Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej wiernych. Poznańskie kościoły opustoszeją?

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport ...
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport ... archiwum / Kuba Błoszyk
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport uczestnictwa Polaków w niedzielnej mszy świętej. Do kościoła chodzimy coraz rzadziej.

Według wyników raportu, od początku lat 90, rokrocznie obserwuje się sytematyczny, spadek wskaźnika dominicantes. Wskaźnik ten oblicza się dla każdej parafii jako odsetek wiernych (przy założeniu, że wierni to ok. 96% polskiego społeczeństwa) uczęszczających na niedzielną mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.

W ubiegłym roku wskaźnik dominicantes wyniósł 39,1%. Zatem po raz pierwszy od 1980 roku, spadł poniżej 40%. Spadek wskaźnika dominicantes dotyczy niemal wszystkich diecezji w Polsce. W ciągu ostatnich 10 lat grupa osób praktykujących regularnie zmniejszyła się o niemal 2 miliony osób.

Zauważono jednak ogólnokrajowy wzrost wskaźnika communicantes, który w ubiegłym roku wyniósł 16,3%.

Oznacza to, że w w stosunku do roku do 2012 zaobserwowano wzrost liczby osób przystępujących do Komunii św. Z badań wynika jednak, że w latach 80. wzrost communicantes był znacznie intensywniejszy niż w ostatniej dekadzie.

Polacy rezygnujący z uczęszczania na niedzielną mszę nie przestają jednak identyfikować się z Kościołem katolickim. Według ISKK, może wynikać z tego, że przekazana im wiara okazuje się za mało pogłębiona i słabnie wobec konkurencyjnych wartości, które pojawiają się w trakcie modernizacji społeczeństwa polskiego jak wartości konsumpcyjne czy czas wolny.

Słabo ugruntowane praktyki ulegają erozji, stając się coraz mniej regularne, aż do całkowitego zaniku i zaprzestania praktykowania. Pojawiają się nowe style świętowania niedzieli. Istotniejszą rolę odgrywają więzi towarzyskie, spędzanie czasu na wypoczynku, w gronie znajomych czy przed telewizorem.

Tę przemianę stylu świętowania niedzieli potwierdza dynamika zmian wybieranych przez Polaków godzin Mszy św. Chociaż wciąż około 80% Polaków przychodzi do kościoła przed południem, to jednak wzrasta grupa tych, którzy odkładają udział w Eucharystii na godziny popołudniowe i wieczorne.

diecezja poznańska
DominicantesCommunicantes
2012 rok41,718,3
2013 rok40,618,4

Najwyższy wskaźnik dominicantes, czyli osób uczęszczających na niedzielne msze miały diecezje tarnowskie, rzeszowskie, przemyskie i krakowskie (od 69 do 51). Najniższy natomiast szczeicńsko-kamieńska, koszalińsko-kołobrzekska, łódzka i sosnowiecka (od 24 do 27).

Zobacz też: Kościoły w Poznaniu - msze św. w niedziele, dni powszednie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto