Oni będą rządzić Poznaniem – sprawdź, kim są nowi radni

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Prezentujemy sylwetki wszystkich osób, którzy w latach 2010-2014 będą tworzyć Radę Miasta Poznania.

Od poniedziałku znamy już nazwiska osób, które w niedzielnych wyborach samorządowych wywalczyły miejsce w Radzie Miasta. Są wśród nich zarówno prawdziwi weterani, którzy we władzach samorządowych działają od lat, jak i zupełne żółtodzioby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z polityką na szczeblu lokalnym.

Specjalnie dla Użytkowników MM Poznań przygotowaliśmy krótkie notki biograficzne, które przybliżą Wam postaci nowych radnych.

1. Alexandrowicz Przemysław Józef (PiS) – 49 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent VI LO w Poznaniu i Wydziału Historycznego UAM, pracował m.in. jako nauczyciel historii oraz w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Działa w zarządzie poznańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, prezydium Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej oraz w Klubie Zachowawczo-Monarchistycznym. Zasiadał w Radzie Miasta Poznania w latach 1994-2005, a od 2002 r. był jej przewodniczącym. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. zdobył mandat senatora, dwa lata później bezskutecznie ubiegał się o reelekcję. Członek Prawa i Sprawiedliwości.

Wybrany w okręgu wyborczym nr 5 (Rataje, Starołęka). Otrzymał 2625 głosów.

2. Dudziak Lidia Danuta (PiS) – 53 lata, urodzona w Poznaniu. Absolwentka Technikum Kolejowego w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, gdzie skończyła politologię. Od 30 lat pracuje w Zakładzie Naprawy Taboru Kolejowego, gdzie od początku należała do „Solidarności”, a od 1992 r. jest przewodniczącą tamtejszej komisji międzyzakładowej. Wchodzi też w skład Zarządu AZS Poznań oraz Zarządu Wielkopolskiego Związku Koszykówki. Radną jest nieprzerwanie od 1998 r.

Wybrana w okręgu nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymała 2353 głosów.

3. Dziuba Tadeusz Antoni (PiS) – 62 lata, urodzony w Poznaniu. Absolwent Wydziału Technologii Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie później obronił doktorat i pracował jako wykładowca. W okresie 1986-1989 członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wybrany przez społeczność pracowników Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1989-1991 był posłem na Sejm z ramienia „Solidarności”. Od 1993 r. pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, a w latach 2005-2007 wojewoda wielkopolski.

Wybrany z okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymała 2513 głosów.

4. Fabiś Karolina Urszula (PO) – 25 lat, urodzona w Poznaniu. Absolwentka IV LO w Poznaniu i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego. Po studiach rozpoczęła pracę w jednym z podpoznańskich samorządów. Należy do Platformy Obywatelskiej.

Wybrana z okręgu nr 6 (Grunwald). Otrzymała 1177 głosów.

5. Foligowski Przemysław Jan (PiS) – 36 lat, politolog, specjalista od stosunków międzynarodowych po Wydziale Nauk Społecznych na UAM. Radny Poznania od 2005 r., a od 2009 r. przewodniczący klubu radnych PiS i wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Wybrany z okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymała 1925 głosów.

6. Ganowicz Grzegorz (PO) – 50 lat, urodzony w Gdańsku, ale gdy miał 3 lata wraz z rodzicami przeprowadził się do Poznania. Absolwent VIII LO i Wydzialu Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. Był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Poznaniu. W latach 1995-2003 byłem członkiem i przez pewien czas (1997-99) wiceprzewodniczącym Rady Programowej poznańskiego ośrodka TVP. W latach 2003-2008 był członkiem Zarządu Organizacji Środowiskowej AZS w Poznaniu. Od 1998 r. jest radnym Poznania, a od 2005 r. także przewodniczącym Rady Miasta. W wyborach wystartował także jako kandydat na prezydenta i 5 grudnia w II turze zmierzy się z Ryszardem Grobelnym.

Wybrany z okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymał 4732 głosy.

7. Grobelny Ryszard (KWW Ryszarda Grobelnego) – 47 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent VIII LO w Poznaniu i Akademii Ekonomicznej. Po studiach pracował jako wykładowca na UAM. Od 1990 r. był radnym Poznania kolejnych kadencji, a od 1998 r. nieprzerwanie pełni funkcję prezydenta miasta. Od 2002 r. jest członkiem Zarządu i Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich. Od lutego 2003 r. pełni funkcję Prezesa Związku Miast Polskich. W 2005 r. został nagrodzony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi oraz Samorządowym Oskarem im. Grzegorza Palki. W obecnych wyborach walczy o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta Poznania – 5 grudnia, w II turze zmierzy się z Grzegorzem Ganowiczem.

Wybrany w okręgu nr 7 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymał 2635 głosów.

8. Grobelny Ryszard Franciszek (PO) – 63 lata. Z wykształcenie technik budowlany, zajmujący się własną działalnością gospodarczą. W latach 2002-2006 był już radnym Poznania. W 2007 r. bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu z listy Lewicy i Demokratów. Znany jest przede wszystkim z tego, że nosi to samo imię i nazwisko co obency prezydent Poznania.

Wybrany z okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymał 1392 głosy.

9. Grześ Michał (PiS) – 47 lat, urodzony w Poznaniu. Obecnie pracuje jako nauczyciel w jednej z poznańskich szkół. Wieloletni członek Rady Miasta, w której ostatnio był m.in. przewodniczącym Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej.

Wybrany z okręgu nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymał 3540 głosów.

10. Hinc Sławomir Michał (KWW Ryszarda Grobelnego) – 35 lat, urodzony w Śremie. Absolwent Technikum Energetycznego w Poznaniu i socjologii na UAM, z której obronił doktorat. W 2006 r. zdobył mandat radnego. W 2009 r. zastąpił na stanowisku wiceprezydenta Poznania zmarłego śp. Macieja Frankiewicza.

Wybrany z okręgu nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymał 1108 głosów.

11. Jędrzejewski Jakub Konrad (PO) – 30 lat. Absolwent Liceum im. św. Marii Magdaleny oraz Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, na której pracuje jako wykładowca. Był przewodniczącym Regionu Wielkopolskiego „Młodych Demokratów”. W 2006 r. po raz pierwszy zdobył mandat radnego.

Wybrany z okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymał 2367 głosów.

12. Kaczmarek Adrian Kamil (SLD) – 29 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent politologii na UAM. W latach 2005, 2006, 2007, 2009 i 2010 był pełnomocnikiem i szefem sztabu SLD w Poznaniu, a od 2007 r. pełni także rolę sekretarza SLD w Poznaniu. Od 2009 roku jest współpracownikiem europosła Marka Siwca.

Wybrany w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymał 1276 głosów.

13. Kayser Tomasz Jerzy (KWW Ryszarda Grobelnego) – 51 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent III LO oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Po studiach pracował jako wykładowca na UAM. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Gmin i Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Międzynarodowych Targów Poznańskich. Laureat Nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia w zakresie programu rozwoju miasta Poznania. Od 1990 r. radny Poznania, a od 2002 r. wiceprezydent miasta.

Wybrany w okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymał 2279 głosów.

14. Kretkowska Katarzyna Maria (SLD) – 52 lata, urodzona w Gdyni. Do Poznania przyjechała na studia, skończyła filologię angielską na UAM. Nauczycielka akademicka, obecnie kieruje Studium Języków Obcych w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji. Działa społecznie, jest m.in. współorganizatorką społecznej szkoły podstawowej „Dębinka” i Centrum Informacji dla Kobiet. Feministka, działa na rzecz równouprawnienia, współorganizatorka zbierania podpisów pod społecznym projektem ustawy o parytetach. W latach 80. działała w opozycji. W Radzie Miasta Poznania zasiada od 1994 r., od 2002 r. bezpartyjna.

Wybrana w okręgu nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymała 2066 głosów.

15. Kręglewski Wojciech Jerzy (PO) – 55 lat, z wykształcenia inżynier elektryk. W latach 80. działał w „Solidarności”. Obecnie jest prezesem zarządu polsko-francuskiej spółki V33-Polska. W Radzie Miasta Poznania znajdzie się już po raz szósty. W ostatniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej oraz przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej.

Wybrany w okręgu nr 6 (Grunwald). Otrzymał 2116 głosów.

16. Król Dominika Urszula (PO) – 30 lat. Z wykształcenia jest inżynierem ochrony środowiska, pracuje jako chemik analityk i pracownik naukowy. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Wybrana w okręgu nr 5 (Rataje, Starołęka). Otrzymała 1113 głosów.

17. Kubel Juliusz Paweł (PO) – 61 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent IX LO w Poznaniu oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Publicysta, autor wierszy, piosenek, opowiadań i słuchowisk radiowych, m.in. „Blubrów Starego Marycha”. Współzałożyciel zakładowej struktury NSZZ "Solidarność" w PRiTV w Poznaniu, przewodniczący poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Honorowy Obywatel Poznania. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r.

Wybrany w okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymał 1573 głosy.

18. Lewandowski Tomasz Jacek (SLD) – 32 lata, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Członek SLD od 1998 r. Pracował w gabinecie minister edukacji, Krystyny Łybackiej. Prowadzi własną kancelarię radcy prawnego. Od 2006 r. jest radnym, a od 2007 r. także przewodniczącym SLD w Poznaniu.
Wybrany w okręgu nr 5 (Rataje, Starołęka). Otrzymał 1533 głosy.

19. Markowski Przemysław Adam (PiS) – 36 lat, absolwent m.in. Wydziału Prawa i Administracji UAM. Wieloletni pracownik Urzędu Miasta na różnych stanowiskach. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r.

Wybrany w okręgu nr 6 (Grunwald). Otrzymał 2318 głosów.

20. Mikuła Łukasz Michał (PO) – 28 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent II LO w Poznaniu, na UAM ukończył studia z gospodarki przestrzennej oraz prawo. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem „Memoramus”, pracuje m.in. w zespole autorskim Centrum Badań Metropolitalnych UAM, przygotowującym pierwszą w historii Strategię Rozwoju Aglomeracji Poznańskiej – „Metropolia Poznań 2020”

Wybrany w okręgu nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymał 890 głosów.

21. Napieraj Norbert Marek (KWW Ryszarda Grobelnego) – lat 30. W przeszłości był m.in. członkiem Młodzieży Wszechpolskiej i wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści. Przez wiele lat był doradcą parlamentarnym i dyrektorem biur poselskich. DO kwietnia 2009 r. był członkiem PiS – partię opuścił po głośnym zamieszaniu wokół Marcina Libickiego. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r.

Wybrany w okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymał 1251 głosów.

22. Nowicka Maria Bożena (PO) – lat 74, urodzona w Gnieźnie. Abolwentka Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Przyczyniła się do powołania Stowarzyszenia Ludzi III Wieku Świerczewski Krąg oraz Domu Seniora na Świerczewie.

Wybrana w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymała 777 głosów.

23. Nowowiejska Janina Kazimiera (PO) – lat 66, urodzona w Poznaniu. Absolwentka Liceum Sióstr Urszulanek w Poznaniu oraz Wydziału Prawa na UAM. Przez wiele lat pracowała jako radca prawny. Od 1996 r. kieruje Towarzystwem im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu, początkowo jako wiceprezes, a następnie, od 2000 r. jako prezes zarządu. Od 2002 r. zasiada w Radzie Miasta.

Wybrana w okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymała 1759.

24. Pawlik Adam (KWW Ryszarda Grobelnego) – 31 lat. Z wykształcenie politolog. Przewodniczący Rady Osiedla Zielone Rataje i Ratajskiego Porozumienia Rad Osiedli. Należał do zarządu Stowarzyszenia My-Poznaniacy, z którego odszedł, aby móc kandydować do Rady Miasta z listy KWW Ryszarda Grobelnego.

Wybrana w okręgu nr 5 (Rataje Starołęka). Otrzymał 1319 głosów.

25. Przybylak Maciej (KWW Ryszarda Grobelnego) - 47 lat, urodzony w Poznaniu. Pracował w Ekspresie Poznańskim i Gazecie Poznańskiej. Przez 6 lat prowadził program „Temat dla Prezydenta” w telewizji WTK. Za działalność w sporcie został wyróżniony Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej przyznawaną przez ministra sportu

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymał 1566 głosów.

26. Skrzypinski Krzysztof Ryszard (PO) - 34 lata, urodzony w Śremie. Absolwent prawa na UAM. Pracuje w: H. Cegielski Poznań S.A. Jest założycielem Biura Porad Prawnych PO, wolontariuszem Fundacji Na Rzecz Ludzi Osamotnionych "Srebrne Lata" w Poznaniu i członkiem Platformy Obywatelskiej. Podczas kadencji 2006-2010 był przewodniczącym Komisji Polityki Przestrzennej.

Wybrany w okręgu wyborczym nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymał 2088 głosów.

27. Smól Sławomir Andrzej (KWW Ryszarda Grobelnego) - 50 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent II LO i Akademii Medycznej w Poznaniu. Obecnie pracuje w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Poznaniu. Od 1991 roku jest również pracownikiem naukowo – dydaktycznym Akademii Medycznej w Poznaniu. Był członkiem „Podziemnej Solidarności” w latach 1984-1989 oraz członek Zarządu Miejskiej Platformy Obywatelskiej.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 6 (Grunwald). Otrzymał 1520 głosów.

28. Stecka Urszula Łucja (PO)
– lat 25. Absolwentka Liceum św. Marii Magdaleny oraz Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. Współtworzyła fundację Poznań Polis, była też asystentką Zarządu Fundacji Pomocy Samotnej Matce Pro – Vita, obecnie dyrektor wydawnictwa Metropolia Poznań. Należy do Platformy Obywatelskiej oraz Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.

Wybrana w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymała 1003 głosów.

29. Sternalski Marek Jan (PO) - 42 lata, urodzony w Bielsku-Białej. Na początku lat 90. byłem członkiem Komisji Krajowej Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz jednym z założycieli w rodzinnym mieście Kongresu Liberalno-Demokratycznego a później Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Do 2009 roku był doradcą politycznym sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rafała Grupińskiego.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymał 2206 głosów.

30. Szczuciński Antoni (SLD) – 60 lat, urodzony w Krzywej. Absolwent fizyki na UAM, uzyskał też tytuł doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie filozofii, od 2003 r. profesor na UAM i WSNHiD. Jest wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. W Radzie Miasta zasiada od 1994 r. W minionej kadencji był przewodniczący Klubu Radnych "Lewica i Demokraci" oraz przewodniczący Komisji Kultury i Nauki.

Wybrany w okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymał 1772 głosy.

31. Szynkowski vel Sęk Szymon Andrzej (PiS) – 28 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent VI LO oraz stosunków międzynarodowych na Wydziale Prawa UAM. Pracował m.in. jako doradca europosła Marcina Libickiego oraz asystent Jacka Tomczaka, także posła w Parlamencie Europejskim, od ostatnich wyborów do Europarlamentu współpracuje z Konradem Szymańskim. Do 2008 r. był przewodniczącym Młodych Konserwatystów w Wielkopolsce. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r., w minionej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Wybrany w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymał 1897 głosów.

32. Świątkowski Hubert Maurycy (PO) – 41 lat. Absolwent IV LO w Poznaniu oraz Wydziału Prawa na UAM. Posiada tytuł doktora nauk prawnych - wykłada w Wyższej Szkole Bankowej i Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu oraz prowadzi własną kancelarię radcy prawnego. Radnym jest od 2002 r., w ostatniej kadencji był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Członek Platformy Obywatelskiej.

Wybrany w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymał 3055 głosów.

33. Tomczak Michał Bartłomiej (PO) - 42 lata, urodzony w Poznaniu. Z wykształcenia prawnik. Pracuje jako doradca zawodowy i organizacyjno-prawny, specjalizujący się w problematyce zatrudniania osób niepełnosprawnych. Był dyrektorem poznańskiego oddziału Polskiej Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Radny od 1998 r., w ostatniej kadencji był przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo).Otrzymał 1723 głosów.

34. Urbańska Beata Kinga (SLD) – 34 lata. Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Bankowości. Do tej pory udzielała się w Radzie Osiedla Komandoria - Podwale.

Wybrana w okręgu nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymała 1286 głosów.

35. Wiśniewski Mariusz Michał (PO) - 32 lata, urodzony w Poznaniu. Ukończył politologię oraz prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Był organizatorem i koordynatorem jedynego Polsce miejskiego programu staży studenckich. Współzałożyciel Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Był współpracownikiem społecznym posła do Parlamentu Europejskiego, Filipa Karczmarka. Od 2008 roku jest współpracownikiem wojewody wielkopolskiego Piotra Florka. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr. 5 (Rataje, Starołęka). Otrzymał 3844 głosów.

36. Wośkowiak Wojciech Tadeusz (KWW Ryszarda Grobelnego) - 43 lata, urodzony w Wolsztynie. Ma wykształcenie średnie. Do kwietnia 2009 r. był członkiem PIS-u, odszedł wraz z kilkoma innymi działaczami po zamieszaniu wokół Marcina Libickiego. W Radzie Miasta zasiada od 2002 r., w ostatniej kadencji był przewodniczącym Komisji Samorządowej.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymał 2231 głosów.

37. Zawieja Bartosz Józef (PO) – 32 lata. Z wykształcenia inżynier transportu szynowego. Przewodniczący Koła PO Grunwald, członek zarządu PO w Poznaniu, przewodniczący Rady Osiedla ,,Górczyn”, brat zmarłego tragicznie w 2009 r. radnego Macieja Zawiei.

Wybrany w okręgu nr 6 (Grunwald). Otrzymał 3572 głosy.

Czytaj też:
Wybory prezydenckie w Poznaniu. Kto wygra w drugiej turze?

W drugiej turze wyborów na prezydenta Poznania spotkają się Ryszard Grobelny oraz Grzegorz Ganowicz. Jak oceniają wyniki?

VIVE LA FRANCE
czyli malarstwo francuskie z kolekcji galerii
Artykwariat

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie