Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2011 r.: Prawie 6 tys. interwencji dzięki miejskiemu monitoringowi

Redakcja
- Monitoring sprawia, że z roku na rok jest coraz bezpieczniej - ...
- Monitoring sprawia, że z roku na rok jest coraz bezpieczniej - ... Zbyszek Snusz
- Monitoring sprawia, że z roku na rok jest coraz bezpieczniej - przyznają policjanci. Choć w samym centrum miasta nadal są miejsca, gdzie często dochodzi do przestępstw.

W tej chwili w stolicy Wielkopolski znajdują się 193 kamery, w zdecydowanej większości obrotowe. Jeszcze w tym roku ma ich być ponad 200.

- Niestety, obraz z kamer obejmuje tylko ulice - wyjaśnia podinp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu. - A w samym centrum są miejsca, gdzie ich nie ma. Między innymi centra handlowe, jak np. Stary Browar, gdzie również dochodzi do przestępstw. Takich zdarzeń co roku notujemy tam kilkadziesiąt.

Poza zasięgiem kamer na Starym Mieście dochodzi między innymi do kradzieży. W 2011 roku kamery "nie widziały" 450 kradzieży, z których 231 dopuszczono się w lokalach.

Mimo to i tak jest zdecydowanie bezpieczniej niż jeszcze kilka lat temu. W 2003 roku, gdy pierwszych 14 kamer pojawiło się na płycie Starego Rynku, policjanci przyjęli 4095 zgłoszeń o przestępstwach. W 2011 roku było ich już "tylko" 2252.

Na Starym Mieście spadła zwłaszcza liczba kradzieży samochodów. W 2002 roku auta kradziono 73 razy, w 2010 - 19, a w roku ubiegłym zniknęło 7 samochodów. Zdecydowanie zmniejszyła się także liczba tzw. kradzieży fikcyjnych, które miały na celu zdobycie pieniędzy z ubezpieczenia.

W komisariacie Policji Poznań Stare Miasto na jednej ośmiogodzinnej zmianie obraz z kamer obserwuje dwóch strażników miejskich

Od 1 kwietnia 2010 roku obraz z kamer obserwują strażnicy miejscy.
- W 2011 roku obserwatorzy przekazali dyżurnym straży miejskiej i policji około 6 tys. zdarzeń - podsumowuje Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania. - Aż 83 proc. zgłoszeń realizowali strażnicy miejscy, co świadczy o charakterze tych zdarzeń. Są to głównie wykroczenia czy zakłócenia porządku.

Najczęściej strażnicy zgłaszali przypadki dewastacji lub awarii infrastruktury, spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a także parkowania w miejscach niedozwolonych, co np. uniemożliwiało przejazd pojazdów komunikacji miejskiej.

System miejskiego monitoringu rozwijany jest już od 10 lat. Przez ten czas przeznaczono na to 20 mln zł. Jego utrzymanie kosztuje rocznie 1,5 mln zł.

Aby zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii

Czyta także:
Więcej kamer monitoringu miejskiego w 2012 roku

W tym roku kolejne kamery uruchomione zostaną m.in. w rejonie ul. Grunwaldzkiej, ronda Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Lechickiej i Nowych Zawad.



**

**

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto