Armaty Warty znów dobrze strzelają (+zdjęcia)

Łukasz Sawala
Warta Poznań nie dała najmniejszych szans Podbeskidziu Bielsko-Biała. W wygranym 4:1 meczu dwie bramki sterzlił Piotr Reiss, a w drugiej połowie zadebiutował Loliga, który oczarował poznańską publiczność sztuczkami technicznymi.

Na trybunach stadionu przy Drodze Dębińskiej nie było jeszcze wszystkich kibiców, gdy Podbeskidzie objęło prowadzenie. Bramkę po niefrasobliwej grze obrońców zdobył Patejuk. To były jednak złe dobrego początki.

Już w 19. minucie świetnie lewym skrzydłem przedarł się Przemysła Otuszewski, dośrodkował w pole karne, a tam sprytnym strzałem głową pod poprzeczkę białostoczan piłkę wpakował Piotr Reiss i zrobiło się 1:1.

Po wyrównaniu wyniku piłkarze obu drużyn skoncentrowali sie na grze w środku pola. Parę minut brzydkiej gry zostało jednak zrekompensowane kolejną bramką dla Zielonych. Do piłki ustawionej 20 metrów przed bramką podszedł Marcin Wojciechowski i strzelił nie do obrony. Kibicom, którzy chodzili na mecze Warty w zeszłym sezonie przypomniały się pewnie potyczki z rundy wiosennej, gdy popularny "Wojciech" seryjnie trafiał z rzutów wolnych.

Warciarzom udało się podwyższyć jeszcze przed przerwą. Sam na sam z bramkarzem Podbeskidzia znalazł się Marcin Klatt, który nie mial problemów ze zdobyciem bramki.

Gol do szatni nie podciął skrzydeł gościom. Już w 47. minucie tylko refleksowi Łukasza Radlińskiego poznaniacy zawdzięczali, że piłkarze z Bielska-Białej nie zdobyli drugiego gola.

Bramkarz Warty cały mecz prezentował się bardzo dobrze i to m.in. jego świetna postawa spowodowała frustrację wśród piłkarzy Podbeskidzia. Bezradność w ich poczynaniach była szczególnie widoczna w 77. minucie - Baranowski sfaulował Piotra Reissa wychodzącego na czystą pozycję i za drugą żóltą kartkę został odesłany przez sędziego do szatni.

Tak osłabionego przeciwnika Warta potrafiła dobić. Z piłką zabrał się Adrian Bartkowiak, przebiegł całe boisko, zagrał z klepki z wprowadzonym Loligą i dośrodkował do Piotra Reissa. "Reksio" nie miał problemów, by ustalić wynik na 4:1.

Wydarzeniem meczu, oprócz 4 bramek, był debiut Abrahama Loligi. Piłkarz z Zagłębia, który dopiero we wtorek dostał pozwolenie na pracę w Polsce, najpierw poruszał się po boisku jak we mgle i nie potrafił znaleźć porozumienia z partnerami, ale szybko rozkręcił się. Jego sztuczki techniczne przy linii bocznej wywołały burzę oklasków.

- Jestem szczęśliwy, że udało mi się zadebiutować. Trochę brakuje mi jeszcze sił, bo ostatni mecz grałem w czerwcu, ale czuję, że będzie lepiej. Popracuję trochę nad grą w defensywie i będzie super - mówił uradowany Loliga w rozmowie z MM Poznań zaraz po meczu.

Gry piłkarza z Brukina Faso jednoznacznie nie potrafił ocenić trener Bogusław Baniak. - Miał dobre i złe momenty. Sztuczki oczywiście podobały sie kibicom, ale na pewno "Loli" musi nauczyć się naszej taktyki.

Co ciekawe, w przerwie meczu w głowie szkoleniowca Warciarzy pojawiły się myśli o rozstaniu się z poznańską drużyną. - Jeżeli przegralibyśmy drugi mecz z rzędu, to czułbym się strasznie niekomfortowo - tłumaczył.

Warta do przerwy wprawdzie wygrywała, ale zdarzało się już w tym sezonie, że korzystny wynik w pierwszej połowie wcale nie zwiastował dobrego rezultatu końcowego.

Warta Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1 (3:1)

Bramki: 19., 86. Reiss, 32. Wojciechowski, 45. Klatt - 1. Patejuk.

Żółte kartki: Iwanicki, Klatt - Baranowski, Ganowicz, Osiński.
Czerwona kartka: Baranowski (77. za drugą żółtą)
Sędziował: Michał Mularczyk (Skierniewice)
Widzów: ok. 1300

Warta: Radliński - Wichtowski, Ngamayama, Bartkowiak, Otuszewski - Wojciechowski (81. Miklosik), Bekas - Magdziarz, Reiss, Iwanicki (90. Kopaniarz) - Klatt (64. Loliga).

Podbeskidzie: Mikler - Cienciała, Baranowski, Ganowicz, Osiński - Świerblewski, Matusiak, Matawu, Malinowski (72. Bagnicki) - Patejuk (56. Kołodziej), Matus (56. Rocki).
**Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.