Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia". Wystawa plenerowa z wyjątkowymi cytatami

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Wystawa "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia" prezentowana jest na Rynku w Głuchołazach.
Wystawa "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia" prezentowana jest na Rynku w Głuchołazach. Marcin Żukowski
Co św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński mówili o kobietach, męstwie, wolności, Europie czy narodzie? Od czwartku 26 października na Rynku w Głuchołazach prezentowana jest wystawa pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Fotografię każdej z tablic umieściliśmy w galerii zdjęć.

Wystawę okolicznościową skomponowaliśmy zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Na 14 planszach umieszczono 14 haseł opatrzonych stosownym fragmentem wypowiedzi lub pisma jednego ze wspominanych duchownych. Znajdziemy tam m.in. refleksje dotyczące ojczyzny, pracy, przebaczenia, cierpienia, kobiety, Polski, Europy, narodu, historii, czy męstwa.

Wystawę wyeksponowano z okazji przypadającego 19 października Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych – w rocznicę zamordowania bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Jak podczas oficjalnego otwarcia prezentacji tłumaczyła Angelika Tokarska z Biura Edukacji Narodowej IPN Delegatura w Opolu, duchowni niezłomni to kapłani, którzy w swojej działalności służyli nie tylko Bogu, ale również Polsce. I za tę służbę spotykały ich represje lub męczeństwo.

To duchowni, którzy pod zaborami pielęgnowali pamięć o Polsce, ofiary II wojny światowej - księża przetrzymywani i mordowani w niemieckich obozach śmierci oraz w Katyniu, Charkowie czy w Miednoje, a także duchowni, którzy nie pozwolili zniewolić się systemowi komunistycznemu, głosili prawdę o historii Polski, występowali w obronie godności i praw człowieka. To oni niejednokrotnie jednoczyli naród, podnosili morale społeczne, wykazywali się troską o los ojczyzny, często narażając się na głębokie represje i prześladowania - tłumacza pracownicy opolskiej delegatury IPN w opublikowanej relacji z wydarzenia.

Wystawa wpisuje się również w przypadające w tym roku okrągłe jubileusze 70. rocznicy objęcia przez Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Wystawa została opracowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Plansze będą prezentowane w centrum Głuchołaz do 20 listopada.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia". Wystawa plenerowa z wyjątkowymi cytatami - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na glucholazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto