Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie zostać nastoletnim rodzicem

Lilia Łada
Lilia Łada
Na Malcie odbywała się Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa. Termin jest nieprzypadkowy - inicjacja seksualna nastolatków często ma miejsce na wakacyjnym wyjeździe.

Z danych posiadanych przez organizatorów kampanii wynika, że młodzi Polacy bardzo niewiele wiedzą o seksie, a to, co wiedzą, bardzo często nie ma wiele wspólnego z rzetelną informacją.

O seksie tylko przez Internet

- Większość informacji na temat seksu i życia seksualnego pochodzi albo od kolegów, albo z Internetu - mówi jedna z organizatorek kampanii, Iza Sałamacha. - Nie zawsze są to opowieści wiarygodne, bo koledzy mogą koloryzować, to samo dotyczy informacji znalezionych w Internecie.

A jak wynika z rozmów z młodzieżą, oni woleliby, żeby o seksie rozmawiali z nimi rodzice i fachowcy na specjalnych lekcjach w szkole. Rodzice jednak nie umieją rozmawiać o seksie i oczekują, że ten problem załatwi szkoła. Szkoła też ma z tym problem i liczy, że zajmą się tym rodzice - w Polsce nie ma podmiotu odpowiedzialnego za wychowanie seksualne, zresztą nie ma też w ogóle takich zajęć.

- Jeśli już się odbywają, to w ramach wychowania do życia w rodzinie, gdzie o seksie mówi się niewiele, a jeśli już, to tylko o naturalnych metodach zapobiegania ciąży - mówi Izabela Sałamacha. - To zrozumiałe, bo najczęściej takie zajęcia prowadzi katechetka, jednak nie jest to wystarczająca i pełna informacja na ten temat.

W efekcie temat seksu jeśli się już pojawia, to przez przypadek.
- U nas w szkole to nikt nie mówi o seksie, tylko ksiądz na religii, że to grzech bez ślubu - mówi Jarek, gimnazjalista. - A z rodzicami to głupio gadać na ten temat.

- Bo oni tam to coś wiedzą! - dodaje jego kolega Jacek. - Matka to mi tylko powiedziała raz, żebym się za naukę wziął, a nie świństwami interesował.

Tylko prawda - żadnych bocianów!

Bo w wydaniu nas, dorosłych seks jest nadal tematem tabu. Jak mówi Mirosław Moskalewicz, lekarz ginekolog, w życiu dwa razy przeżywamy seksualny szok: kiedy dowiadujemy się, że rodzice "to" robią i kiedy dowiadujemy się, że robią "to" nasze dzieci.

- A przecież seks to nie tylko penetracja, choć wiele osób tak właśnie o nim myśli - mówi Mirosław Moskalewicz. - To także bliskość, okazywanie uczuć, miłość.

Omijanie tematu seksu zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie.
- Uczymy dzieci, że buzia jest ładna, a pupa "be" - mówi lekarz. - A dlaczego? Przecież to jest taka sama część ciała. I nie odpowiada się na pytania dziecka związane z seksem, mówiąc mu na przykład, że jest za małe. Powinno mu się wytłumaczyć na tyle, na ile jest w stanie zrozumieć. Kiedy dwulatek pyta, skąd się wziął, trzeba powiedzieć, że z brzuszka mamusi, a nie opowiadać bajki o bocianie.

Dlatego Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa już drugi rok z rzędu na początku wakacji rusza w Polskę, by mówić o bezpiecznym seksie, metodach zapobiegania niechcianym ciążom i wszystkim tym, co nastolatek, który w czasie wakacji zamierza przeżyć swój "pierwszy raz", powinien wiedzieć o seksie. Bo nastoletnich rodziców w naszym kraju jest coraz więcej, porzucanych noworodków - też.

Lepiej w małych miastach, ale...

- W tym roku jesteśmy w pięciu dużych miastach, także w Poznaniu - mówi Iza Sałamacha. - Oczywiście potrzeby są dużo większe, ale środki, którymi dysponujemy, nie pozwalają nam na więcej. Wiemy też, że tak naprawdę bardziej jesteśmy potrzebni w małych miastach, ale tam organizacja takiej akcji jak tu, nad Maltą, napotyka na duży opór ze strony lokalnych środowisk. Wystarczy, że miejscowy ksiądz proboszcz powie "nie", ale mamy nadzieję, że ustawiając się w dużych miastach w miejscach odwiedzanych przez turystów, spotkamy także tych, którzy przyjechali z mniejszego miasta i w ten sposób skorzystają z naszej oferty.

W pawilonach ustawionych koło stoku narciarskiego można dostać ulotki informacyjne i przewodnik po antykoncepcji napisany prostym językiem, zrozumiałym dla młodych ludzi. Można też porozmawiać ze specjalistami: psychologiem – Agnieszką Felińską oraz ginekologiem położnikiem – lek. med. Mirosławem Moskalewiczem, porad udziela też Bożena Olczak - położna ze Szkoły Rodzenia z Elementami Jogi w Poznaniu. Najmłodsi goście kampanii mogą uczestniczyć w zabawach związanych z tematem rodziny prowadzonych przez animatora.

Ci, którzy nie zdążyli na festyn, mogą znaleźć więcej informacji o świadomym macierzyństwie na stronie internetowej www.swiadomerodzicielstwo.com.

Przeczytaj także:
Wakacyjny seks nie musi kończyć się ciążą!

Młodzi Polacy nie wiedzą, że seks bez zabezpieczenia może zakończyć się ciążą! W niedzielę na Malcie będzie można dowiedzieć się wszystkiego o bezpiecznym seksie i planowaniu rodziny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto