MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie nowy pomnik w Poznaniu. Radni zdecydowali, że stanie na Łazarzu. Kogo upamiętni?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Oprócz budowy pomnika, sam skwer przejdzie metamorfozę.
Oprócz budowy pomnika, sam skwer przejdzie metamorfozę. Jan Ziarnicki - UM Poznań
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Poznania radni jednogłośnie zgodzili się na budowę pomnika marszałka Ferdynanda Focha. Stanie on na skwerze imienia marszałka. Przy okazji sam skwer na skrzyżowaniu ul. Matejki i Wyspiańskiego oraz jego otoczenie zostaną przebudowane.

W Poznaniu powstanie pomnik marszałka Ferdynanda Focha

W Poznaniu zaplanowano budowę nowego pomnika, który ma stanąć na skwerze imienia marszałka Ferdynanda Focha. Decyzja ta została jednogłośnie przyjęta przez radnych podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Pomnik będzie miał formę pionowej steli z odlanym z brązu popiersiem i krótką inskrypcją w trzech językach. Inicjatywę budowy pomnika podjął Instytut Pamięci Narodowej, który w uzasadnieniu podkreślił znaczącą rolę marszałka Focha w historii.

- W uzasadnieniu (przesłanym przez IPN - dop. red.) podkreślono szczególną rolę Marszałka Ferdynanda Focha jako naczelnego wodza wojsk sprzymierzonych na froncie zachodnim, który prowadząc je do zwycięstwa, następnie określił warunki zawieszenia broni z Niemcami, które podpisane 11 listopada 1918 r. i zakończyło działania militarne I wojny światowej. Marszałek Ferdynand Foch odegrał również decydującą rolę przy objęciu postanowieniami rozejmowymi obszaru Powstania Wielkopolskiego - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Czytaj także: Nowy pomnik powstanie w Poznaniu. Będzie związany z Powstaniem Wielkopolskim

Marszałek Foch był naczelnym wodzem wojsk sprzymierzonych na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Jego decyzje miały kluczowe znaczenie dla zakończenia działań militarnych i podpisania rozejmu z Niemcami. Dodatkowo, jego działania wpłynęły na przebieg Powstania Wielkopolskiego, co czyni go postacią godną upamiętnienia w przestrzeni miejskiej Poznania.

Nowy pomnik na Łazarzu

Budowa pomnika marszałka Ferdynanda Focha na poznańskim Łazarzu to projekt, który teraz wchodzi w kolejną fazę – ogłoszenie konkursu na projekt pomnika. Finansowanie budowy ma pochodzić zarówno od inicjatorów, jak i być może z budżetu miasta, jednak szczegóły dotyczące kosztów wciąż są kwestią otwartą. Szacuje się, że koszt realizacji to około kilkaset tysięcy złotych.

Prace związane z budową pomnika będą również okazją do przebudowy i rewitalizacji skweru imienia marszałka Focha. Teren ten, na którym wcześniej znajdowała się stacja benzynowa, zostanie włączony do skweru, co pozwoli na stworzenie nowej przestrzeni zielonej i poprawę estetyki tego miejsca.

Projekt ten ma na celu nie tylko upamiętnienie ważnej postaci historycznej, ale również przyczyni się do poprawy wyglądu i funkcjonalności przestrzeni miejskiej w Poznaniu. Dzięki temu mieszkańcy oraz odwiedzający będą mogli cieszyć się nowym miejscem pamięci i wypoczynku na Łazarzu.

Dokument filmowy „Ferdynand Foch w Poznaniu” przygotowany przez IPN Oddział w Poznaniu i „Głos Wielkopolski”:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto