Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

28. Ale Kino!: Od animacji po aborygeński musical

Redakcja
Od 28 lat festiwal Ale Kino! prezentuje najciekawsze światowe filmy dla dzieci. Na sporą dawkę solidnego kina może też liczyć młodzież i dorośli.

Po raz pierwszy w swojej historii festiwal będzie miał dwie wersje plakatu. Wszystko po to, aby podkreślić odrębność repertuaru. Pierwszy blok filmowy to Ale Kino! Dzieci. Filmy z tej kategorii prezentowane będą w Multikinie 51.
- Jednak w weekend i popołudniami zapraszamy całe rodziny, zaznacza Jerzy Moszkowicz, dyrektor festiwalu. – Wybraliśmy bowiem także filmy przyjazne dla całych rodzin.

Ogólnie w czasie filmowego tygodnia od 6 grudnia, zobaczymy 110 filmów z 34 krajów.
- Podzieliliśmy je najprościej jak można: konkurs, panorama dzieci, panorama młodzieży i Ale Kino! z piłką – wyjaśnia Jerzy Moszkowicz. – W konkursie zobaczymy 75 filmów: 43 animowane i 32 aktorskie.

W konkursie filmów aktorskich dla dzieci ponownie znalazły się najciekawsze obrazy z całego świata. Wśród nich „Indianin” – opowieść o peruwiańskim chłopcu, adoptowanym przez holenderskie małżeństwo. Koos tak bardzo martwi się swoim wyglądem – ciemną karnacją, czarnymi włosami i niskim wzrostem, które bardzo odróżniają go od przybranych rodziców, że za wszelką cenę stara się do nich upodobnić. A ma dosyć niezwykłe pomysły, które próbuje wcielić w życie za pomocą swojej przyjaciółki.

Kadr z filmu "Indianin"

Filmy z cyklu Ale Kino! Młodych oglądać będziemy w Multikinie Stary Browar. Wśród nich będziemy mogli zobaczyć nagrodzony na festiwali w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem rumuńsko-szwedzki „Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę”. Jego bohaterem jest nastoletni przestępca, który próbuje odnaleźć własną drogę życiową – opiekuje się młodszym bratem, zakochuje się, ale zawsze pojawiają się nowe problemy.

- To dowód na to, że pokazujemy nie tylko filmy nieodkryte, ale także już cieszące się uznaniem w świecie – mówi Jerzy Moszkowicz.

W konkursie znalazł się także jeden polski film – „Matka Teresa od kotów”.

Kadry z filmów "Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę" oraz "Matka Teresa od kotów"

W pozakonkursowym cyklu Panorama Młodych zobaczyć będziemy mogli  „Bran Nue Day”.
- To aborygeński musical z Australii – wyjaśnia Jerzy Moszkowicz. – Film jest prześmieszny i fantastyczny muzycznie, zwłaszcza, jeśli ktoś lubi misz-masze w stylu „Mamma Mia”. To jedyny film, który pokażemy aż trzy razy.

Kadr z filmu "Bran Nue Dae"

Oprócz głównych nagród festiwalu Ale Kino! – Złote Koziołków, co roku przyznawane są nagrody specjalne – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu bądź mediów dla dzieci. W tym roku takich nagród będzie aż trzy. Powędrują do poznańskiego telewizyjnego Studia Filmów Animowanych – „za 30 lat pracy, której efektem są piękne filmy, zachwycające dzieci w Polsce i na całym świecie”, do Vaclava Vorlicka – wybitnego czeskiego reżysera „za cały dorobek filmowy dla najmłodszych, obejmujący między innymi telewizyjną Arabellę, kultowy serial, dla którego tysiące polskich dzieci włączały telewizory w poszukiwaniu śmiechu i magii, których w czasach jego pierwszych emisji tak bardzo brakowało za oknami” oraz dla filmu „Magiczne drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki – najczęściej nagradzanej i najbardziej docenionej polskiej fabule w ostatnich latach.

28. edycja festiwalu Ale Kino! rozpocznie się w poniedziałek, 6 grudnia i potrwa cały tydzień. Bilet indywidualny na jeden seans kosztuje 10 zł, grupowy (od 15 osób) – 8 zł. Bilety można kupować już od poniedziałku, 15 listopada w kasach Multikin. Dokładny program dostępny jest już na stronie www.alekino.com.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto