MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Widowisko historyczne z czasów Mieszka I nad Maltą

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
26 czerwca nad Maltą będzie można zobaczyć widowisko z udziałem ...
26 czerwca nad Maltą będzie można zobaczyć widowisko z udziałem ... Tomasz Nowak
26 czerwca nad Maltą będzie można zobaczyć widowisko z udziałem ponad 150 osób pokazujące, jak do Poznania trafił miecz św. Piotra.

Inscenizację zdarzeń sprzed ponad tysiąca lat pokaże Legion X, który w tym roku wystawił na Cytadeli Misterium Męki Pańskiej.
- Wysłanie właśnie do Poznania biskupa Jordana oraz miecza Świętego Piotra pokazuje, jak ważną rolę w państwie polskim pełnił w czasach Mieszka I Poznań – mówi Piotr Czaja z Legionu X. – Chcemy tę historię przypomnieć wszystkim poznaniakom.

Wielu mieszkańców Poznania nie ma bowiem pojęcia, że w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego znajduje się miecz Świętego Piotra, choć nie ma stuprocentowej pewności, że jest to rzeczywiście ten sam miecz, którym uczeń Jezusa odciął ucho Malchosowi. Wiadomo jednak, że jest to na pewno przedmiot ofiarowany Mieszkowi I przez papieża ponad tysiąc lat temu.
- To przecież niesamowite, że mamy miecz, który trzymał w ręku Mieszko I – zwraca uwagę Piotr Czaja.

Widowisko pt. "Miecz Świętego Piotra" rozpocznie się w niedzielę, 26 czerwca na polanie Harcerza o godz. 14. W jego trakcie widzowie zobaczą m.in. turniej wojów zorganizowany przez Mieszka I, w którym nagrodą będzie miecz Świętego Piotra, przyjazd biskupa Jordana oraz bitwę wojów Mieszka z wojskami Hodona. W rolę biskupa Jordana wcieli się Aleksander Machalica.
- Miał już zagrać Piłata w naszym misterium, ale niestety było za mało czasu, tym razem na szczęście się udało – przyznaje Piotr Czaja. – Bardzo nam zależało, aby w spektaklu pojawił się aktor kojarzony z Poznaniem, a Aleksander Machalica to przecież aktor Teatru Nowego.


Wielu poznaniaków nie wie, że w ich mieście znajduje się miecz Świętego Piotra.

Oprócz Machalicy w inscenizacji weźmie także udział inny aktor Teatru Nowego – Tadeusz Drzewiecki, który będzie narratorem opowieści. W całym przedsięwzięciu ma wziąć udział ponad 150 osób.

Pierwotnie inscenizacja miała mieć dwie odsłony – w sobotę, 25 czerwca miała zostać dodatkowo pokazana historia ukrzyżowania św. Piotra oraz tego, co się później działo z jego mieczem.
- Chcemy, aby od przyszłego roku nasze widowisko w tych dwóch odsłonach odbywało się w Poznaniu cyklicznie – zapowiada Piotr Czaja.





od 12 lat
Wideo

Urszula i Krzysztof Cugowski. Koncert Fajansowe sny 2024 we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto