Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy samochód zarekwirowany przez międzychodzkich policjantów. Kierowca kompletnie pijany

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Kilka tygodni po zaostrzeniu przepisów m.in. względem pijanych kierowców, na terenie powiatu miedzychodzkiego zatrzymano pierwszego, wobec którego zastosowano konfiskatę samochodu.

Oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie młodsza aspirant Justyna Rybczyńska poinformowała o przypadku z Bielska. Co jedna istotne, nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany, bo... jechał bez świateł.

- We wtorek (16 kwietnia) w miejscowości Bielsko do kontroli drogowej zatrzymany został mężczyzna kierujący Peugeotem, który nie stosował się do obowiązku używania świateł mijania. Policjanci kontrolujący 39-latka od razu wyczuli od niego silną woń alkoholu, w związku z czym postanowili sprawdzić stan jego trzeźwości. Jak się okazało, mężczyzna miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu - informuje nas policjantka.

Należy pamiętać, że nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu zmniejsza szybkość reakcji, powoduję błędną ocenę odległości i prędkości, a także własnych umiejętności. Pijany kierowca to potencjalny zabójca na drodze.

39-latkowi za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi nie tylko długotrwały zakaz wsiadania za kierownicę, ale także do 3 lat więzienia. Nie obejdzie się również bez surowej kary finansowej. Jednak o dalszym losie mężczyzny zadecyduje teraz sąd.

- Przypominamy również, że od 14 marca br. w życie weszły nowe przepisy w kwestii nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z tymi przepisami, jeśli kierowca ma ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie traci samochód. Konfiskata samochodu stosowana jest obligatoryjnie, jeśli kierowca ma we krwi 1,5 promila alkoholu albo więcej oraz jeśli kierowca ma ponad 1 promil alkoholu i spowodował wypadek. Konfiskata stosowana jest również opcjonalnie (po decyzji sądu), jeśli kierowca spowodował wypadek, mając w wydychanym powietrzu ponad 0,5 promila alkoholu.

W sytuacji, kiedy kierowca nie jest jedynym właściciel pojazdu, który prowadził, np. jechał autem służbowym, czy leasingowanym, auto nie zostanie zabrane, lecz kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.

Za równowartość pojazdu uznaje się wartość samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie jej braku średnią wartość rynkową.

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu policja dokonuje konfiskaty pojazdu na siedem dni. Pojazd przewożony jest na parking depozytowy. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a w następnie sąd orzeka jego przypadek na rzecz Skarbu Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto