Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czego zamierzają dokonać nowe twarze w Radzie Miasta?

Lilia Łada
Lilia Łada
Zagospodarowanie miejskich pustostanów, brzegu Warty, zadbanie o finanse oświaty - tym m.in. zamierzają się zająć nowi miejscy radni.

2 grudnia w ratuszu na inauguracyjnej sesji po raz pierwszy zebrała się nowa Rada Miasta, która będzie rządzić Poznaniem do 2014 r. Wszyscy radni złożyli uroczyste ślubowanie. W składzie nowej Rady Miasta nie brakuje nowych twarzy - dla niektórych będzie to powrót do pracy w roli radnego, dla innych - dopiero debiut w tej roli.

O tym, jak wyobrażają sobie pracę w radzie zapytaliśmy właśnie nowe twarze w Radzie Miasta.

Przemysław Alexandrowicz (PiS) - może nie jest tak zupełnie nowym radnym: zasiadał w Radzie Miasta Poznania w latach 1994-2005, a od 2002 r. był jej przewodniczącym. W tej kadencji chciałby przede wszystkim zająć się oświatą, bo uważa, że ta dziedzina wymaga szczególnie wielu starań.
- Brakuje pieniędzy na przedszkola i szkoły – wylicza. – Budżet niby wzrósł, ale przecież wydatki też są większe, trzeba uwzględnić podwyżki wynagrodzeń, więc na bieżące funkcjonowanie będzie mniej.

Ryszard Franciszek Grobelny (PO) - imiennik obecnego prezydenta też jest nowym-starym radnym – poprzednio był radnym w latach 2002 – 2006. Ponieważ jest członkiem PO, to program tej partii jest dla niego najważniejszy, ale szczególnie chciałby pracować w komisji gospodarki komunalnej, gdzie mógłby zająć się pustostanami.

- Dużym problemem są moim zdaniem pustostany – mówi. – Miasto ma wiele lokali, które stoją puste i ten problem trzeba jak najszybciej rozwiązać.

Adrian Kaczmarek (SLD) myśli o pracy w aż trzech komisjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, politykę społeczną i kulturę fizyczną.
- Za najważniejszy cel swojej pracy uważam poprawienie bezpieczeństwa szczególnie w centrum – zdradza radny SLD. – Myślę, że należy bliżej przyjrzeć się działaniom straży miejskiej.

Karczmarek zdradza, że choć pierwszą sesję Rady Miasta ma już za sobą, już czeka na kolejną w Urzędzie Miasta, która będzie już bardziej roboczą.

Dominika Król (PO) to jedna z debiutantek, która przyznaje, że była nieco zaskoczona zdobyciem większej liczby głosów od bardziej doświadczonych kolegów.
- Byłam bardzo stremowana, gdy tuż po wyborach zaczęli do mnie wydzwaniać dziennikarze, bo jako pracownik naukowy nie jestem do tego przyzwyczajona, sama perspektywa pracy czysto merytorycznej w Radzie Miasta mnie nie przeraża – przyznaje radna PO.

Jako absolwentka ochrony środowiska na Politechnice Poznańskiej Dominika Król chce pracować przede wszystkim w Komisji Ochrony Środowiska i Rewitalizacji.
- Chcę zabiegać o większą liczbę terenów zielonych w Poznaniu tak, aby każdy mieszkaniec miał gdzie pójść na spacer czy wypoczywać. Więcej zieleni sprawi, że mniej osób będzie chciało wyprowadzać się z Poznania do którejś z sąsiednich gmin.


Adrian Kaczmarek

Dominika Król

Łukasz Mikuła (PO) - na co dzień pracuje m.in. w zespole autorskim Centrum Badań Metropolitalnych UAM, jako radny jest zaszczycony zaufaniem okazanym mu przez poznaniaków.
- W radzie chciałbym się zająć polityką przestrzenną, zgodnie zresztą z moim wykształceniem i pracą zawodową – mówi. - To znaczy m,in. rewitalizacją centrum, przywróceniem miastu Warty, Starą Gazownią, Wolnymi Torami i Chwaliszewem.

W sprawie Wolnych Torach z powodów obiektywnych nic nie można było do niedawna robić, ale teraz to się zmieniło i trzeba się poważnie zająć tym tematem.

Zdaniem Mikuły tego rodzaju zmiany nie zawsze wymagają wielkich nakładów finansowych. Czasami chodzi tylko o zmianę przepisów, przydałoby się też zwiększenie zespołu Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
- Na przykład jeśli chodzi o Wartę, to trzeba by było zacząć od porządnego posprzątania i to od razu na wiosnę – mówi radny. – A na Chwaliszewie wystarczy iść za ciosem i kontynuować to, co zaczęli deweloperzy.

Adam Pawlik (KWW Ryszarda Grobelnego) - jest także nowym radnym, choć wiele osób kojarzy go z bezpardonową walką o Park Rataje II, a później ze spektakularnym przejściem do Komitetu Wyborczego Wyborców Ryszarda Grobelnego. Deklaruje, że w radzie miasta będzie się zajmował tym, czym dotychczas.
– Park Rataje to rzecz podstawowa – wylicza radny. – Zamierzam także zająć się sprawami seniorów i osób niepełnosprawnych, a także oświatą. Teraz jako radny będę miał więcej możliwości.

Pawlik nie obawia się różnicy zdań z Ryszardem Grobelnym  - w końcu startował do wyborów z jego komitetu, choć wcześniej, w sprawie Parku Rataje II, stali po przeciwnych stronach barykady.
- Ufam, że jeśli tak wytrawny polityk jak prezydent Grobelny mówi „a” to powie i „b” – wyjaśnia Pawlik. – A powiedział, że nasze argumenty w sprawie Parku Rataje II go przekonały.

Urszula Stecka (PO) wraz ze swoją rówieśniczką, Karoliną Fabiś, będą najmłodszymi członkiniami Rady Miasta.
- Na razie trochę błądzę po korytarzach Urzędu Miasta, ale samej pracy się nie boję, bo wiem, że nie jestem tu sama i mogę liczyć na pomoc kolegów – mówi 25-letnia radna. – Nie kandydowałam o to, aby politykować, ale po to, żeby działać na rzecz mieszkańców.

Stecka uważa też, że jej młody wiek to może być poważny atut, gdyż chce zająć się problemami przede wszystkim ludzi młodych, zwłaszcza studentów.
- Myślę, że moje spojrzenie jako osoby młodej może być cenne dla pracy rady miasta – uważa świeżo upieczona radna.


Urszula Stecka

Bartosz Zawieja

Beata Urbańska (SLD) - dotąd aktywnie działała w Radzie Osiedla Komandoria – Podwale, zamierza interesować się sprawami rad osiedli nadal.
- Mieszkam na Śródce, więc oczywiście rewitalizacja dzielnicy jest dla mnie bardzo ważna – mówi. – Chciałabym także pracować w komisji samorządowej ze względu właśnie na pracę w radzie osiedla, i oświatowej, bo tu także trzeba sporo zmienić. A wiem to z własnego doświadczenia:  mam małe dziecko i musiałam 9 miesięcy czekać na miejsce w żłobku!

Zdaniem świeżo upieczonej radnej może nie uda się tego wszystkiego załatwić w czasie jednej kadencji, ale trzeba chociaż zacząć.

Bartosz Zawieja (PO) przyznaje, że ślubowaniu towarzyszyła mu pewna trema i stres.
- Ale poparło mnie bardzo wielu przyjaciół i to im dedykuję swój sukces w wyborach – mówi radny PO. – W Radzie Miasta chcę zająć się tym, z czym miałem do czynienia w swojej pracy zawodowej, czyli gospodarką komunalną, ochroną środowiska i być może pracą w Komisji Samorządowej.  

Więcej o nowych radnych także w artykule:
Oni będą rządzić Poznaniem – sprawdź, kim są nowi radni

Prezentujemy sylwetki wszystkich osób, którzy w latach 2010-2014 będą tworzyć Radę Miasta Poznania.

Sylwester 2010 w Poznaniu - sprawdź, gdzie się bawić - poznańskie oferty sylwestrowe
VIVE LA FRANCE
czyli malarstwo francuskie z kolekcji galerii
Artykwariat

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto