Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Chcemy jeszcze zobaczyć śnieg." Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Poznaniu. Młodzi chcą zmian!

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
25 września w 30 miastach w Polsce odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatycznym. Także w Poznaniu. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->
25 września w 30 miastach w Polsce odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatycznym. Także w Poznaniu. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->Łukasz Gdak
25 września 2020 w 30 miastach w Polsce odbywają się Młodzieżowe Strajki Klimatyczne. Na placu Wolności w Poznaniu zebrało się kilkaset młodych osób, głównie licealistów i studentów, którzy chcą, by cały świat zwrócił uwagę na naglący problem, jakim jest kryzys klimatyczny. - Chcemy zobaczyć jeszcze śnieg - mówią protestujący.

- Niestety, w narracji polityków klimat jest przedstawiany jako coś politycznego. A to przede wszystkim kwestia dramatów ludzkich, niesprawiedliwości, które dotykają różne społeczności przez zmiany klimatu i które nie mają możliwości dostosować się do nich. Odpowiedzialność spychana jest na pojedyncze jednostki, nie na koncerny, które nasz klimat trują. Potrzebna jest nam zmiana systemowa, by umożliwić wszystkim działanie dla klimatu

- mówi Katarzyna Niemir, studentka UAM i aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Poznaniu.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny dla sprawiedliwości klimatycznej

Właśnie pod hasłem "sprawiedliwości klimatycznej" odbył się po raz kolejny w Polsce i na świecie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W 30 polskich miastach na ulice wyszli młodzi ludzie, by domagać się zmian, które mają zapobiec katastrofie klimatycznej. Dzień na ogólnoświatowy protest nie był przypadkowy.

- 25 września to Dzień Światowej Mobilizacji Ruchów Klimatycznych na całym świecie - tłumaczy Katarzyna Niemir.

Na placu Wolności zebrali się przede wszyscy uczniowie szkół średnich. Niektórzy przyszli na MSK po raz pierwszy, inni brali udział już we wcześniejszych wydarzeniach.

- Bierzemy udział po raz kolejny w MSK, bo jesteśmy osobami świadomymi, wiemy, że czeka nas katastrofa klimatyczna. Jesteśmy tu, bo denerwuje nas fakt, że dorośli nie potrafią się tym odpowiednio zająć, nie spełniają naszych oczekiwań. Dlatego sprawy bierzemy w swoje ręce i chcemy ich tym naszym strajkiem zmotywować, licząc że przyniesie to skutek. Sami bowiem nie jesteśmy w stanie zmienić świata

- mówi Aleksandra Wójcik z trzeciej klasy I LO w Poznaniu.

- Mam 15 lat i chcemy z kolegami jeszcze zobaczyć śnieg, dlatego tu jesteśmy - mówi Adam Kaczmarek z X LO.

25 września w 30 miastach w Polsce odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatycznym. Także w Poznaniu. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

"Chcemy jeszcze zobaczyć śnieg." Młodzieżowy Strajk Klimatyc...

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to nie wymówka, by nie iść do szkoły

Czy uważają, że to idealna okazja, by zamiast do szkoły iść na strajk?

- Uważamy, że to ważne, by ludzie młodzi wypowiadali się na temat zmian klimatu. To, że strajk odbywa się w godzinach lekcyjnych, jest dla mnie bardzo ważne. Pokazuje, że troszczymy się o klimat. To lekcja wiedzy o społeczeństwie i środowisku - mówi Jakub Lorentowicz z X LO.

Zobacz też: Wokół ronda w Poznaniu wycinane są stuletnie drzewa! Mieszkańcy oburzeni

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: obecność polityków jest ważna

Na piątkowym strajku klimatycznym pojawili się także wielkopolscy posłowie, m.in. Katarzyna Kretkowska z Lewicy, która dołączyła do strajkującej młodzieży już po raz kolejny.

- Sprawa klimatu jest w tej chwili najważniejsza. Właściwie po to poszłam do Sejmu, gdy widziałam nieuchronność tych zmian. Widzę konieczność podejmowania decyzji dziś, nie za kilka, kilkanaście lat, gdy będzie już za późno

- mówi Kretkowska.

Posłanka podkreśliła, że sama jeszcze niedawno uczyła młodzież w poznańskich szkołach. Cieszy ją więc, gdy tyle młodych osób angażuje się społecznie. A czy młodych cieszy widok polityków?

- Doceniamy obecność polityków na naszych strajkach, aczkolwiek czujemy, że powinni w temacie zapobiegania zmianom klimatu robić znacznie więcej. Po trzech latach od pierwszego naszego strajku, mimo że jest o nich głośno, niewiele się zmieniło - dodaje Aleksandra Wójcik.

Zobacz też:

Jeśli Twoje umiejętności związane z hodowlą roślin zamieniają Twoje mieszkanie w mauzoleum botanicznych wpadek... wiedz, że nie jesteś w tym osamotniony. Marzysz, by w swoim domu stworzyć klimat dżungli, ale jesteś winny śmierci każdej rośliny, która miała nieszczęście wpaść w Twoje ręce? 

Uspokajamy - wszystko jest możliwe, a Twoje mieszkanie - bez względu na Twoje umiejętności (a raczej ich brak...) może się zazielenić! Musisz tylko wybrać odpowiednie rośliny. Takie, które są najbardziej odporne i przetrwają wiele więcej, niż jesteś sobie w stanie wyobrazić.

Umówmy się, nie ma nic smutniejszego w mieszkaniu, niż doniczki wypełnione suchymi, smutnymi kikutkami... Zatem przychodzimy z pomocą i przedstawiamy 7 roślin, które są na tyle mało wymagające, że zabicie ich graniczy niemal z cudem. Dodatkowo są to rośliny, które poprawią klimat w twojej przestrzeni życiowej - są wysokie i jasne, wypełniają pokój czystym powietrzem i nastrajają pozytywnie.

7 roślin doniczkowych, których nie zabijesz, choćbyś chciał znajdziesz na kolejnych slajdach >>>


Zielony domowy ogród. Jak zrobić?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Tych roślin doniczkowych nie zabijesz! Kwiaty dla tych, któr...

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto