MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

<b>POZNAŃ:</b> Kto się boi grypy?

SIEL
Minister rolnictwa, Jerzy Pilarczyk, wydał zakaz trzymania drobiu na otwartej przestrzeni   Fot.W. Wylegalski
Minister rolnictwa, Jerzy Pilarczyk, wydał zakaz trzymania drobiu na otwartej przestrzeni Fot.W. Wylegalski
Groźna odmiana wirusa ptasiej grypy dotarła już do Rumunii. I coraz bliżej jej do granic Polski. Wirus jest niebezpieczny, ale zarazić się nim wcale nie jest łatwo...

Groźna odmiana wirusa ptasiej grypy dotarła już do Rumunii. I coraz bliżej jej do granic Polski. Wirus jest niebezpieczny, ale zarazić się nim wcale nie jest łatwo...

Lekarze nie spodziewają się w tym sezonie szczepionki przeciwko temu wirusowi. Będą natomiast nowe dostawy szczepionek przeciwko grypie ludzkiej. Szczepionek będzie około 600 tys. Pierwsza dostawa trafi do polskich hurtowni już w najbliższych dniach.

Drób w kurnikach

Na informację o wykryciu w Rumunii najniebezpieczniejszej dla ludzi odmiany wirusa ptasiej grypy H5N1 nasz minister rolnictwa, Jerzy Pilarczyk, zareagował wydaniem zakazu trzymania drobiu na otwartej przestrzeni. Zabroniony jest także handel drobiem na bazarach i targowiskach oraz organizowanie wystaw ptactwa.
- Na razie nie stwierdzono dużej liczby martwych ptaków na większym obszarze, więc żadna epidemia nam nie grozi - uspokaja Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii. Mimo to polskie służby weterynaryjne są postawione w stan podwyższonej gotowości.
Lekarze inspekcji weterynaryjnej będą przeprowadzali kontrole w gospodarstwach.
- Przestrzeganie nakazu izolacji ptaków ma zapobiec styczności ptaków domowych z wędrującymi - mówi Jażdżewski. Wirus ptasiej grypy pojawia się w Europie właśnie przez kontakt drobiu domowego z dzikimi ptakami. Zakażenie następuje przez kontakt z odchodami chorych ptaków, a także z wydzieliną z ich oczu i nozdrzy. U ludzi zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt z chorymi ptakami. Także martwymi i zamrożonymi. Przeniesienie choroby z człowieka na człowieka jest niezwykle rzadkie.
Lekarze podkreślają, że ugotowanie lub upieczenie drobiu natychmiast eliminuje wirus ptasiej grypy. Wystarczy 70 stopni Celsjusza, by go unicestwić. Pomaga także częstsze mycie dłoni mydłem. Doradzają natomiast ostrożność hodowcom ptaków i myśliwym na nie polującym.

Starcy i niemowlęta

Zdaniem specjalistów, szczepionka ta w dużym stopniu zabezpiecza też przed ptasią grypą. W razie zakażenia natomiast powoduje o wiele łagodniejszy przebieg choroby, szybsze wyleczenie i brak powikłań.
W pierwszej kolejności szczepieniom powinny poddać się osoby z tzw. grup pod- wyższonego ryzyka, czyli dzieci od 6 do 23 miesiąca, kobiety w ciąży, a także osoby z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. W tej grupie znajdują się też osoby po przeszczepie organu i osoby starsze.

Objawy

Pierwsze symptomy choroby u ptaków, to: biegunka, problemy oddechowe, obrzęk okolic głowy i szyi, utrata przytomności czy znacznie zmniejszona ruchliwość. Kury nioski znoszą jaja w cieńszych skorupkach, a w późniejszych fazach choroby przestają się nieść. Choroba występuje też w gwałtownej postaci, kiedy ptaki zaczynają nagle padać.
Ptasia grypa u ludzi wywołuje objawy podobne do innych rodzajów grypy, jak: gorączka, kaszel, ból garłda, bóle mięśni, stawów i zapalenie spojówek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: <b>POZNAŃ:</b> Kto się boi grypy? - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto