Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Poznań z wieży niedostępnej dla turystów. Zobacz imponującą panoramę miasta z poznańskiej wieży katedralnej. Oto zdjęcia!

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Wstęp turystów do wieży katedralnych nie jest możliwy ze względu na ich stan techniczny. Udało się tam jednak wejść naszemu fotoreporterowi.
Wstęp turystów do wieży katedralnych nie jest możliwy ze względu na ich stan techniczny. Udało się tam jednak wejść naszemu fotoreporterowi. Robert Woźniak
Dwie wieże poznańskiej katedry, które dominują nad Ostrowem Tumskim znane są chyba każdemu poznaniakowi. Wstęp turystów do wieży katedralnych nie jest możliwy ze względu na ich stan techniczny. Udało się tam jednak wejść naszemu fotoreporterowi. Zobacz wyjątkowe zdjęcia! Tak wygląda panorama Poznania z wieży katedralnej.

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu to jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968 roku!), położona na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Obecna gotycka katedra powstała w XIV–XV wieku, została częściowo odbudowana po zniszczeniach II wojny światowej.

Zwiedzanie katedry poznańskiej

Do katedry przybywają pielgrzymi z Poznania i okolic oraz z całej z Polski i z zagranicy. W podziemiach katedry zobaczyć można fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców - najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy władca Polski wraz z poddanymi. W drugiej krypcie znajduje się wystawa lapidaryjna reliktów różnych płyt i kamieni wydobytych podczas prac archeologicznych prowadzonych podczas odbudowy katedry po II wojnie światowej 1946-1956. W kolejnej krypcie spoczywają doczesne szczątki arcybiskupów poznańskich.

Przy wejściu do podziemi rozwieszone są plansze autorstwa prof. Zofii Kurnatowskiej informujące o bogatych dziejach katedry i Ostrowa Tumskiego. Podczas zwiedzania podziemi Katedry przewidziana jest projekcja filmu dla odwiedzających.

Wieże katedralne nie dla wszystkich

Dwie wieże poznańskiej katedry, które dominują nad Ostrowem Tumskim znane są chyba każdemu poznaniakowi. Jednak wstęp turystów do wieży katedralnych nie jest możliwy ze względu na ich stan techniczny.

W wieży północnej znajduje się wejście do podziemi, które udostępnione są turystom. W wieży południowej między skarpami zachował się znaczny fragment muru romańskiego, na którego fundamentach stanęła późniejsza katedra gotycka. W tej wieży znajduje się również wejście na chór.

Jak wygląda Poznań z wieży katedralnej? Sprawdził to nasz fotoreporter. Zdjęcia wykonane zostały w listopadzie 2023 roku. Zobacz:

Na zdjęciach widać wiele charakterystycznych miejsc w Poznaniu. To m.in. Bałtyk, rzeka Warta, ratusz czy młyńskie koło na placu Wolności.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak wygląda Poznań z wieży niedostępnej dla turystów. Zobacz imponującą panoramę miasta z poznańskiej wieży katedralnej. Oto zdjęcia! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto