Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

91. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie (+ zdjęcia)

Redakcja
W gęstym śniegu, pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oddano hołd żołnierzom Powstania Wielkopolskiego.

Na zaproszenie Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego w obchodach przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie wzięli udział między innymi: Piotr Florek - wojewoda wielkopolski, Ryszard Grobelny - prezydent Poznania, abp Kaziemierz Nycz - metropolita warszawski oraz w imieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz - Jarosław Jóźwiak, dyrektor gabinetu prezydenta.

- Mówi się, że Wielkopolanie nie są romantyczni, że nie jesteśmy spontaniczni. W powszechnym zrywie sprzed 91. lat solidarnie z bronią w ręku stanęło 120 tysięcy Wielkopolan. Nasi dziadkowie i ojcowie zapisali krwią jedne z najbardziej chlubnych kart historii Polski - przemawiał podczas uroczystości marszałek Marek Woźniak.

Podobnie, jak w przypadku obchodów poznańskich 91. rocznicy wybuchu powstania, list od premiera Donalda Tuska odczytał wojewoda Piotr Florek. Był to ten sam list odczytywany dzień wcześniej w Poznaniu.

Wdzięczność za zorganizowanie obchodów w Warszawie wyraził metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Następnie odmówił modlitwę za poległych powstańców i wszystkich, którzy brali udział w wielkopolskim zrywie na przełomie lat 1918 i 1919.

W uroczystości uczestniczyli także poczty sztandarowe szkół, których imię oddaje hołd powstaniu wielkopolskiemu oraz licznie żołnierze i harcerze. Jeden ze skautów odczytał Apel Poległych.

Uroczystość na placu Piłsudskiego zakończyła się oddaniem hołdu i złożeniem kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz. 15.00 na mogiłach powstańców na Cmentarzu Wojskowym zapłonęły znicze.

Aby zobaczyc wiecej zdjęć kliknij w miniaturkę w galerii poniżej.

źródło: MM Warszawa

Czytaj też:
Strzelali do Niemców w centrum Poznania (wideo)

W 91. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na placu Wolności w Poznaniu można było zobaczyć inscenizację walk powstańców z oddziałami niemieckimi. Zobaczcie wideo!

Powstańcze walki na placu Wolności (+zdjęcia)

Ulicami spacerowali mieszkańcy, na straganach handlowano warzywami i owocami, gdy nagle padły strzały... W Poznaniu odbyła się inscenizacja pierwszych starć Powstania Wielkopolskiego.

Kto pamięta o Powstaniu Wielkopolskim?

Apel poległych, honorowa salwa, kwiaty i przemówienia – zaczęły się poznańskie obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Bez tłumów, ale za to z kwiatami od... kibiców Lecha.

Kibice Lecha przypominają o Powstaniu Wielkopolskim

W Poznaniu pojawiły się bannery przypominające o Powstaniu Wielkopolskim zrobione przez kibiców Lecha. To dopiero początek wielkiej akcji fanów Kolejorza przypominającej o zrywie z 1918 r.

Powstanie Wielkopolskie – jak to było?

27 grudnia 1918 r. rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie – największy, zwycięski zryw niepodległościowy w historii Polski. Warto wiedzieć, co się wtedy działo.

Paderewski w Poznaniu (wideo)

26 grudnia 1918 r. do Poznania przyjechał Ignacy Paderewski, co stało się jedna z bezpośrednich przyczyn wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 91 lat później odbyła się inscenizacja tego wydarzenia - zobaczcie wideo!

Mam Talent - Trasa koncertowa



wygraj udział w pokazie
Fashion in Charge
informacje, relacje

sprawdź
gdzie się bawić
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto