Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą kolejne badania poznańskich naukowców w Sudanie

Katarzyna Sklepik
Naukowcy szukali pozostałości średniowiecznych twierdz
Naukowcy szukali pozostałości średniowiecznych twierdz Mariusz Drzewiecki
Polsko-sudański projekt archeologiczno-etnologiczny w dolinie Nilu i Północnym Kordofanie będzie kontynuowany.

Dr Hassan Hussein Idriss, dyrektor National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan (NCAM) oraz dr Abdel Rahman Ali, dyrektor Muzeum Narodowego w Chartumie spotkali się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Jackiem Witkosiem. Celem wizyty było podpisanie umowy o współpracy między NCAM a UAM.

Pierwszy sezon polsko-sudańskiego projektu odbył się w styczniu i w lutym 2011 roku. Naukowcy z UAM nie tylko prowadzili badania, ale także przekazali przybory szkolne do jednej z sudańskich szkół.

- Planowane są już kolejne wyprawy, a umowa między naszą uczelnią a NCAM ma dotyczyć właśnie badań naukowych w Sudanie. Drugim z elementów porozumienia będzie kształcenie studentów oraz naukowców polskich i sudańskich - wyjaśnia dr Dominika Narożna, rzecznik prasowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. - Umowa zakłada możliwość wymiany stypendialnej pomiędzy UAM a NCAM i szkolenia terenowe w Sudanie dla polskich i sudańskich studentów i badaczy.

Czytaj także: Archeolodzy z poznańskiego uniwersytetu badają twierdze w Sudanie

Przez pierwsze dwa tygodnie ekspedycji prace naukowców koncentrowały się wokół twierdz, które zostały zbudowane w czasach średniowiecznych królestw Makurii oraz Alodii. Dotychczas znane są tylko z krótkich wzmianek i nigdy nie były przedmiotem zaawansowanych badań.

Z kolei celem prac w okolicy wzgórz Souani al-Songour było stworzenie map wszystkich stanowisk archeologicznych. Obszar ten przez swoją trudną dostępność, bliskość względem niszczonego długoletnim konfliktem Darfuru oraz surowy klimat nigdy nie stał się obiektem systematycznych badań naukowych.

Jednym z uczestników ekspedycji był Piotr Maliński, etnolog, którego prace polegały na rejestrowaniu przekazów tradycji ustnej, dotyczących rejonów badań i obecnych tam reliktów kulturowych. Piotr dokumentował także wytwory tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto