Bundesligi. – Chcę jak najszybciej się przenieść do Borussii Dortmund. Modlę się, żeby mnie jak najszybciej puścili – powiedział Ailton w wywiadzie dla gazety ,,Bild”.
32-letni snajper zdobył 28 goli, pomagając Werderowi Brema zdobyć mistrzostwo i puchar Niemiec w sezonie 2003/04. Potem spędził rok w Schalke 04 Gelsenkirchen, zanim przeniósł się do Besikatsu. Ostatnio turecki klub ukarał go grzywną w wysokości 100 tys. dolarów za kopnięcie przeciwnika w pachwinę. Borussia jest podobno zainteresowana sprowadzeniem Ailtona w połowie sezonu ze względu na poważne kontuzje Jana Kollera i Cedrica van der Guna.

Wyrzucili Elbera

Ostatnio z powodu kontuzji w barwach Norymbergi nie występował także Bartosz Bosacki. W sobotę Polak wszedł na boisko trzy minuty przed końcem spotkania i po chwili wyleciał z placu gry za brutalny faul. Jego koledzy pokonali Borussię Monchengladbach 1:0.
W barwach przegranych nie zagrał Giovane Elber, który został zwolniony przez władze Borussii Moenchengladbach za krytykowanie trenera Horsta Koeppela. Na Elbera, który zawodnikiem niemieckiej drużyny został w styczniu tego roku, podpisując roczny kontrakt, nałożono także karę finansową w wysokości dziesięciu tysięcy euro.
33-letni Brazylijczyk po wyleczeniu kontuzji w czterech meczach zagrał tylko przez 50 minut. Zdaniem szkoleniowca nie prezentował odpowiedniej dyspozycji. Elber jest najskuteczniejszym zagranicznym piłkarzem w historii Bundesligi. W barwach VfB Stuttgart i Bayernu Monachium zdobył 133 gole.

Rekord Kahna

Niespodziewanie punkty stracił prowadzący Bayern Monachium. Bawarczycy zaledwie zremisowali na wyjeździe z VfB Stuttgart. Mistrzowie Niemiec na pewno liczyli na więcej, a powody do radości miał tylko ich bramkarz. Oliver Kahn nie przepuszczając gola rozegrał swój 173 mecz w Bundeslidze bez straconej bramki. Tym samym pobił rekord należący do Olivera Recka. 36-letni Kahn dokonał tej sztuki w swoim 482 meczu w Bundeslidze.