MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

BEZPIECZEŃSTWO - (Za)lany poniedziałek

Filip Springer, AWY, AK, MWE, KS
Na poznańskich osiedlach wodne wojny chłopcy toczyli głównie między sobą. Obyło się bez polewania postronnych ludzi - fot. Sławomir Seidler
Na poznańskich osiedlach wodne wojny chłopcy toczyli głównie między sobą. Obyło się bez polewania postronnych ludzi - fot. Sławomir Seidler
Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu i powroty do domu na ostatnią chwilę. To nowe wielkanocne tradycje, niestety tragiczne w skutkach. W ciągu kilku świątecznych dni na wielkopolskich drogach zginęły 4 osoby.

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu i powroty do domu na ostatnią chwilę. To nowe wielkanocne tradycje, niestety tragiczne w skutkach. W ciągu kilku świątecznych dni na wielkopolskich drogach zginęły 4 osoby. Złapano 110 pijanych kierowców.

Całe szczęście żywe są jeszcze te zwyczaje, które nie mają tak tragicznego finału. W lany poniedziałek na ulice niektórych wielkopolskich miast i wsi wyszły grupy przebranych w tradycyjne stroje mężczyzn.

Prawie jak kolędnicy

W podgrodziskim Ptaszkowie nazywa się ich „Siwkami”. Przebierańcy odwiedzają z życzeniami każde domostwo. W grupie są kominiarze, diabły, baba i chłop, a porządku pilnuje policjant. Grupa śpiewa i tańczy, a za swoje występy otrzymuje drobne datki.
– Tego dnia żadna panna nie uniknie „omurzenia” sadzą – zapewniają przebierańcy Karol Kmiecik i Łukasz Mueller.
Jak podkreśla sołtys Ptaszkowa trudno dokładnie określić początki tej tradycji. „Siwki” na pewno chodziły już po wojnie.
– Zwyczaj ten od tego czasu jest nieprzerwanie kultywowany i przechodzi z pokolenia na pokolenie – dodaje Leonard Sobieski.
– Trudno sobie bez nich wyobrazić święta wielkanocne – przyznaje mieszkanka wioski Renata Szczeszek. Tradycja ta znana jest także mieszkańcom innego sołectwa w gminie Grodzisk – Grąblewa.

W Poznaniu „Żandary”

Podobny zwyczaj kultywowany jest od kilkudziesięciu lat na poznańskiej Ławicy. „Żandary” to kilku młodych mężczyzn wcielających się w postaci policjanta, niedźwiedzia czy diabła. Za drobne upominki i datki „Żandary” składają życzenia, kawalerów i panny czekają zaś rózgi, które mają zapewnić im szybki ożenek.
– To wspaniale, że takie zwyczaje zachowują się także w dużych miastach, a nie tylko na wsiach. To lepsze niż chuligańskie hordy z wiadrami siejące popłoch wśród ludzi wychodzących z kościoła – mówi Jacek Waloszczyk, mieszkaniec Ławicy.
W tym roku śmigus- dyngus był w całej Wielkopolsce wyjątkowo spokojny.

Suchy dyngdus

W samym Poznaniu policjanci i straż miejska zanotowała trzy interwencje związane z nadużywaniem wielkanocnego zwyczaju.
– Grupki wyrostków z wiadrami polowały głównie na siebie, osoby postronne nie ucierpiały – mówi Andrzej Borowiak, rzecznik poznańskiej policji. Podobnie było w całym regionie, amatorów dyngusa odstraszyła najprawdopodobniej pogoda, a także, jak mówią policjanci, groźba poniesienia odpowiedzialności przed sądem 24-godzinnym. Za chuligańskie wybryki związane z lanym poniedziałkiem grozi bowiem nawet kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

Pijani na drogach

Mniej spokojnie było na wielkopolskich drogach. Od piątku do poniedziałku na kierowaniu pojazdami w stanie nietrzeźwym złapano 110 kierowców, w tym 28 rowerzystów.
Właśnie alkohol był przyczyną wypadku, do jakiego doszło w wielkanocny poniedziałek na trasie z Komornik do Tulec. Kierujący samochodem osobowym mężczyzna, uderzył w drzewo i doznał poważnych obrażeń. Miał 0,65 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Także alkohol był przyczyną wypadku, do jakiego doszło z niedzieli na poniedziałek w Międzylesiu (gm. Władysławów). 34 -letni kierowca golfa uderzył w drzewo, miał 1,5 promila. Nic mu się nie stało. Zatrzymano go do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie, dziś stanie przed sądem w trybie przyspieszonym.

Brawura też zabija

Oprócz alkoholu główną przyczyną wielu wypadków był pośpiech, brawura i brak wyobraźni. Mimo próśb policji wielu kierowców świąteczne podróże odłożyło na ostatnią chwilę. W piątek wieczorem na drodze krajowej za Rostarzewem (powiat grodziski) ruszającego po podniesieniu się rogatek poloneza, z impetem uderzył motocyklista. Jednoślad po zderzeniu z samochodem, wpadł na semafor. 24-latek jadący motocyklem w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.
Wczoraj przed godziną 15 na drodze między Wrześnią, a Środą Wielkopolską zginął 79-letni kierowca seicento. Wyjeżdżając z drogi podporządkowanej zderzył się z audi A-6. Pasażerka fiata walczy o życie w szpitalu.
W drugi dzień świąt po południu do tragicznego wypadku doszło także w powiecie gostyńskim. Na drodze z Piasków do Pogorzeli, za Strzelcami Wielkimi podczas wyprzedzania zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba zginęła na miejscu. Dziewięcioro, w tym troje dzieci, odwieziono do szpitala.
Siedem osób trafiło też do szpitali w Pleszewie i Ostrowie Wielkopolskim po groźnym wypadku, do jakiego doszło w Wielki Piątek po południu między Franklinowem, a Szczurami, na trasie krajowej nr 11. Kierowca volkswagena passata, wyprzedzając ciężarówkę na trzeciego doprowadził do zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwnej strony clio. Obrażenia odniosły wszystkie osoby w autach osobowych. Do innych groźnych wypadków doszło w Obornikach, Turku, Koninie czy Słupcy.
Łącznie w weekend nawielkopolskich drogach doszło do 18 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a kolejnych 26 zostało rannych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: BEZPIECZEŃSTWO - (Za)lany poniedziałek - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto