Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz, aby Poznań był z Ciebie dumny?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Za Twój podatek możemy kupić rower albo utrzymać 4 m kw. ...
Za Twój podatek możemy kupić rower albo utrzymać 4 m kw. ... archiwum/Ula Niepewna
Za Twój podatek możemy kupić rower albo utrzymać 4 mkw. palmiarni – oto nowa kampania informacyjna władz Poznania.

Jak wszyscy wiemy, sytuacja finansowa Poznania nie jest najlepsza. A to oznacza m.in. konieczność oszczędzania (chociażby na remontach dróg i sadzeniu zieleni w mieście), a także podwyżki np. cen biletów komunikacji miejskiej. Miasto szuka jednak dodatkowych pieniędzy również gdzie indziej. Na przykład w naszych podatkach.

W Poznaniu mieszka i pracuje wiele osób, które z różnych względów swój podatek rozliczają z Urzędem Skarbowym w innej gminie. Tym samym zasila on budżet np. Swarzędza, Mosiny, Tarnowa Podgórnego, Puszczykowa, Lubonia itp., a nie Poznania. Dlatego 14 grudnia ruszyła kampania informacyjna "Poznań jest z Ciebie dumny".

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym, miejscem rozliczania się osoby fizycznej  jest właściwy Urząd Skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Poznaniu, wcale nie trzeba być w nim zameldowanym - wystarczy w Poznaniu mieszkać.

Pierwszy etap akcji informacyjnej, podobnie jak w poprzednim roku, obejmie urzędników. Grupa 1600 osób z poznańskiego magistratu otrzymała szczegółowe instrukcje dotyczące możliwości płacenia podatków w Poznaniu i wynikających z tego korzyści.

Drugą odsłoną kampanii będzie skołonienie do rozliczania się z US w Poznaniu osób zameldowanych poza miastem, a na co dzień korzystających z oferowanych tutaj usług np. komunikacji miejskiej, opieki w żłobkach czy przedszkolach. Szeroką grupę do przekonania stanowią również pracujący studenci, mieszkający w Poznaniu, a odprowadzający podatek w rodzinnych miejscowościach.

Kampania ma polegać przede wszystkim na przedstawieniu wymiernych korzyści z odprowadzania podatku PIT w naszym mieście i zachęceniu do dostarczenia formularzy fiskalnych do poznańskich urzędów skarbowych.

Dlaczego warto płacić podatki właśnie w Poznaniu? Przekonują do tego specjalnie plakaty, na których wymieniono przykładowe rzeczy finansowane z pieniędzy podatników. Średnia wysokość podatku jednego mieszkańca wystarcza np. na zakup kolejnego roweru miejskiego, utrzymanie czterech metrów kwadratowych palmiarni, zasadzenie 53 drzew czy zakupienie 70 książek do bibliotek. To rzeczy, z których na co dzień korzystają wszyscy mieszkający w Poznaniu niezależnie od tego, gdzie płacą swój podatek.

W trakcie ostatniego etapu akcji, wszystkie osoby, które zdecydują się przenieść podatek za 2012 r. do Poznania będą miały szansę wzięcia udziału w konkursie z cennymi nagrodami.


Zobacz plakaty zachęcające do płacenia podatków w Poznaniu

Uważacie, że taka kampania to dobry pomysł? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.




**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto