Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

120 poznaniaków dyskutowało o przyszłorocznym budżecie Poznania [WIDEO]

Bogna Kisiel
Dyskusja odbyła się w Liceum św. Marii Magdaleny
Dyskusja odbyła się w Liceum św. Marii Magdaleny Waldemar Wylegalski
Jaki jest stan finansów Poznania? Jak wydać najlepiej nasze wspólne pieniądze? Na co wydawać więcej? Na czym oszczędzać? Jak zwiększyć przychody miasta? Na te pytania odpowiadali uczestnicy pierwszych w Polsce konsultacji społecznych w sprawie budżetu Poznania na 2012 rok. Dyskusja odbyła się w Liceum św. Marii Magdaleny.

Dyskusje były burzliwe, momentami zacięte, ale merytoryczne. Bo i temat - budżet miasta na 2012 nie należy do łatwych wyzwań. Wczoraj zmierzyło się z nim 120 poznaniaków, wybranych losowo, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych.

Zadanie mieli trudne. Musieli znaleźć 100 mln oszczędności, ponieważ m.in. mniej pieniędzy wpłynie do miejskiej kasy, a ratować się kredytami nie będzie można z uwagi na fakt, że zadłużenie Poznania zbliża się do poziomu dopuszczalnego prawem.

Czytaj także: Poznań w ocenie ratingowej zaraz po Warszawie

Jak zwiększyć przychody miasta? Na co wydawać więcej, a na czym oszczędzać? Uczestnicy wtorkowej debaty przeanalizowali wydatki bieżące w 14 dziedzin życia miasta. Ich zdaniem, nie należy równomiernie rozkładać optymalizacji kosztów, ale oszczędności trzeba szukać w wybranych obszarach, np. administracji.

- Promocja jest najmniej ważna i tutaj należy szukać oszczędności - stwierdził pan Maciej. Wskazywano, że trzeba ograniczyć wydatki promocyjne za granicą, bo przecież mamy Euro 2012.

- Trzeba uszczelnić system pomocy społecznej - postulował pan Władysław. - Niektórzy kombinują, a ci, co potrzebują, to się wstydzą z niej korzystać.

W gospodarce przestrzennej optymalizacji upatrywano w rezygnacji, przynajmniej w części, z ekspertyz zewnętrznych oraz w redukcji zatrudnienia. Argumentowano, że nie liczba pracowników, ale ich kompetencje są ważne. Za istotną sprawę uznano jak najszybsze objęcie całego miasta planami zagospodarowania.

Więcej filmów w serwisie Głos.TV:
James Bond na Malcie
Lampiony w Noc Kupały
Próba ewakuacji stadionu do powtórki

Ograniczenie modernizacji tramwajów i autobusów - to postulat, który mógł zaskoczyć, ale uczestnicy konsultacji uznali, że można zrezygnować np. z montażu klimatyzacji czy biletomatów. Proponowano też włączenie do systemu komunikacji gmin ościennych, aby podzielić koszty utrzymania transportu.

- Czy MPK ma plan, by nie podwyższać cen biletów? - pytano prezydenta. - MPK nie sprzedaje biletów i nie ustala ich cen - odpowiadał Ryszard Grobelny. - Miasto nie podwyższy ich ceny, jeśli zdecyduje się więcej dopłacać do MPK.

Czytaj także: Wielka akcja oszczędzania w poznańskim Urzędzie Miasta

W przypadku dróg publicznych sugerowano ograniczenie inwestycji bieżących oraz powiększenie strefy parkowania o Wildę i część Głogowskiej. Pod rozwagę poddano kwestię szczepień mieszkańców finansowanych przez miasto i prywatyzację Izby Wytrzeźwień.

Pojawił się też pomysł powrotu do czynów społecznych na osiedlach, które przyczyniłyby się do integracji mieszkańców i odpowiedzialności za porządek w miejscu zamieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto