Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co mają wspólnego pyry z wyciekiem ropy naftowej, czyli Dni DNA

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
sxc.hu
Z końcem kwietnia odbędą się w Poznaniu Dni DNA - impreza, podczas której kążdy będzie mógł zgłębić tajniki biologii molekularnej i przekonać się, jaka to fascynująca dziedzina nauki.

Impreza zorganizowana jest  przez Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Jest przeniesieniem na polski grunt amerykańskiego "Dnia DNA", ale w zmienionej i nieco rozszerzonej formie. Także termin, z uwagi na święta wielkanocne uległ przesunięciu względem pierwozoru.

Podczas dwóch dni, 28 i 29 kwietnia, będzie można uczestniczyć w wykładach, pokazach i prezentacjach, a także poznać odpowiedź na najbardziej nawet skomplikowane pytania: jak działa najmniejsza i najdoskonalsza fabryka świata – komórka? Co mają ze sobą wspólnego ziemniaki i wycieki ropy naftowej? Kiedy nasze geny mówią, że jesteśmy chorzy i jak leczy się genami? Jak znaleźć przestępcę dzięki kosmykowi włosów?

Pierwszego dnia zaplanowano cykl wykładów poświęcony m.in. podstawom biologii molkularnej.
- Poruszymy też temat organizmów genetycznie zmodyfikowanych - mówi Sergiusz Tokariew, koordynator przedsięwzięcia. - Jak wynika z badań, 61 proc. Europejczyków jest przeciwnych dokonywania modyfikacji, ale jednocześnie 50 proc. mieszkańców Europy dostrzega dobroczynny potencjał biotechnologi.

Podczas Dni DNA będzie można się przekonać, czy faktycznie modyfikowanych organizmów należy się obawiać.

Drugi dzień wypełnią prezentacje, m.in. o diagnostyce molekularnej, teriapach genowych czy wykorzystaniu badań DNA w kryminalistyce.

- Dni DNA to tak właściwie kompendium wiedzy o stanie współczesnych nauk biologicznych - mówi Sergiusz Tokariew. - Będzie można odbyć swoistą podróż w głąb komórki, poznać niezwykłe fakty o niewidocznej cząsteczce, która widocznie odciska się na naszym życiu.

Wszystkie wydarzenia odbęda się w siedzibie organizatora - sali konferencyjnej Instytutu Chemii Bioorganicznej PANprzy ul. Wieniawskiego 17/19.

Szczegółowy program imprezy można zobaczyć na stronie www.dnidna2011.pl.

Czytaj więcej wiadomości z Poznania


Festiwal Kultury Studenckiej ARTenalia
6, 7, 8 maja 2011
Stara Rzeźnia



od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto