Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Muzeum Etnograficzne

Lilia Łada
Lilia Łada
Loża masońska "Piast i Stałość", Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Spożywczego, w końcu Dom Mody Roxana - wszystko to wcześniej mieściło się w budynku, w którym obecnie ma swoją siedzibę Muzeum Etnograficzne. Aż trudno uwierzyć, by tak elegancki gmach miał tak burzliwą historię...

Budynek dzisiejszego muzeum jest położony wyjątkowo ciekawie: wchodzi się do niego od ulicy Mostowej, przez piękny, choć niewielki park angielski ozdobiony fontanną. Jednak pierwotne główne wejście znajdowało się od ul. Grobla. Od tej strony budynek zachwyca piękną klasycystyczną fasadą ozdobioną charakterystycznymi masońskimi emblematami. Budynek powstał w latach 1817-1822, a jego autorem jest architekt - mason Christian Wernicke.

Bo budynek powstał jako siedziba loży masońskiej "Piast i Stałość", był jedną z najwspanialszych budowli masońskich w Europie i jednym z najefektowniejszych świeckich gmachów w Poznaniu.

Mimo że była to siedziba loży, a więc organizacji tajnej, to parter budynku miał charakter otwarty: mieściły się tam biblioteka i muzeum, a od strony parku znajdowała się bogato zdobiona sala redutowa z pięknym wyjściem na taras i do ogrodu. Co najmniej równie ciekawe było piętro budynku, jednak ponieważ to właśnie tam odbywały się tajne zebrania loży, nie wiadomo dziś, jak wyglądało, a z tych samych względów nie mamy zbyt wielu opisów tych pokoi. Wiadomo jedynie, że podobnie jak na parterze od strony Grobli znajdowały się dwa pomieszczenia, a od strony parku - duża sala z podwyższeniem, zamkniętym absydą od strony wschodniej.

Jeszcze mniej wiadomo o wystroju wnętrza z czasów loży masońskiej. Wiadomo jedynie, że znajdowała się tam piękna rzeźba Caritas, a na ścianach - sztukaterie i rysunki wolnomularskich symboli. Do dziś jednak się zachowały jedynie te, którymi ozdobiony był front budynku - masoński cyrkiel i trójkąt do można podziwiać między oknami pierwszego piętra.

Jednak w 1938 r. władze zakazały działalności lożom wolnomularskim, co sprawiło, że budynek był przez wiele lat przekazywany z rąk do rąk, aż w 1961 roku otrzymało go Muzeum Narodowe na siedzibę Muzeum Etnograficznego. Po przejęciu okazało się jednak, że wymaga on kapitalnego remontu, który trwał do 1986 roku. Dopiero od tego czasu muzealne zbiory mogli podziwiać miłosnicy sztuki ludowej.

A jest co podziwiać - bo muzeum jest jedną z najstarszych placówek tego typu w kraju, bo kontynuuje prace Towarzystwa Ludoznawczego w Poznaniu, utworzonego w 1910 r.! Głównym celem Towarzystwa było zgromadzenie i udostępnienie społeczeństwu zbiorów prezentujących polską kulturę ludową, o co dbała prezes Towarzystwa Helena Cichowicz. Pierwsza wystawa zbiorów miała miejsce już rok po rozpoczęciu działalności! 

W okresie międzywojennym zbiory ludoznawcze, dzięki nieustannej pracy Heleny, a później jej córki Wiesławy Cichowicz, rozrosły się do ok. 3 880 obiektów, a ponadto dział etnograficzny wzbogacił się o zbiory pozaeuropejskie z terenu Nowej Gwinei ofiarowane w 1922 r. przez doktora Józefa Zwierzyckiego oraz ofiarowaną w 1939r. afrykańską kolekcję Henry'ego M. Stanley'a.

Podczas II wojny światowej zbiory ludoznawcze dotyczące polskiej kultury ludowej zostały prawie całkowicie zniszczone, dlatego działalność muzealna rozpoczęła się od odbudowy zbiorów. Pierwsza wystawa została otwarta 24 lipca 1949 r. w pałacu w Rogalinie. Pierwsza wystawa w nowej siedzibie, czyli dawnej loży masońskiej, została otwarta w 1987 roku. Teraz muzealne zbiory liczą ponad 10 tysięcy obiektów.

Muzeum Etnograficzna jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto