Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel naczelnych do Tuska: Trzeba wznowić śledztwo Ziętary

Krzysztof M. Kaźmierczak
Jarosław Ziętara
Jarosław Ziętara Archiwum
Trwają starania o podjęcie i przekazanie prokuraturze spoza Poznania umorzonego przed 12 laty śledztwa dotyczącego porwania Jarosława Ziętary. W ciągu najbliższych tygodni w Prokuraturze Generalnej zapadnie decyzja o dalszych losach sprawy poznańskiego dziennikarza.

Rodzice Jarosława Ziętary (oboje już nie żyją) całymi latami starali się o przekazanie sprawy prokuraturze spoza Poznania. Bezskutecznie domagali się tego poznańscy dziennikarze i parlamentarzyści. Te działania kontynuuje powstały przed rokiem Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary". Do starań o podjęcie śledztwa włączyli się redaktorzy naczelni ogólnopolskich mediów, występując z apelem.
--------------------------------------------------
Apel redaktorów naczelnych do Premiera i Prokuratora Generalnego RP w sprawie Jarosława Ziętary

Panie Premierze, zwracamy się do Pana jako do przełożonego służb specjalnych RP o spowodowanie ujawnienia wszelkich informacji dotyczących Jarosława Ziętary, które mogą znajdować się w posiadaniu tych służb, i przekazanie ich prokuraturze.

Panie Prokuratorze Generalny, wnosimy o spowodowanie podjęcia umorzonego w 1999 roku śledztwa w sprawie zaginięcia Jarosława Ziętary i przekazanie go do prowadzenia prokuraturze spoza Poznania, tak aby zagwarantować bezstronność postępowania.

Poznański dziennikarz Jarosław Ziętara zaginął w 1992 roku. Śledztwo wszczęto dopiero po roku i umorzono. W 1998 roku prokuratura informowała, że dziennikarz mógł zostać porwany i zamordowany. Niejasna w tej sprawie jest też rola Urzędu Ochrony Państwa, który podejmował w sprawie Ziętary działania operacyjne. Czy służby specjalne przekazały prokuraturze wszystkie informacje? Czy mogły się one przyczynić do wyjaśnienia okoliczności sprawy? Podobne pytania przez lata bezskutecznie zadawał nieżyjący już ojciec poznańskiego dziennikarza.

Okoliczności tej sprawy są bulwersujące i wymagają rzetelnego zbadania. Choćby niejasna rola służb specjalnych nakłada na organa państwowe szczególny obowiązek, by uczynić wszystko, co tylko możliwe, by prawda o zniknięciu Jarosława Ziętary została dokładnie wyjaśniona.

Grzegorz Jankowski, redaktor naczelny, "Fakt"
Jarosław Kurski, I zastępca redaktora naczelnego, "Gazeta Wyborcza"
Paweł Fąfara,redaktor naczelny, dziennika "Polska"
Paweł Lisicki, redaktor naczelny, "Rzeczpospolita"
Sławomir Jastrzębowski, redaktor naczelny, "Super Express"

--------------------------------------------------

W ostatnich tygodniach w sprawie Ziętary interweniowało wiele osób. Specjalną konferencję zorganizowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Pod apelem dziennikarzy do premiera i prokuratora generalnego podpisali się także parlamentarzyści - Rafał Grupiński i Ludwik Dorn. Starania o podjęcie śledztwa poparł też Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Czytaj także: Prawdopodobny zabójca Ziętary zginął w wypadku

W maju br. sprawą Jarosława Ziętary zajmie się sejmowa komisja do spraw służb specjalnych. Potwierdzają to posłowie Włodzimierz Karpiński i Marek Biernacki. Natomiast Ludwik Dorn zamierza wystąpić o powołanie sejmowej komisji śledczej dotyczącej porwania Ziętary.

Od dwóch tygodni akta sprawy Ziętary są w Warszawie. W pierwszej połowie maja wiadomo będzie, czy prokurator generalny przychyli się do starań o wznowienie śledztwa.

Czytaj także: Sprawa Jarosława Ziętary trafi do speckomisji

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto