Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwony Kapturek była kobietą!

Mariusz Jaskuła
Mariusz Jaskuła
"Bajki do góry nogami" to już drugi tego lata spektakl dla dzieci na Dziedzińcu Zamkowym. Tym razem dzieci bawiły się w stawianie opowiadanych przez aktorów bajek na nogi.

Tydzień temu na Zamkowe Lato dla Dzieci przyjechał Teatr Stacja Szamocin ze spektaklem "Dawno, dawno, dawno temu...", w którym przedstawiali na nowo znaną baśń Braci Grimm "Braciszek i siostrzyczka". Sławny teatr dziecięcy z Szamocina, niedaleko Piły, pokazał baśń w sposób prosty i kolorowy. Trudno jednak trafić jednocześnie w wymagania dzieci w różnym wieku.

Teatr z Zielonej Góry - Studio Teatralne Guliwer - zaprezentował natomiast spektakl "Bajki do góry nogami". Występowała w nim para aktorów: Pani Rączka i Pan Paluszek. Było to dwoje kuglarzy, którzy pojawili się na scenie z zadaniem opowiedzenia dzieciom bajek, ale trochę im nie szło. Pan Paluszek miał sklerozę i zapominał co chwilę tytułów - z pomocą dzieci jednak się udawało je przypomnieć.

Pani Rączka miała za to "artystyczną duszę" i ciągle coś w opowiadanych bajkach plątała. Jako królewna na szklanej górze, gdy przyszedł uratować ją rycerz, wzgardziła nim, by ożenić się z mleczarzem i promować wśród dzieci picie mleka. Gdy zaczynała opowiadać bajkę o Czerwonym Kapturku, stwierdziła, że "za górami, za lasami mieszkał sobie... chłopiec, który nazywał się Czerwony Kapturek". Dzieci od razu przekrzykiwały się, że to nieprawda, bo był przecież dziewczynką!

Aktorzy z Zielonej Góry zapraszali również dzieci na scenę - chłopców po to, by za magiczną kotarą przeobrażali się nie do poznania, a dziewczynki, by uczyły Panią Rączkę jak być królewną. Spektakl kończył się zainscenizowaniem bajki o Czerwonym Kapturku, w którego wcielił się... Pan Paluszek.

Ta "poprawna" część przedstawienia była jednak jego słabą stroną. Do momentu, gdy aktorzy byli mylącymi się i niezdarnymi kuglarzami, przyciągali zainteresowanie dzieci. Gdy jednak po prostu zaczęli wystawiać bajkę, stała się ona uboga i nudna. W tej konkurencji teatr dziecięcy nie wygra przecież z telewizją.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto