Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alexanderplatz za złotówkę

Redakcja
Tylko złotówkę kosztować będzie bilet na prapremierowe wystawienie „Alexanderplatz” 11 listopada w poznańskim Teatrze Wielkim. To prezent Marszałka Województwa Wielkopolskiego na Dzień Niepodległości.

„Alexanderplatz” to taneczne przedstawienie zrealizowane z okazji 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego i przemian w Europie Wschodniej.

- To trudny temat dla tańca współczesnego – przyznaje autorka choreografii Paulina Wycichowska. – „Alexanderplatz” będzie poetycką refleksją nad wątkami, które kojarzą się nam z tym okresem, o walce aktywności z apatią. A także o tym, jak traktujemy tę wolność gdy się w końcu pojawiła – czy jest to swoboda czy też swawola.

Dlaczego cała historia dotyczy Alexanderplatz? Ponieważ to tam, jak wyjaśnia Paulina Wycichowska, odbyła się jedna z największych demonstracji przeciwko komunizmowi.

– To tam ludzie wyszli na ulice i zapoczątkowali ruch, który doprowadził do obalenia Muru Berlińskiego – tłumaczy choreografka. – W spektaklu pojawia się także Okrągły Stół, który zapoczątkował przemiany. Ale ten ruch już trwał.

W finale tej tanecznej opowieści znaleźć mamy pytania o nadzieję i wolność, ale rozumianej także jako wolność wyboru, wielości dróg którymi można podążać.

Stara muzyka na nowo

Muzykę do przestawienia stworzył laureat Oscara Jan AP Kaczmarek.

- Moja rola jest bardzo prosta – przyznaje kompozytor. – Oba utwory, które są źródłem muzyki do spektaklu zostały napisane dawno temu.

Warstwa muzyczna „Alexanderplatz” oparta została bowiem na dwóch kompozycjach poświęconych polskim zrywom niepodległościowym „Oratorium 56” i „Oratorium o wolności” autorstwa Jana AP Kaczmarka. Jednak dopasowanie ich do potrzeb teatru tańca wcale nie było takie proste.

- Zrobiłem coś, czego nigdy wcześniej nie robiłem: dokonałem dekompozycji obu utworów – wyjaśnia AP Kaczmarek. – Usunąłem z nich warstwę wokalną, którą na scenie zastąpią partie taneczne.

Przedstawienie autorstwa Pauliny Wycichowskiej to pierwsze doświadczenie z teatrem tańca Jana AP Kaczmarka. Wcześniej kompozytor dwa razy brał udział w tworzeniu muzycznych kolaży na amerykańskich scenach, jednak nigdy nie pracował przy samodzielnym dziele tanecznym.

Stań w kolejce po bilet!

„Alexanderplatz” na specjalnych pokazach zaprezentowany będzie trzykrotnie – przedpremierowo w poznańskim Teatrze Wielkim (11 listopada), premierowo w Warszawie (24 listopada) i Berlinie (18 grudnia). Później znajdzie się w repertuarze Polskiego Teatru Tańca.

Termin poznańskiego przedstawienia nie został wybrany przypadkowo – 11 listopada, w Dzień Niepodległości, Marszałek Województwa Wielkopolskiego zawsze zapraszał poznaniaków na okolicznościowe koncerty do Teatru Wielkiego.

- W tym roku będzie to wydarzenie wyjątkowe – zapowiada marszałek Marek Woźniak. – To nowa, bardzo interesująca forma uczczenia Święta Niepodległości.

Niezmienna pozostaje cena, w jakiej wszyscy chętni mogą kupić bilety na ten specjalny „niepodległościowy” pokaz – jedna złotówka. Bilety znajdą się w kasie Teatru Wielkiego już w czwartek, 29 października od godz. 13.


komunikacja miejska, objazdy i parkingi, porady i ciekawostki



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto