Zwiedzamy Wielkopolskę. Wyjątkowe miejsca i zabytki w gminie Białośliwie

Martin Nowak
Martin Nowak
Udostępnij:
Gmina Białośliwie to nie tylko sady obfitujące w drzewa jabłoni, wiśni, czereśni i śliwy. To także wyjątkowe miejsca i zabytki, do których należą między innymi: Park Dworski Raczyńskich, wąskotorowa stacja kolejowa czy spichlerz o imieniu ,,Wacek”.

Gmina Białośliwie położona jest w północnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie pilskim. Zajmuje powierzchnię 75,6 km2 i zamieszkuje ją łącznie 4,9 tys. osób. Siedzibą władz gminy jest Białośliwie liczące 2,9 tys. mieszkańców. Od południa gmina graniczy z rzeką Noteć, stanowiącą śródlądową drogę wodną łączącą Wisłę z Odrą. Przebiega tu również Międzynarodowa Trasa Rowerowa Euro-Route R1, biegnąca z Calais we Francji do Petersburga w Rosji.

Położenie gminy na skraju Wysoczyzny Krajeńskiej i Doliny Środkowej Noteci wzbogaca obszar w ciekawe walory krajobrazowe, przyrodnicze i turystyczne. Gminę charakteryzuje duże zróżnicowanie terenu, dochodzące od 50 m n.p.m. w rejonie Noteci, po 192 m n.p.m w rejonie masywu Dębowej Góry. To wszystko sprawia, ze obszar należy do najbardziej malowniczych i urokliwych regionów historycznej Krajny. Gmina ma charakter typowo rolniczy z dominacją produkcji sadowniczej, nastawionej na najnowsze rozwiązania technologiczne i wieloletnią tradycję. Okoliczne sady obfitują w drzewa jabłoni, czereśni, wiśni oraz śliwy. Do największych atrakcji turystycznych gminy należy znajdujący się w Białośliwiu, zespół budynków stacyjnych i początek szlaku kolejki wąskotorowej z 1895 roku, o rozstawie torów 600 mm. Corocznie w czerwcu organizowane są tu zloty miłośników kolejek wąskotorowych.

Z ciekawych obiektów wart jest również zobaczenia XIX-wieczny zabytkowy spichlerz ryglowy „Wacek”, gdzie gromadzone są zbiory archiwalne i regionalne przedmioty użytkowe, a także Park Dworski Raczyńskich ze skupiskiem zabytkowych cisów oraz owianym legendą polodowcowym głazem narzutowym.

W 2016 roku Białośliwie obchodziło jubileusz 800-lecia. Historia potwierdza, że życie trwa tu od ośmiu wieków. Pierwsza historyczna wzmianka o istnieniu Białośliwia pochodzi z XIII wieku i znajduje się w łacińskim testamencie spisanym w1216 roku przez Świętosława I z rodu Pałuków. Przez te lata przeminęło wiele pokoleń i wiele wydarzeń dziejowych przetoczyło się przez te ziemie. Dzisiaj my tu żyjemy i mamy pełną świadomość, że nie jesteśmy pierwszymi ani ostatnimi gospodarzami tej ziemi.

Spichlerz „Wacek” to ważna izba cennych zbiorów regionalnych na mapie regionu. Lekcja historii dla obecnych i przyszłych pokoleń. Spichlerz „Wacek” jest jednym z trzech takich obiektówwybudowanych w Białośliwiu pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku. Ich powstanie związane było z prężnie rozwijającym się na tym terenie rolnictwem, a szczególnie produkcją zbożową. W okresie międzywojennym „Wacek” należał do mieszkańca Nakła – o nazwisku Berwald, a po wojnie został upaństwowiony.

Jest przykładem budownictwa drewnianego o konstrukcji ryglowej, ze ścianą szkieletową wypełnioną murem z cegły pełnej, stanowiącego charakterystyczny pejzaż wsi i miasteczek na Pomorzu. Dla zaboru pruskiego takie budownictwo było odpowiedzią na wysokie, obowiązkowe ubezpieczenie obiektów drewnianych. Spichlerz noszący od dziesięcioleci nazwę „Wacek” został w 1996 roku przejęty na mienie gminy Białośliwie. Jest obiektem 4-kondygnacyjnym, z użytkowym poddaszem, posiadającym dwuspadowy dach o małym kącie spadu połaci z dużymi okapami, z usytuowanym nad kalenicą w zachodniej części drewnianym elewatorem. Powierzchnia zabudowy spichlerza wynosi 246,90 m2, powierzchnia użytkowa – 914,80 m2 , a kubatura 2540 m.

W 2013 roku obiekt został poddany rewitalizacji w efekcie czego powstała Izba Zbiorów Regionalnych Białośliwia i Doliny Środkowej Noteci. Zgromadzone tu zbiory archiwalne i regionalne przedmioty użytkowe to niezwykle cenna lekcja historii dla odwiedzających to miejsce. Unikalny klimat sprawia, że jest doskonałym miejscem dla różnorodnych koncertów i wystaw, które cyklicznie organizuje lokalna instytucja kultury.

Park Dworski Raczyńskich

Jest elementem dawnego zespołu dworsko-parkowo-folwarcznego, w jego skład wchodzi także dom administratora folwarku (obecnie obiekt przedszkola) oraz dom kowala i kołodzieja (obecnie dom mieszkalny). Folwark białośliwski istniał od XVI wieku i należał do dóbr właścicieli wsi. Od 1768 roku, w konsekwencji zawartego małżeństwa, wszedł on w posiadanie Kazimierza Raczyńskiego. Z chwilą pierwszego rozbioru Polski majątek znalazł się pod panowaniem pruskim i został wykupiony przez rząd z rąk dotychczasowych właścicieli – Raczyńskich, a następnie – jako domena państwowa – był wydzierżawiony administratorom pruskim, najczęściej zasłużonym urzędnikom i oficerom. W Parku Dworskim Raczyńskich w Białośliwiu znajduje się skupisko zabytkowych cisów oraz potężny polodowcowy głaz narzutowy, który owiany jest lokalną legendą.

Park jest dla mieszkańców wsi Białośliwie miejscem szczególnym , stanowi prawdziwą wartość historyczną i przyrodniczą. Jest miejscem rodzinnych spacerów i wypoczynku na łonie przyrody. Postawiono tutaj kolumnę upamiętniająca obchody 800-lecia, a w niej znajduje się kapsuła czasu dokumentująca wszystkie wydarzenia jubileuszowe.

Recykling: drugie życie roweru

Wideo

Materiał oryginalny: Zwiedzamy Wielkopolskę. Wyjątkowe miejsca i zabytki w gminie Białośliwie - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie