18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anna Maria Wesołowska doradzała uczniom ZSE nr 2 [ZDJĘCIA]

MMR
Zbyt wczesna inicjacja seksualna, stalking czy legalizacja narkotyków miękkich – to tematy, jakie sędzia Anna Maria Wesołowska poruszała w czwartek na spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu.

- Nauczmy się policzyć do 10, zanim zrobimy coś głupiego – mówiła do uczniów znana głównie z telewizji Anna Maria Wesołowska, sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi. Wiele sytuacji, w których młodzi ludzie wchodzą w konflikt z prawem, wynika bowiem z chęci zrobienia przez nich głupiego żartu lub braku zastanowienia się. I do takich sytuacji odniosła się sędzia, pokazując uczniom, na jak długo można z własnej głupoty trafić do aresztu lub więzienia.

Punktem odniesienia dla spotkania był poradnik prawny „Bezpieczeństwo młodzieży”. Anna Maria Wesołowska opisała w niej prawdziwe historie, a wybrane przytoczyła w czwartek uczniom. Jedna mówi o chłopcu, który osiem miesięcy spędził w areszcie, bo pobił i okradł jedenastolatka, ponieważ brakowało mu 5 złotych na różę dla dziewczyny. Prokuratura oskarżyła go o rozbój.

W konflikt z prawem weszli także chłopcy, którzy po egzaminie próbnym poszli świętować. Wypili piwo, zamówili pizzę, postanowili za nią jednak nie zapłacić. Wzięli przywiezioną pizzę, popchnęli rozwoziciela, a jeden z nich kopnął go. Sytuację zaobserwowała sąsiadka, która wezwała policję. Chłopcy kolejnego dnia o godz. 6 rano mieli pobudkę. Za kratkami spędzili 11 miesięcy.

- Za każdym takim wydarzeniem kryje się czyjaś krzywda. Wiem, że gdyby ktoś porozmawiał z tymi chłopakami wcześniej, zastanowiliby się – mówiła Anna Maria Wesołowska. Mówiąc o stalkingu, przypomniała historię Ani z Gdańska, a także inną sprawę, która również skończyła się samobójstwem ucznia.

Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 mogli porozmawiać z sędzią także o legalizacji miękkich narkotyków, nieuważnym nawiązywaniu znajomości przez internet czy zbyt wczesnej inicjacji seksualnej. - Jak ma się lat naście, trochę brakuje wyobraźni. Dlatego zapraszam młodzież na lekcje wychowawcze w sądzie, to prawdziwa lekcja życia – mówiła Anna Maria Wesołowska.

Po spotkaniu można było nabyć książkę „Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny” opatrzony autografem Anny Marii Wesołowskiej. Poradnik prawny skierowany jest do młodzieży oraz nauczycieli. Jest odpowiedzią na coraz większą liczbę młodych osób, które stają przed sądem jako oskarżeni. To zbiór felietonów, w których Anna Maria Wesołowska opisuje historie z życia wzięte. Dotyczą one nastolatków wchodzących w konflikt z prawem, a opisane zostały, by pomóc nauczycielom prowadzić lekcje wychowawcze.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto