Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ARTenalia 2011: Wykłady i debaty nie musza być nudne!

Redakcja
artenalia 2011
artenalia 2011 ARTenalia
Człowiek – artysta, to przewodnie hasło tegorocznych wykładów i debat odbywających się w ramach ARTenaliów 2011. A dobór wykładowców i panelistów gwarantuje, że nikt się nie będzie nudził!

- Trzy dni nieskrępowanej dawki języka, szczególnie dla spragnionych wiedzy i tych, którzy mają coś do powiedzenia – zapowiada Małgorzata Jarosz. -  Zaprosiliśmy do nich osobowości mniej lub bardziej znane, które w połączeniu z klimatem Starej Rzeźni sprawią, że nudne wykłady z uczelnianej ławki nabiorą zupełnie nowego znaczenia.

Człowiek w świecie performansów - prof.  Jacek Wachowski:
To nawiązanie do popularnej niegdyś wizji mówiącej o człowieku w świecie teatru. W świecie multiperformansów, które mają charakter medialny i bezpośredni, dotyczą sztuki i życia społecznego, politycznego, religijnego, a nawet seksualnego. Performansów, które pozwalają łączyć w większe całości zróżnicowane sekwencje naszych zachowań i dzięki którym potrafimy osiągać różnorodne cele.

Strategie autorskie w procesach twórczychdr Marek Chojnacki:
W ramach procesu twórczego, w jego wczesnych etapach pojawiają się zręby pomysłu, pełniące funkcje struktur przedtwórczych. Jak to się dzieje, że pewne słowa lub obrazy szybciej wzbudzają aktywność twórczą? Czy źródła inspiracji z góry powinny być wyselekcjonowane? To są pytania, zakładające potrzebę przyjęcia świadomej strategii w dysponowaniu własną, artystyczną wrażliwością. "Wymyślanie" piosenki studenckiej, podobnie jak tworzenie spektaklu teatralnego, czy poszukiwanie motywu ekspresji plastycznej, wszystkie te czynności wymagają pracy uporządkowanej pod względem myślowym. Zwłaszcza dziś. Czasy natchnień, niezbadanych wzruszeń, podobnie jak podpierające je egalitarna koncepcja twórczości - już odchodzą. To, czego oczekujemy współcześnie od twórców, to racjonalne konstruowanie bytów nowych, wartościowych i oryginalnych. Nie można uczynić tego bez przyjęcia rozważnych strategii autorskich.

W tym roku oferta wykładów został poszerzona również o te, przygotowane przez studentów. Izabela Rogucka przedstawi krótką historię Starej Rzeźni i propozycję projektu adaptacji dawnej Rzeźni Miejskiej, znajdującej się przy ulicy Garbary 101/111, na współczesny budynek do coworkingu.
Dzisiaj, opustoszały kompleks ożywa jedynie w czasie festiwali artystycznych, które co jakiś czas mają miejsce w jego murach. Do niedawna Poznaniacy omijali jednak to miejsce szerokim łukiem, głównie z powodu odrażającego fetoru. Kilka lat temu zakłady mięsne zostały jednak przeniesione poza miasto, a dziś nad tym odcinkiem ulicy unosi się co najwyżej orzeźwiający aromat kawy z pobliskiej palarni. Pomimo wielu projektów do dzisiaj nie znaleziono pomysłu na adaptację ponad 5,6 hektarowego terenu. Obecnie Rzeźnia (jak i wiele obiektów postindustrialnych z tego samego okresu) została wchłonięta w strukturę miasta. Utrzymanie w niej produkcji okazało się niepraktyczne i nieopłacalne. Wiele podobnych budynków wyburza się i zwalnia teren dla nowych obiektów mieszkalnych lub adaptuje się na centra handlowe, które wydają się mieć nieograniczoną możliwość ekspansji.

Ponadto zawędrujemy do Austrii, gdzie Nicholas Hoffman - student wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentuje wykład o drewnie (w języku angielskim). Ale nie będzie to kolejny, typowy wykład! O kim lub, o czym Nicholas będzie opowiadać zawarł w krótkiej notatce:
Randy Longvellig pochodzi z Mansfield (USA) w stanie Ohio. Dostarczy Wam wykładu związanego z jego wielką pasją w życiu, jaką jest drewno. Pan Longvelling ukończył studia Leśnictwa i Geologii Uniwersytetu Kentucky i często podróżuje po Stanach Zjednoczonych oraz Europie i prowadzi wykłady, dzieląc się ze słuchaczami swoją pasją i inspiruje innych do podążania za swoimi marzeniami związanymi z mocą drewna...
Brzmi tajemniczo? Zapraszam na wykład, aby samemu odkryć, co ciekawego łączy osoby Nicholasa Hoffmana i Randiego Longvellina, ponieważ, któraś z postaci nie jest realna.

Debata zatytułowana Tożsamość kulturowa studenta w przestrzeni miejskiej, poświęcona będzie kulturze studenckiej – cokolwiek ona obecnie oznacza. Wszak kiedyś kojarzona z czasami PRL-u, obecnie z pustynią kulturalną trącającą tytoniem, gorzałą i browarem.

Czy trafiliśmy ze współczesną kulturą studencką w ślepą uliczkę, a jedyna twórczość młodych artystów będzie sprowadzała się do „odgrzewania" starych pomysłów, gdzie własnych brak? Może się jednak mylę? A może zamiast dyskutować nad kulturą studencką, pójdziemy w kontrkulturę, kulturę alternatywną i inne formy aktywności kulturotwórczej?
Weźmiemy na warsztat założenia psychologii środowiskowej, która mówi, że istnieje ścisły związek między człowiekiem a środowiskiem na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Podążając tym tropem, założymy, ze kształtując środowisko kulturalne miasta kształtujemy kulturalnych samych siebie. Czy w związku z tym inwestując w młodych ludzi, będziemy inwestować również w rozwój miasta i jakim wymiarze realizuje to Poznań?
A jak młode artystki odnajdują się w kulturze? Pomówimy, co nieco, o roli współczesnej, młodej kobiety w kulturze i sztuce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto