Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudowny koncert w cudownej atmosferze

Jakub Skrzypczak
Jakub Skrzypczak
To już XIV Dzień Judaizmu obchodzony przez kościół katolicki w Polsce. Z tej okazji poznaniacy mogli wybrać się na niedzielny koncert muzyki żydowskiej w dawnej synagodze.

Synagoga poznańska została otwarta w 1907 roku. W zaledwie trzydzieści dwa lata później wojska niemieckie zniszczyły świątynię, którą z czasem przekształcono w pływalnie miejską. Kilka lat temu budynek powrócił do gminy żydowskiej, jednak brak środków uniemożliwia na razie odbudowę świątyni. Siedziba gminy mieści się zaledwie kilka kroków od dawnej synagogi, również przy ulicy Stawnej.

Organizatorami projektu związanego z XIV Dniem Judaizmu, są Krzysztof Kwiatkowski i Janusz Marciniak. Celem wydarzenia było polepszenie dialogu między religiami. Na koncercie pojawiły się takie osobistości jak ambasador Izraela Zvi Rav-Ner, arcybiskup Stanisław Gądecki, czy wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc. Także wielu przedstawicieli świata nauki, kultury i biznesu zasiadło na honorowych miejscach. Jednak wyjątkowo ciepło powitano osoby odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznawanym za ratowanie Żydów w czasie Holocaustu. Przemawiający podkreślali ważność dialogu między kościołami.

Uczestnicy koncertu zaopatrzeni zostali w śpiewniki, gdzie znaleźć mogli słowa pieśni żydowskich w językach hebrajskim i polskim. Przed rozpoczęciem się właściwej części koncertu odśpiewano modlitwę za ofiary terroru faszystowskiego. W koncercie „Słowa”, bo właśnie taki tytuł mu nadano, śpiewał wybitny kantor, Tom Fürstenberg, który przyjechał do Poznania z Holandii. Jest on emocjonalnie związany ze stolicą Wielkopolski, gdyż jego przodek był poznańskim kupcem i właścicielem gruntu, na którym stanęła synagoga.

Wydarzenie sprowadziło do budynku rzesze zainteresowanych.
- Lubię muzykę żydowską. Ekscytuje mnie głębia przeżywania tej kultury, dlatego postanowiłam wybrać się tu z koleżanką – tłumaczy pani Wanda.

Atmosfera okazała się niesamowita, a nietypowe oświetlenie i półmrok dodawały uroku wydarzeniu. Również młodzież zjawiła się na koncercie. Grupa uczniów z XXIV LO w Poznaniu pod opieką Katarzyny Buziak i Ewy Kotlarek przybyła do dawnej synagogi.

- Celem naszej obecności jest kształtowanie w uczniach tolerancji wobec innych kultur i religii. Nasza szkoła zaangażowana jest w projekt edukacyjny „Jesteśmy stąd – nasza mała ojczyzna” czyli „My som stund – uczniowskie blubry”, który ściśle wiąże się z wielokulturowością Poznania – wyjaśniają nauczycielki.

Obchody XIV Dnia Judaizmu w Poznaniu są trzecimi co do wielkości obchodami owego święta w całej Polsce.

Jednak mimo znaczenia i jakości koncertu nie można było nie zauważyć pewnych organizacyjnych niedociągnięć. Głównie tego, że miejsc było znacznie mniej niż chętnych.

- Bardzo lubię kulturę i muzykę żydowską, jednak musiałem wyjść w trakcie koncertu ze względu na brak miejsc i słabą widoczność. Poprzednie koncerty były lepiej zorganizowane – tłumaczy pan Stanisław.

Następny Dzień Judaizmu już za rok.



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto