Zamknięcie Eskulapa kompletnie zaskoczyło bywalców klubu

Zamknięcie Eskulapa kompletnie zaskoczyło bywalców klubu (© Janusz Romaniszyn)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

"Koncert przeniesiony na Dziedziniec Masztalarni" - taką informację zastali wczoraj po południu fani rocka, którzy wybierali się na koncert zespołu Kat do klubu Eskulap w Poznaniu. Upadłość wynajmującej go od Uniwersytetu Medycznego spółki MCA Restaurants sprawiła, że klub zajął syndyk masy upadłościowej i zamknął na co najmniej dwa tygodnie.

- Złożyliśmy w sądzie wniosek o upadłość spółki, zatem po jej ogłoszeniu spodziewałem się, że do Eskulapa wejdzie syndyk - przyznaje Jan Babczyszyn, właściciel MCA Restaurants.

Do niedawna spółka wynajmowała też inne lokale w Poznaniu, między innymi restauracje W-Z i Nalewkę, a także Wagę Miejską. Tę ostatnią musiała, decyzją radnych, opuścić przed terminem zakończenia umowy.

Czytaj też: Konwent tatuażu w Eskulapie

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że spółka wpadła w tarapaty właśnie za sprawą Muzycznej Wagi. Zainwestowaliśmy w nią wiele, ale po skróceniu terminu wynajmu te pieniądze przepadły - mówi Babczyszyn. Długi jego spółki wynoszą ponad milion złotych.

Postanowienie o upadłości zostało wydane 6 października, ale o kłopotach spółki głośno było już wcześniej wśród organizatorów koncertów, którzy nieoficjalnie mówią, że za wynajem klubu rozliczali się z właścicielami spółki z ręki do ręki i bez umowy. Inni mają żal, że nie uprzedzono ich o sytuacji klubu.

- Za tydzień organizuję w Arenie koncert Kultu, a w Eskulapie zostały moje barierki ochronne. Dziś dowiedziałem się, że i one zostały zajęte przez syndyka i nie odzyskam ich przez najbliższe trzy tygodnie - złości się Łukasz Minta z Agencji Go Ahead.

- Procedura upadłościowa wymaga dokonania tzw. spisu inwentarza. Klub jest własnością Uniwersytetu Medycznego, ale jego wyposażenie należy do najemcy, więc musimy dokonać jego inwentaryzacji. Oceniam, że potrwa to najbliższe dwa tygodnie - mówi Łukasz Grenda, syndyk masy upadłościowej MCA Restaurants.

Taka wiadomość oznacza, że w Eskulapie nie odbędzie się co najmniej kilka zaplanowanych w najbliższym czasie wydarzeń. Organizatorzy rozpaczliwie "upychają" je w innych miejscach i jest to określenie o tyle adekwatne, że Eskulap był największym poznańskim klubem muzycznym, więc imprezy można przenieść tylko do mniejszych i ciaśniejszych.

- Koncert Cyberpunkers w sobotę odbędzie się, ale w Cafe Mięsna - informuje Radosław Tomasik z Eskulapa.

Jeszcze większy kłopot będzie z wyprzedanym już koncertem fińskiej grupy Apocalyptica w przyszły piątek.
- Zagrają na pewno, ale jeszcze nie mam pewności gdzie - przyznaje Łukasz Minta.

- Wszystkie umowy, które podpisało MCA Restaurants na wynajem klubu, wygasły z mocy prawa. Rozumiem sytuację, ale jako syndyk dopuszczam możliwość organizacji koncertów w Eskulapie, jednak dopiero po dokonaniu spisu - zaznacza Łukasz Grenda.

Co na to właściciel klubu - Uniwersytet Medyczny?
- Na razie nie wiemy, jaka jest sytuacja w Eskulapie, dlatego wstrzymujemy się z komentarzem do przyszłego tygodnia - usłyszeliśmy od Sławomira Orłowskiego z działu promocji Uniwersytetu Medycznego.

Eskulap od ponad 30 lat jest centrum koncertowego życia stolicy Wielkopolski. Może się z nim równać jedynie Sala Wielka CK Zamek - od kilku miesięcy nieczynna z powodu remontu. Na duże, rockowe czy popowe koncerty poznaniacy niebawem będą mieli najbliżej... do Wrocławia.

Komentarze (18)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gugi (gość)

Tak naprawdę to t, że Eskulap zostanie zamknięty było wiadomo już od co najmniej 2lat. Wtedy właśnie apogeum miała sytuacja z Wagą. Jakby ktoś śledził dokładnie poczynania firmy, która to "prowadziła" Eskulap ten by wiedział. Nie może 1 lokal pracować na kilka innych. Nie martwmy się, prawdziwi fani tego miejsca pamiętają wszak, iż MCA nie było dzierżawcą od początku i Eskulap zmieniał właściciela już. Pamiętajmy, że ten klub będzie istniał,ponieważ nawet jeśli dojdzie do przetargu to jest tak dochodowe miejsce, że jeżeli ktoś się na tym ZNA i ma wyłożyć trochę gotówki ten weźmie sprawy w swoje ręce. I wszystko skończy się dobrze.

princess (gość)

Co z koncertem Apocalypticy? !! to już w piątek.. i gdzie on będzie się odbywał?!

Agrafka (gość) (water)

SQ zdecydowanie ma lepszych gości. Najbliższy to Jamie Lidell. Poza tym SQ było w rankingu 100 najciekawszych klubów na świecie.

marta rud. (gość)

To prawda,,wszystko sie konczy...szkoda,ze zamkneli a takie tam byly swietne koncerty,mogliby zamknac retro tego miejsca nienawidze,a coz istnieje......

alex (gość)

wszystko sie powoli konczy,muzyka tez, bo kres naszych czasow sie zbliza, wkraczamy w bardzo niekorzystny dla nas okres, kosmos nam nie sprzyja,musimy to jednak zaakceptowac a nadejdzie moment, w ktorym czas sie wypelni /byc moze juz 21 grudnia 2012 nasz dotychczasowy swiat sie zmieni, jednak juz w 2011 moga sie ukazac znaki to zapowiadajace/

meloman (gość)

ten koncert odbedzie sie pewnie 21.12.2012 a gwozdziem programu bedzie Przebiegunowanie

podpis (gość)

absolwent prawdopodobnie jetes cieply i wraz ze swoim kochnkiem przezyliscie tam wiele upojnych chwil.

absolwent (gość)

Może wreszcie ludzie przejrzą na oczy i odeślą Grobelnego tam gdzie jego miejsce.
@ student - ty to chyba z jakiegoś zadupia pochodzisz i nie znasz historii, klimatu i magii Eskulapa (a tym bardziej klasy wielu artystów, którzy tam występowali). Cóż, przykre, że karmią cię śmieciarskimi klubikami bez klimatu, gdzie przychodzi pusta wiara.