Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn obchodzi 1200 lat

Turystyczne Perły Polski
Turystyczne Perły Polski
Obchody 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna honorowym patronatem objęli Premier RP Donald Tusk oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a Krzysztof Penderecki skomponował z tej okazji „Chorał dla Cieszyna”.

Cieszyn leży na południu Polski, u stóp Beskidów, na granicy z Republiką Czeską. Legenda mówi, że w 810 roku, po długiej rozłące spotkali się tu królewscy synowie: Bolko, Leszko i Cieszko i z wielkiej radości spotkania miasto założyli. A choć Cieszyn naprawdę powstał nieco później, bo w X wieku i tak należy do najstarszych miast w Polsce. Od końca XIII do połowy XVII wieku pod panowaniem cieszyńskich Piastów, później rządzony przez Habsburgów, w 1920 r. został podzielony – część na lewym brzegu Olzy utworzyła Czeski Cieszyn. Historię miasta tworzyli mieszkańcy różnych narodowości, kultur i wyznań dlatego Cieszyn jest miastem o niepowtarzalnym klimacie.

Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny wraz z zabytkami i urokliwymi miejscami. Do najstarszych należy Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się m. in. romańska Rotunda z XI w. (jej wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł), Wieża Piastowska (XIV w.), Wieża Ostatecznej Obrony (XIII w.), Pałacyk Myśliwski Habsburgów. Nie mniej interesująca jest cieszyńska Starówka: malowniczy rynek z Ratuszem i reprezentacyjnymi budynkami miasta; pałac Larischów – obecnie siedziba ponad 200-letniego Muzeum Śląska Cieszyńskiego, zabytkowe budynki teatru i Książnicy Cieszyńskiej – biblioteki z najcenniejszym na Śląsku zbiorem starodruków i inkunabułów oraz cieszyńskie kościoły. W Kościele Jezusowym - największym w Polsce kościele ewangelicko-augsburskim ma swą siedzibę unikatowe Muzeum Protestantyzmu oraz Archiwum i Biblioteka im. Tschammera. W Cieszynie funkcjonuje też Muzeum Drukarstwa oraz Warte uwagi są także zabytkowe cmentarze żydowskie, z których jeden jest jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich na ziemiach polskich. Uroczym zakątkiem jest Cieszyńska Wenecja - dawna dzielnica tkaczy i garbarzy a niewątpliwą atrakcją znajdująca się nieopodal Studnia Trzech Braci poświęcona legendarnym założycielom Miasta.

Bogaty jest kalendarz wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Wiele z nich to imprezy cykliczne, o ugruntowanej renomie: Festiwal „Muzyka Dawna”, Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”, Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto”, Festiwal Filmowy „Wakacyjne Kadry”, Festiwal Teatralny „Bez granic”, Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej, Festiwal Jazzowy i inne. W roku jubileuszowym imprez jest znacznie więcej: www.1200cieszyn.pl

Cieszyn jest miastem zieleni - w granicach miasta znajdują się rezerwaty przyrody, których ozdobą jest unikalny kwiat – cieszynianka wiosenna, a ciekawostką skała magmowa cieszynit. Miasto zwiedzać można trasami spacerowymi (śladami cieszyńskich Żydów, cieszyńskich książąt – Piastów i Habsburgów, Via Natura, Via Sacra, szlakiem pamiątek ewangelików cieszyńskich, szlakiem cieszyńskich bibliotek zabytkowych, kwitnących magnolii etc.), wyznaczone są też trasy rowerowe.

Informacje o mieście: www.cieszyn.pl,

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto