18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marihuana najsilniej uzależnia młodzież

Danuta Rzepa
Psycholog Kamilla Orywał
Psycholog Kamilla Orywał Fot. archiwum
Specjaliści ds. leczenia narkomani są przeciwni legalizacji marihuany i apelują o większą edukację w tej kwestii, szczególnie dzieci i młodzieży

Z Kamillą Orywał z Poradni Zdrowia Psychicznego I Terapii Uzależnień w Wolsztynie rozmawia R. Rzepa

Coraz częściej słychać, że marihuana jest takim samy zagrożeniem a nawet mniejszym niż nikotyna, stąd postulaty niektórych środowisk nawet partii politycznych aby zalegalizować ten narkotyk. Czy zdaniem osób zajmujących się uzależnieniami zniesienie wszelkich ograniczeń w możliwości nabywania suszu konopi indyjskich może przynieść negatywne skutki ?

- Konsekwencją legalizacji obrotu marihuaną jest, zgodnie z prawami rynkowymi, zwiększenie popytu. To z kolei rodzi pytania o społeczne skutki tak powszechnego używania marihuany. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj kwestie zdrowotne, gdyż podobnie jak to jest w przypadku legalnych używek, używanie marihuany wpływa negatywnie na zdrowie.

Jakie spustoszenie w organizmie i psychice dziecka, młodzieży powoduje palenie marihuany ?

- Konopie indyjskie najsilniej działają na młodych ludzi, których mózg jest jeszcze w stadium rozwoju, po prostu - zatruwając go. U osób, które przez trzy lub więcej lat paliły marihuanę, zdolność koncentracji, kojarzenia faktów i ogólny poziom inteligencji, wyraźnie spada. nawet u tych, którzy zerwali z marihuaną po osiągnięciu wieku dojrzałego, ich inteligencja oraz zdolności pozostały ograniczone i były na wyraźnie niższym poziomie niż w przypadku osób, które nigdy nie miały kontaktu z tym narkotykiem. Inne konsekwencje zażywania marihuany to: drażliwość i wzrost agresji, urojenia prześladowcze i psychozy, zobojętnienie, poczucie pustki, zamykanie się w sobie; zachowania przypominające mutyzm (np. milczenie w domu); anhedonia (zanik umiejętności spontanicznego przeżywania pozytywnych uczuć); apatia; zachowania katatoniczne (leżenie bez czucia); problemy w obszarze aktywności społecznej (szkoła, rodzina, praca). Regularne palenie marihuany, podobnie jak systematyczne i intensywne zażywanie różnych substancji o działaniu euforyzującym, może prowadzić do zespołu uzależnienia. Od marihuany uzależnia się do 20% osób, które jednorazowo zapaliły konopie oraz do 50% tych, którzy używają marihuany regularnie . Myślę, iż istotniejsze od tego, czy ktoś uzależnia się od substancji legalnych czy nielegalnych jest to, że potrzebuje pomocy.

Czy marihuana szybciej uzależnia niż alkohol lub nikotyna ?

- Chociaż pogląd, że używanie konopi wywołuje mniejsze szkody niż papierosy i alkohol, jest prezentowany przez wielu badaczy w krajach Europy Zachodniej, to aktualne, dobrze udokumentowane badania bezspornie wykazały wysoką ich szkodliwość. Zarówno marihuana, jak alkohol i nikotyna uzależniają, a na to, które z nich szybciej nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to od wielu czynników prowadzących do jednej choroby.

Czy palenie marihuany jest wstępem i zaproszeniem do zażywania narkotyków o zdecydowanie silniejszym działaniu ?

- Nie jest to normą, choć dla wielu osób marihuana jest wstępem do sięgnięcia po inne, groźniejsze narkotyki. Wielu osobom w pewnym momencie przestają wystarczać doznania towarzyszące paleniu "skuna". Niemal każdy pacjent potwierdza, że zaczynał od popalania ''trawki'' i nawet mu się nie śniło wtedy, że skończy jako narkoman.

Czy są sposoby aby rodzice mogli w porę zauważyć czy ich dziecko pali marihuanę ?

- Niepokój dorosłych powinna wywołać słodkawa woń oddechu, włosów i ubrania, chichot, euforia, przekrwione oczy, kaszel, zwiększone łaknienie, apetyt na słodycze, zaburzenia koordynacji ruchowej. W pokoju może unosić się zapach palonych liści inny niż po papierosach, w kieszeniach lub w podszewce ubrań uwagę powinny zwrócić brązowoszare nasionka, bibuła papierosowa, zielony tytoń, a u dziecka blade palce.

Czy pani zdaniem dostęp do tego narkotyku jest co raz większy a co za tym idzie coraz więcej młodych ludzi zażywa ten narkotyk?

- Obecnie popyt utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie, co spowodowane jest działaniami represyjnymi ze strony państwa.

J

akie wnioski wynikają na przyszłość, czy rośnie nam pokolenie, które w przyszłości może mieć problemy z normalnym rozwojem, życiem w społeczeństwie?

Skutkami zażywania narkotyków, w tym marihuany, są szkody zdrowotne, emocjonalne i społeczne. Jeżeli te szkody powstają w młodej, nieukształtowanej jednostce, to ich konsekwencje są szczególnie głębokie, silnie destrukcyjnie wpływające na kształtującą się osobowość. Normalny rozwój zostaje zahamowany.

Co powinniśmy robić by zjawisko palenia marihuany ograniczyć ?

- Edukować i nie legalizować, nawet jeżeli ekonomicznie legalizacja się państwu opłaca.

- Jak długo Pani zajmuje się problemami uzależnień?

Od przeszło 20 lat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto