Szturmowy Poznań, czyli jawnie rasistowskie treści we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską

„Czysta krew, trzeźwy umysł” czy „Europa będzie biała albo bezludna” - to najbardziej kontrowersyjne hasła, które w tym roku można było zobaczyć podczas tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie. Kilka dni po demonstracji okazało się, że za rasistowskimi i faszystowskimi hasłami stały organizacje zgrupowane w tzw. Czarny Blok - Niklot oraz Szturmowcy.
Grupa "Szturmowy Poznań" zamieszcza w sieci rasistowskie treści
 Tumblr

Ta druga grupa (nowy w Polsce odłam nacjonalizmu) jako swojego logo używa błyskawicy wpisanej w okrąg, co wprost nawiązuje do logotypu stosowanego przez Brytyjską Unię Faszystów. Czarny Blok tworzyli także poznaniacy, występujący pod nazwą „Szturmowy Poznań”.

Nacjonaliści z tej grupy zamieszczają w sieci jawnie rasistowskie treści. Jednak nie wszyscy chcą się od nich odcinać, za współpracą ze "szturmowcami" opowiada się poznańska Młodzież Wszechpolska.
- To kilkunastu neonazistów, którzy próbują zaistnieć w Poznaniu od niedawna. Ich nieformalny lider, pracuje w jednej z galerii handlowych jako animator dla dzieci. Ciekawe czy wpaja im swoje chore poglądy? - zastanawia się nasz rozmówca.

Facebookowy profil „Szturmowego Poznania” powstał na początku listopada. Członkowie grupy chwalą się na nim m.in. wsparciem dla protestujących rezydentów, zbiórką odzieży dla Polaków z Wileńszczyzny, czy wsparciem udzielonym osobom bezdomnym.
- Typowa zasłona dymna, za którą kryje się zwykły rasizm. W Poznaniu współpracują z Młodzieżą Wszechpolską - opowiada jeden z lokalnych działaczy lewicowych.

"Szturmowy Poznań" to tylko jedna z kilku podobnych grup działających na terenie całej Polski. Szerzej ich działalność jako pierwszy opisał Wojciech Wybranowski z tygodnika "Do Rzeczy".

Cały tekst przeczytasz Serwisie Plus. A w nim:

  • Jakie treści można znaleźć na platformie mikroblogowej "Szturmowego Poznania"?
  • Jak sprawę komentuje prezes poznańskiej Młodzieży Wszechpolskiej?
  • Jak działalność radykalnej formacji ocenia poseł PiS Bartłomiej Wróblewski?
  • Co w tej sprawie powiedział nam lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki?

Manifestacje narodowców i anarchistów w centrum Poznania:

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane