Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja - Jak rządzić miastem? Słuchać poznaniaków

Bartosz Trzebiatowski, Milena Kochanowska
Czytelnicy uważają, że trzeba wykorzystać organizację Euro 2012 do promocji miasta
Czytelnicy uważają, że trzeba wykorzystać organizację Euro 2012 do promocji miasta Grzegorz Dembiński
W piątek role się odwróciły i na naszych łamach to kandydaci na prezydenta Poznania – Ryszard Grobelny i Grzegorz Ganowicz, którzy zgodzili się wziąć udział w akcji „Głosu Wielkopolskiego”, zadali pytania poznaniakom. W redakcji rozdzwoniły się telefony, nadeszło mnóstwo maili i listów. Dziś prezentujemy część odpowiedzi, z których niektóre zwycięzca wyborów powinien wziąć sobie do serca podczas następnej kadencji.

Czytelnikom spodobał się pomysł Ryszarda Grobelnego, aby powołać Miejskiego Rzecznika Praw Pacjenta. Taka osoba musi być całkowicie niezależna. Czytelnicy oczekują od niej sprawdzania czy lekarze w szpitalach nie wychodzą do prywatnych gabinetów. Niektórzy obawiają się, że to będzie zbędne stanowisko, bo „nikt nie wygra z monopolistą NFZ”. – Jak przypuszczam, ten rzecznik mógłby pogrozić palcem tylko lekarzom z podlegających miastu placówek służby zdrowia, więc po co go powoływać? Wystarczy, aby dyrektorzy placówek kierowali nimi normalnie – twierdzi Jacek Głów.

– Trzeba zlikwidować fotoradary, a we wszystkich miejscach niebezpiecznych zainstalować automatyczny system kontroli bezpieczeństwa. Składa się z kamer współpracujących ze sobą za pomocą sieci telefonii komórkowej – postuluje Janusz Mendel.

Nasi Czytelnicy są w 100-procentach zgodni, że poznańscy politycy powinni ramię w ramię przeciwstawić się pomysłowi sprzedaży MTP. – Trzeba rozpisać referendum wśród mieszkańców Poznania, żeby rząd zrozumiał, że chce zrobić coś przeciwko prawowitym właścicielom, czyli poznaniakom – uważa Marian Derda.
Czytelnicy słabo kojarzą targi dla seniorów „50 plus”. Ich zdaniem bardziej potrzebne są kluby, spotkania oraz specjalna oferta kulturalna dla tej grupy.
Respondenci uważają, że trzeba najlepiej jak się da wykorzystać organizację Euro 2012 do promocji miasta. Czytelnicy mają tu na myśli: dobre hotele, prezencję ulic, oprawę meczów, bezpieczeństwo i komunikację. Chcą zapewnienia odpowiedniej liczby estetycznych szaletów miejskich. Jacek Głów przytomnie zauważył, że najważniejsze, jak podczas każdej imprezy, jest to, aby nie paraliżowała ona miasta!

Na pytanie Grzegorza Ganowicza o przyczyny opuszczania miasta przez poznaniaków i osiedlania się poza nim odpowiada M. Derda: Mamy najdroższą komunikację, wodę i ścieki w Polsce. Inni respondenci wskazują takie powody, jak: za duży ruch samochodowy, za mało miejsc parkingowych, wysokie czynsze i ceny zakupu mieszkań, za duży hałas i za mało miejsc do odpoczynku.

Czytelnicy uważają, że na stronie Urzędu Miasta powinny być sondy wskazujące np. najbardziej zaniedbane ulice, czy najniebezpieczniejsze miejsca. W prosty sposób można by wypowiedzieć się o swoich problemach i włączyć się w rządzenie miastem.

Jacek Głów (negatywnie ocenia politykę informacyjną), zwraca uwagę Grzegorzowi Ganowiczowi, że kandydat jako przewodniczący Rady Miasta, jest jednym z odpowiedzialnych za właściwą informację o planach miast .

Niektóre z osób, które dzwoniły zastanawiały się, dlaczego Grzegorz Ganowicz nie wykorzystał sytuacji i nie zadał ani jednego pytania dotyczącego kultury? Budzi to zdumienie, gdyż ubiegaliśmy się o miano kulturalnej stolicy Europy, a polegliśmy z kretesem.

Nasi respondenci nie zostawiają suchej nitki na transporcie publicznym w Poznaniu. Ich zdaniem komunikacja jest niepunktualna, brakuje nowych tras tramwajowych, przydałoby się więcej biletomatów i wiat na przystankach. Brak polityki ograniczenia ruchu samochodowego powoduje, że komunikacja autobusowa na niektórych liniach to horror w godzinach szczytu. Słynne parkingi w okolicach pętli końcowych tras tramwajowych są jak… fatamorgana.
Czytelnicy uważają, że 8 mln zł na promocję Euro 2012 można wydać np. na budowę czegoś trwałego lub postawienie w odpowiednio wybranym miejscu dzieła sztuki z najwyższej półki, które stałoby się symbolem mistrzostw.

Wciąż czekamy na Państwa odpowiedzi na pytania kandydatów. Telefonicznie z redakcją można się skontaktować pod numerem 61 860 60 01 – dzisiaj w godzinach od 11 do 13; e-mail: [email protected].

Kandydaci pytają mieszkańców

Ryszard Grobelny

1. W moim programie na lata 2010–2014 planuję powołać Miejskiego Rzecznika Praw Pacjenta, który monitorować będzie usługi medyczne w Poznaniu. Czego oczekują Państwo od takiej osoby?

2. Jakie działania miasta zwiększą bezpieczeństwo w Państwa najbliższej okolicy?

3. Rząd chce sprzedać Międzynarodowe Targi Poznańskie, czy partie polityczne działające w Poznaniu powinny się temu przeciwstawić i przeciwdziałać sprzedaży?

4. Jakie wydarzenia i tematy powinny towarzyszyć targom dla seniorów „50 plus”? Czy powinno się organizować więcej takich spotkań?

5. Co będzie najważniejsze dla poznaniaków i Poznania podczas trwania Euro 2012, a co po ich zakończeniu?

Grzegorz Ganowicz

1. Z jakich powodów poznaniacy opuszczają Poznań i osiedlają się za jego granicami?

2. Jak oceniasz politykę informacyjną miasta? Czy mieszkańcy wiedzą, jakie są plany i zamierzenia władz miasta?

3. Jaki masz pomysł na zagospodarowanie Starego Koryta Warty i Chwaliszewa?

4. Jak oceniasz sposób funkcjonowania transportu publicznego w Poznaniu?

5. Na co należy wydać 8 mln złotych – kwotę przeznaczoną w projekcie budżetu Poznania na rok 2011 na promocję Euro 2012?

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto