Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy dokarmiać ptaki zimą? Tak, ale mądrze

Lilia Łada
Lilia Łada
Ta pora roku jest wyjątkowo nieprzyjazna zwierzętom. Pożywienie jest ukryte pod warstwą śniegu, więc wielu ptakom pomoc człowieka umożliwi przetrwanie zimy. Jednak nie wystarczy karmić - trzeba to robić mądrze.

Przede wszystkim dokarmianie ptaków nie zawsze jest wskazane. W okresie letnim może to doprowadzić do negatywnych konsekwencji: przyzwyczajenia zwierząt do łatwego pokarmu oraz stłumienia ich instynktów przez co stają się niesamodzielne. Latem mają one możliwość zdobycia zdrowego, naturalnego pokarmu.

Sytuacja ulega jednak diametralnej zmianie wraz z pierwszymi opadami śniegu. Korzystając z porad BirdSystem, pomożecie ptakom przetrwać tę wymagającą porę roku. W dodatku podrzucanie jedzenia podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok.

Najważniejsze jest to, by karmienie odbywało się regularnie.

- W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania – informuje Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel BirdSystem. - Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.

Kilkakrotne dostarczenie pożywienia wystarczy by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania byłoby wtedy nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie. Okazując wsparcie, uzależniamy od siebie ptaki, dlatego raz rozpoczęte dokarmianie ptaków należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny.

Warto w tym celu pomyśleć o budowie karmnika. Praca nawet nad bardzo prostym modelem może być dla dzieci przednią zabawą i źródłem satysfakcji. Po zbudowaniu trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce: nie może być ustawiony na przykład w pobliżu krzewów, bo to sprzyja atakom ze strony kotów i innych drapieżników.

Jego konstrukcja powinna też chronić jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu, jednak i tak należy go regularnie czyścić i usuwać zepsute resztki pożywienia.

Dobór karmy, którą podsuniemy zmarzniętym ptakom nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je spleśniałym chlebem albo zepsutymi warzywami. Resztki tego rodzaju powodują choroby, a nierzadko też śmierć ptaków.
Wybierając pożywienie dla ptaków nie wolno zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody jest w trakcie zimy wyjątkowo trudny, dlatego wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować życie wielu istot. Ptaki szczególnie uszczęśliwi dieta składająca się z ziaren, daktyli, moreli, ligustru, porzeczek, pokrojonych rodzynków, zamrożonych owoców czarnego bzu, aronii, orzechów. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec.

W ptasiej diecie mogą także znaleźć się okruchy pieczywa, lecz nie powinny być głównym składnikiem, a jedynie uzupełnieniem wszystkich pokarmów podawanych przez nas. Zbyt duża liczba chleba w pożywieniu jest w stanie spowodować dolegliwości gastryczne, zwłaszcza jeśli okaże się nieświeży. 

Sikorki, dzięcioły, kowaliki, wróble i wiele innych – bez naszej dobrej woli może być im ciężko przetrwać zimowy okres. Dokarmianie ptaków pozwala na obserwację i bliskie poznanie zwierząt. Te edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie najmłodszych.


Sylwester 2010 w Poznaniu - sprawdź, gdzie się bawić - poznańskie oferty sylwestrowe
Świąteczna Bimba
przejedź się tramino i pomóż innym!
12, 18 i 19 grudnia

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto