Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zyski z ekologii

Barbara KOZŁOWSKA
opr. P. Tomaszewski
opr. P. Tomaszewski
Od 1 września Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o unijną pomoc finansową od rolników, prowadzących gospodarstwa ekologiczne.

Od 1 września Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski
o unijną pomoc finansową od rolników, prowadzących gospodarstwa ekologiczne.

Pomoc dotyczy objętych planem rozwoju obszarów wiejskich tak zwane ,,przedsięwzięć rolnośrodowiskowych''. Pod tą nazwą kryje się 7 pakietów:

1. rolnictwo zrównoważone;

2. rolnictwo ekologiczne

3. utrzymanie łąk ekstensywnych;

4. utrzymanie pastwisk ekstensywnych

5. ochrona gleb i wód;

6. tworzenie stref buforowych;

7. ochrona lokalnych ras zwierząt gospodarskich.

Dokładne warunki otrzymania pomocy i jej wysokość w ramach poszczególnych pakietów określa ,,Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt, objętej planem rozwoju obszarów wiejskich'' (Dz. U. z r. 2004 Nr 174 poz. 1809).

Ważna ustawa i oczko

W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie rozpatrywać wnioski dotyczące pakietu drugiego – rolnictwo ekologiczne. Wnioski można składać od 1 do 30 września bieżącego roku. Pieniądze będą wypłacane w terminie od 31 października do 30 listopada.
O pomoc w ramach pakietu może starać się producent rolny, który prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 hektara użytków rolnych, zgodnie z ustawą o rolnictwie ekologicznym. Musi także z przestrzegać Rozporządzenia 2092/91 EWG z 24.06. 1991 roku, a także stosować zasady zwykłej dobrej praktyki rolnej. Wymogiem jest także zachowanie na terenie gospodarstwa dzikiej przyrody - oczek wodnych, miedz, zadrzewień śródpolnych.

Certyfikat albo zaświadczenie

zanim rolnik wystąpi z wnioskiem do Agencji musi uzyskać dwa dokumenty.

– W pierwszej kolejności musi mieć certyfikat, że prowadzi gospodarstwo ekologiczne – mówi Wiktoria Maciejewska z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Jeżeli jeszcze nie ma certyfikatu, należy przedłożyć zaświadczenie, że jest w trakcie wdrażania produkcji ekologicznej, lub – w przypadku początków wdrażania metod ekologicznych w gospodarstwie – zaświadczenie, że jest ono objęte planem kontroli.

Certyfikaty i zaświadczenia wydają upoważnione jednostki certyfikujące.

Z certyfikatami i zaświadczeniami, a także kopią części mapy ewidencyjnej gruntów i budynków. należy zgłosić się do Ośrodka Doradztwa Rolniczego lub Wielkopolskiej Izby Rolniczej, gdzie przeszkoleni doradcy pomogą wypełnić tak zwany plan rolnośrodowiskowy.

– Oprócz danych formalnych, w planie należy opisać, do czego rolnik zobowiązuje się w ramach prowadzenia gospodarstwa ekologicznego – mówi dr Zofia Szalczyk, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu. – Na przykład planowane zmianowanie roślin uprawnych czy dawek azotu. To dokument dość skomplikowany i skorzystanie z pomocy doradcy jest wskazane.

– Agencja będzie tylko sprawdzać, czy plan jest sporządzony prawidłowo i czy załączone są do niego wymagane dokumenty – mówi Zofia Szalczyk.

– Kontrole pod kątem spełniania wymogów gospodarstwa ekologicznego będzie przeprowadzać jednostka certyfikująca – mówi Wiktoria Maciejewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto